بختک آفریقایی

توکولوشه، موجودی افسانه ای  نحس و بدیمن است که می گویند وحشت را در سراسر جهان پراکنده است. در ایران، آن را با عنوان بختک یا آن‌طور که جنوبی‌ها می‌گویند، خفتو می‌شناسیم. زولوها آن را ‌ای‌تی‌کولوشه و سوثوهای جنوبی نیز آن را تی کولوشا نامیده‌اند. خانم آکسفورد در این مقاله با کسانی که فکر می کنندقربانی  این موجود اهریمنی شده اند  و کسانی که سعی در مبارزه با آن و دفاع از انسان‌ها دارند، گفت‌وگو کرده است  .

«دیر وقت بود. من در اتاقم خوابیده بودم که ناگهان بیدار شدم. چیزی روی سینه‌ام نشسته بود. درون تشک فرو رفته بودم. نمی‌توانستم سرم را بالا بیاورم، دست‌ها یا پاهایم را تکان بدهم یا نفس بکشم. بعد ناگهان سه تیغه در پشت کمرم فرو رفت. سخت و دردناک بودند. سپس وزن روی تنم جابه‌جا شد و روی زانوهایم قرار گرفت. وحشت کرده بودم و نمی‌دانستم چه اتفاقی در حال رخ دادن است. آن چیز ناگهان به‌طرز وحشیانه‌ای شروع به چنگال کشیدن و مشت زدن به من کرد.»تشپو نگوبانه داستان این تجربه خود را که تشیتا هلووانا و یکی از نشانه‌های تسخیر توسط توکولوشه است، این‌گونه تعریف کرد:«این حملات، شما نه می‌توانید تکان بخورید و نه فریاد بکشید. شما کاملا در مقابل این حمله بی‌دفاع هستید. این دیوی اهریمنی است که توسط انسانی شرور احضار می‌شود تا به دیگری صدمه بزند. همسری حسود، همسایه‌ای عصبانی یا هر کس دیگری می‌تواند یکی از آنها را به جان دیگری بیندازد  


توکولوشه یا بختک آفریقایی چیست؟
ممکن است از خود بپرسید واقعا این توکولوشه چیست؟ توکولوشه را به صورت موجودی شبیه انسان با قدی کمتر از یک متر و رنگی تیره و گاهی پشمالو توصیف می‌کنند که صورتی پیر و چروکیده و چشمانی ریز و خون آلود دارد. همچنین دیده شده که زائده‌ای استخوانی روی سر خود دارد که از آن برای دفاع یا حمله نیز استفاده می‌کند .

برای اینکه اوضاع از اینها هم بدتر شود، گفته می‌شود که بسیار قوی و پرقدرت است. قربانیان به‌ندرت قادرند در مقابل او عکس‌العمل نشان دهند. اگر هم یک قلوه سنگ کوچک را بمکد، می‌تواند نامرئی شود. فقط یک سانگومای (شفا‌دهنده سنتی) تعلیم دیده می‌تواند او را ببیند. در غیر ‌این صورت فقط زمانی می‌توانید او را ببینید که او به شما اجازه دهد.

این هم به اندازه زمانی که به شما حمله کند برای شما دردناک خواهد بود.شاندی ندولووو که از معتقدین به توکولوشه است و در گاوتنگ آفریقای جنوبی زندگی می‌کند، درباره آن می‌گوید: «خیلی ترسنک است. اگر شب باشد و آن را ببینید، حتما مریض خواهید شد. هیچ بیمارستانی نمی‌تواند به شما کمک کند. آنها نخواهند فهمید که شما چه بیماری دارید و هیچ دارویی نیز به شما کمک نخواهد کرد. تنها کسی که می‌تواند به شما کمک کند، یک سانگوماست.»سانگوماها، شفادهندگان سنتی هستند که کارهای متعدد دیگری نیز انجام می‌دهند؛ از شفا گرفته تا راهنمایی معنوی و حتی شبح‌گیری. کار و کاسبی آنها هم در حال گسترش است.

معتقدان به این موجود افسانه ای می گویند ، توکولوشه برای عده بسیاری مشکل ایجاد  کرده است. فرقی هم ندارد که قربانیان ذهنیتی سنتی داشته باشند یا مدرن. در حقیقت، انسان‌های بسیاری وجود دارند  که  ادعا می کنند که این تجربه دهشتناک را از سر گذرانده و توضیحی برای آن ندارند. داستان‌های آنها نیز تقریبا با کسانی که حتی در آن قاره زندگی نمی‌کنند یکسان است.

دایان ویلیامز، یک خانم سفیدپوست اهل ژوهانسبورگ داستانش را طوری توضیح می‌دهد که مو بر تن انسان می‌ایستد.«یکی از شب‌های تعطیلات کریسمس، من به یک مهمانی در حومه غربی ژوهانسبورگ دعوت شدم. با اینکه به نظر می‌رسید به همه خوش می‌گذرد، من متوجه شدم که یک خانم به طرز ترسناکی به من نگاه می‌کند. دوستم، مبالی من را کناری کشید و گفت که خیلی مواظب خودم باشم؛ چون آن خانم دائم به او هم بد نگاه می‌کند. او حس می‌کرد که آن خانم به او به خاطر نامزدی‌اش حسودی می‌کند.در راه خانه هم همان حس بد همراهم بود. مثل این بود که یک نفر به دنبالم راه افتاده باشد. همه جا سایه‌های نامربوط می‌دیدم که حرکت می‌کردند.

وقتی به خانه رسیدم، نمی‌توانستم بخوابم چون در کابینت آشپزخانه با صدای جیر جیر بدی می‌کرد. فکر کردم این صدا به خاطر نسیمی است که از پنجره آشپزخانه به داخل می‌آمد؛ ولی چون وزش نسیم را حس نکردم، به آشپزخانه رفتم تا نگاهی به در کابینت بیندازم. به محض اینکه در کابینت را باز کردم، او را دیدم. او خود توکولوشه بود. ناگهان ناپدید شد. من هم فکر می‌کردم که خیالاتی شده‌ام. به رختخواب برگشتم اما پاهایم شروع به خارش وحشتناکی کرد؛ به‌طوری‌که نمی‌توانستم دست از خاراندن پاهایم بردارم


احضار توکولوشه
در مورد نحوه احضار توکولوشه نظرات متعددی وجود دارد. تقریبا در هر فرهنگی نظر و روش متفاوتی برای این کار وجود دارد. ککتسو موتاله سال هاست که به عنوان سانگوما در حال فعالیت است. او درباره نحوه به وجود آمدن توکولوشه می‌گوید: «او را از طریق جمع کردن گل رودخانه‌های مختلف، شکل دادن آن به صورت انسان و فوت کردن به‌وجود می‌آورند. چیزی که من از آن مطمئن هستم این است که یک انسان باید آن را به‌وجود آورد. در واقع هر توکولوشه یک صاحب دارد که حتما هم یک جادوگر است. به همین ترتیب یک شفاگر هم می‌تواند یکی از آنها را درست کند تا برای دفاع از یک انسان با دیگری بجنگد
همچنین این اعتقاد وجود دارد که توکولوشه می‌تواند از یک جسد انسان به‌وجود بیاید. جادوگر، چشم‌ها و زبان او را بریده و درمی‌آورد و میله‌ای داغ و آهنی درون جمجمه او فرو می‌کند تا جسد کوچک شود. سپس پودری به نام موتی را که نوعی داروی دست ساز سنتی است روی جسد فوت می‌کنند تا آن جسد مانند یک زامبی زنده شود.


البته ککتسو این را هم یادآور می‌شود که این حقیقت ندارد؛ «از هیچ جسدی نمی‌توان توکولوشه ساخت. من هر کسی را که چنین ادعایی داشته باشد به چالش و مبارزه می‌طلبم. این تعریف در حقیقت چیز دیگری است؛ یعنی مردم آن را با اوکوث وِبولا اشتباه گرفته‌اند. در این فرایند، روح به کمک موتی از بدن شخص زنده به زور خارج شده و در نتیجه از او مانند یک برده می‌توان استفاده کرد
از طرفی دیگر، بیشتر سانگوماها و محلی‌ها متعقدند توکولوشه را انسان‌ها نمی‌سازند؛ بلکه آنها مدت‌هاست که وجود داشته‌اند و فقط به‌وسیله داروها و مراسم‌های خاص احضار می‌شوند. بوسیسیوه که یک سانگومای بسیار مشهور در کوازولوناتال است می‌گوید: “توکولوشه مدت‌هاست که بین ماست. اگر او را احضار کنید، از شما بهایی را درخواست خواهد کرد. او چیزی را از شما خواهد گرفت. شما هیچ‌وقت نخواهید دانست که او چه چیزی از شما می‌خواهد یا خواهد گرفت


این مساله که احضار توکولوشه بهایی برای شخص خواهد داشت، در بین تمامی معتقدان به این افسان مورد قبول است. سنگینی این بها نیز به کاری که از او می‌خواهید بستگی دارد. بنابراین کسی که مبادرت به این عمل می‌کند، باید حتما عواقب آن را نیز بر عهده بگیرد.
بوسیسیوه می‌گوید که معمولی‌ترین سناریو این است که یک زن به خاطر حسادت، توکولوشه را به جان زن دیگری بیندازد. زمانی که قربانی مورد حمله قرار گیرد، دیگر هیچ جذابیتی برای دیگران نخواهد داشت.» خرافات‌های دیگری هم می‌گویند زنانی که مدت‌ زیادی ازدواج نمی‌کنند، یک توکولوشه دارند که آنها را اذیت می‌کند.


با توجه به پدرسالار بودن جامعه آفریقا، امکان قانونی ازدواج‌های چندهمسری و اعمال قدرت مردان بر خانم‌ها، می‌توان انتظار داشت که تعدادی از خانم ها، زن‌هایی عصبانی و به دنبال استفاده از روش‌هایی برای انتقام باشند.

نشانه‌های توکولوشه
برای آلوده کردن دیگری با توکولوشه، شخص بد طینت باید به یک جادوگر مراجعه کند. جادوگر نیز مراسم خاصی را اجرا کرده و ماده خاصی را به شخص می‌دهد. شخص نیز باید آن ماده را به طریقی به بدن قربانی بمالد. به این صورت، توکولوشه خواهد دانست که به چه کسی حمله کند.
معتقدان به این خرافه می گویند راه‌های بسیاری وجود دارد که از طریق آنها می‌توان متوجه حمله توکولوشه شد. پول، غذا یا لباس‌ها به هیچ دلیلی ناپدید می‌شوند. درها به طرز اسرارآمیزی ناپدیدی می‌شوند. صداهای عجیبی در اطراف خود خواهید شنید. بعضی اوقات نیز بوهای نامطبوعی در فضا حس خواهید کرد.


شانی که سانگومایی اهل گاوتِنگ است، می‌گوید: «اگر کسی یک توکولوشه را برای اذیت شما بفرستد، خودتان متوجه خواهید شد. چون همه جا احساس بدی خواهید داشت. مثل اینکه نیرویی شیطانی سایه به سایه شما حرکت می‌کند. همین‌طور بوهای متعفنی را استشمام خواهید کرد. بعضی اوقات هم صدایی مثل ناخن کشیدن و خنده‌های اهریمنی او را خواهید شنید.»فعالیت‌های او از آزارهای کوچک گرفته تا خشونت و صدمات فیزیکی به سمت شما نشانه خواهد رفت که البته به میزان نیت انسان پلیدی که او را احضار کرده بستگی دارد. همچنین گفته می‌شود، بعضی اوقات هم انگشتان پای قربانیان را در خواب گاز می‌گیرد.گاهی هم اطرافیان قربانیان را اذیت کرده و می‌ترساند.
شانی در این باره توضیح می‌دهد: «روش‌های به وحشت انداختن اطرافیان کودکان برای توکولوشه شامل ناخن کشیدن و زخم کردن پشت و پاهای کودکان در زمان خواب است. این زخم‌ها خارش بسیار ایجاد کرده و معمولا عفونی می‌شوند


از همه اینها گذشته، وحشتی که ناشی از حمله توکولوشه است، بسیار دردناک‌تر از زخم‌ها و خارش‌های آنها یا دزدی‌هاست.ککتسو نیز می‌گوید: «عده‌ای از قربانیان نیز می‌گویند که در خواب به آنها حمله شده و با صورت‌های باد کرده بیدار شده‌اند.»این شکنجه‌ها بیش از اینکه ضرر فیزیکی داشته باشند، صدمات بلندمدت روانی در بر خواهند داشت.

علاج توکولشه
خرافه ای در این زمینه می‌گوید که اگر قربانی، شهامت و قدرت مبارزه با توکولوشه را داشته باشد، تمام خواسته‌های شخص شرور به خودش باز می‌گردد. اما این کار ساده‌ای نیست. کسانی وجود دارند که می‌توانند این کار را انجام دهند.
در آفریقا، یکی از مسائل عادی که در خانه‌ها می‌بینید این است که تخت‌ها را با آجر بالا می‌آورند تا قد کوتاه توکولوشه به آن نرسد. شانی می‌گوید: «مردم زیر پایه‌های تخت‌هایشان آجر می‌گذارند تا قد توکولوشه به آنها نرسد. پس با خیال راحت‌تر می‌خوابند و می‌دانند که انگشتانشان گاز گرفته نخواهد شد


ولی بوسیسیوه زیاد از این جریان مطمئن نیست و فکر می‌کند که بالا آوردن تخت‌ها آن‌قدر‌ها هم فایده نخواهد داشت. البته همیشه سانگوماها هستند و می‌توانند به قربانیان کمک کنند. یک سانگوما می‌تواند طبیعت حمله را شناسایی کرده و ابزارهایی برای شکستن این ارتباط را در اختیار بگذارد.
راه‌های زیادی برای مقابله با توکولوشه وجود دارد ولی در نهایت همه چیز به شدت تسخیر بستگی دارد. بعضی‌ها به شبح‌گیر مراجعه می‌کنند و با کمک او ماده ای  به نام نیامازان - مخلوطی از پوست درخت و ریشه و پیاز‌های مانند اسکاناما، ماتیتیبالا یا مابوپه- را روی منطقه مورد حمله می‌پاشند. دیگران ممکن است مراسم خاصی را برای پاک کردن آن محل انجام دهند و دارویی به قربانی دهند که حدود یک هفته بعد اثر خواهد کرد.


ککتسو می‌گوید: «اگر شما قربانی توکولوشه باشید، من می‌توانم روی بدن شما چند زخم بزنم و دارویی قدرتمند و سنتی را روی آنها بگذارم. بعد از آن دیگر توکولوشه جرات نزدیک شدن به شما را نخواهد داشت و اگر هم این کار را بکند، شما قدرت مبارزه با او را خواهید داشت
ولی طبق گفته‌های قدیمی مردم آفریقا، این روش‌ها برای کسانی است که فکر می‌کنند قدرت مبارزه با چنین موجوداتی را ندارند. در واقع بسیاری از مردم آفریقا از روشی بسیار ساده‌تر سود می‌برند. این روش هم به صورت ساده، تکرار کلمه‌ای با شارژ انرژی زیاد مانند هیو است که در بازدمی طولانی گفته می‌شود و موجودات شرور و اهریمنی را به آسانی از شخص دور کرده و آرامش و شادی دوباره را به فرد باز می‌گرداند.


در واقع همین مطلب، محکم ترین دلیل بر خرافه و افسانه بودن این موجود است پس اگر زمانی با چنین خرافه هایی مواجه شدید، پولتان را خرج سانگوماها یا شبح‌گیرها نکنید. همیشه راه دیگری وجود دارد.

  • بازدید: 839
  • تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۸:۳۹
  • شناسه مطلب: 2854

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

فواید انگور قرمز

فواید انگور قرمز
انگور برای مقابله با آلزایمر مفید است. متخصصان خاطرنشان كردند: ترکیب موجود در انگور قرمز همچنین با علائم بیماری...
بکگراند های زیبا برای htc

بکگراند های زیبا برای htc
در این مجموعه سعی شده بهترین بکگراندها را که خاص گوشی htc می باشد را گلچین کرده و اماده ی دانلود برای شما عزیز...
عدد سیزده و رموز آن

عدد سیزده و رموز آن
عدد 13 نزد اغلب ملل، نحس، شوم و نامبارك شمرده مي ‌شود و در طول قرنها سعي شده از استفاده از اين عددپرهيزشود.
چرا خلبان ها نباید حتی یک دندان پرکرده هم داشته باشند؟

چرا خلبان ها نباید حتی یک دندان پرکرده هم داشته باشند؟
این شرط ها امروزه در دنیای پرواز و خلبانی معنایی ندارند و این قوانین و شروط به سالها پیش باز می گردد که امکانات...

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...