غولی که ایرانی ها از خرید اینترنتی ساخته‌اند!

سال گذشته مردم کشورمان 52 هزار میلیارد تومان خرید اینترنتی انجام داده اند، به این معنا که هم فرآیند انتخاب و سفارش کالای آنها اینترنتی بوده و هم پرداخت را به صورت اینترنتی انجام داده اند. این آمار را محمد گرگانی نژاد، رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در یک نشست خبری اعلام کرده است  .گرگانی نژاد البته گفته که آماری از خریدهای نقدی که کالا از طریق فضای مجازی انتخاب شده ندارد. اینکه جمع آوری آمار خریدهای 12 هزار کسب و کار و تجارت الکترونیکی که نماد اعتماد گرفته اند چقدر امکانپذیر است و چرا مرکز توسعه تجارت الکترونیکی چنین آماری ندارد، کنار می گذاریم. باید گفت که به احتمال قوی باید تفاوت زیادی میان آمار کل خریدهای اینترنتی و پرداخت های اینترنتی وجود داشته باشد. این تفاوت نشان از علاقه کم مردم به خرید و پرداخت اینترنتی دارد.

اقبال کم مردم به خرید اینترنتی

در آمارهای منتشر شده توسط شاپرک که در سایت بانک مرکزی در اختیار عموم قرار گرفته است، تعداد تراکنش های خرید اینترنتی در کشور طی سال گذشته نزدیک به 152 میلیون و 621 هزار گزارش شده که جمع مبلغ آن همان 52 هزار میلیاردی می شود که گرگانی نژاد هم اعلام کرده است. متوسط خریدهای اینترنتی کشور هم حدود 340 هزار تومان است.


تعداد تراکنش های خرید اینترنتی را با تعداد کل تراکنش های خرید که مقایسه کنیم به این نتیجه می رسیم که سال 93 تنها چهار درصد خریدها به صورت اینترنتی انجام شده است. البته با توجه به آمار هفت ماه نخست امسال باید گفت این وضعیت امسال حتی بدتر از سال گذشته بوده. امسال گرچه تعداد کل تراکنش های خرید اینترنتی تا آخر مهر ماه بیشتر از سال گذشته بود، اما درصد این تراکنش ها نسبت به کل تراکنش های الکترونیکی خرید فقط سه درصد است. این یعنی گرچه مردم به طور کلی بیشتر از طریق روش های الکترونیکی خرید کرده اند اما رشد خریدهای اینترنتی به اندازه رشد کل خریدهای الکترونیکی نبوده است.

اعتماد کم به خرید اینترنتی

خرید اینترنتی سبکی متفاوت از خرید حضوری دارد. در این نوع خریدها ارتباط چهره به چهره میان فروشنده و خریدار برقرار نمی شود و در صورت نارضایتی از کالا یا خدمت ارائه شده، پیگیری برای تعویض یا برگشت پول هم دشوار یا غیرممکن است. به همین دلیل طبیعی است که انتظار داشته باشیم اعتماد به این نوع خرید کم باشد.

البته در سال های اخیر فروشگاه های بزرگ اینترنتی در کشور با استفاده از امکان هفت روز ضمانت بازگشت تا حدی توانسته اند این بی اعتمادی را بهبود بخشند اما باز هم این روش نمی تواند کامل باشد.

گفته می شود 40 درصد خریدهای اینترنتی در کشور به صورت اینترنتی پرداخت می شوند، بنابراین درصد بالایی از سفارش های اینترنتی در کشورمان به دلیل اعتماد نداشتن، به صورت حضوری انجام می شود. برای مثال، از طریق کارتخوان سیار در محل خریدار. این یعنی گرچه شیوه سفارش کالا مدرن شده است اما هنوز هم نحوه پرداخت سنتی است.

برای حل این چالش در دنیا روش خرید اعتباری را به کار می برند. در این نوع خرید که با کارت اعتباری صورت می گیرد، مبلغ خرید توسط بانک به فروشنده پرداخت می شود ولی تسویه با فروشنده چند روز بعد انجام می شود. در این صورت خریدار می تواند مطمئن باشد فقط زمانی که کالا را تحویل گرفته و شکایتی از آن ندارد، از حسابش کسر می شود. بنابراین ریسک خرید بر عهده یک نهاد سوم مورد اعتماد فروشگاه و خریدار است. به دلیل اینکه در فرآیند تسویه و تایید تراکنش از خریدار حمایت می شود، مردم دیگر از پرداخت آنلاین ترسی ندارند.

نحوه تسویه هم به این شکل است که تسویه با پذیرنده بعد از یک هفته و در صورت دریافت نکردن شکایت از خریدار انجام می شود و همین روش هم موجب می شود که اگر خریدار جنس را با کیفیت مورد نظرش نگرفت، شکایت کند تا مبلغ تسویه نشود.

این روش حتی از روش پرداخت نقدی در محل خریدار هم قابل اعتمادتر است؛ چون فروشنده مجبور است کالای با کیفیت در اختیار مشتری قرار دهد تا بتواند مبلغ را دریافت کند. کارشناسان پرداخت می گویند روش مناسب با مکانیسم فعلی در کشورمان روش تاخیر در تسویه است.


محبوبیت خرید اینترنتی در دنیا

شاید در مورد جمعه سیاه چیزهایی شنیده باشید. آخرین جمعه ماه نوامبر و روز بعد از روز شکرگزاری که آغاز سنت خرید برای کریسمس محسوب می شود و فروشگاه ها اغلب کار خودشان را قبل از ساعت چهار شروع می کنند.

در این روز تخفیف های خوبی هم به خریداران داده می شود. بر اساس گزارش تایمز از سایت adobe امسال مردم در دو روز شکرگزاری و جمعه سیاه روی هم رفته چهار میلیارد و 450 میلیون دلار خرید آنلاین انجام داده اند. این رقم را مقایسه کنید با 17 میلیارد دلار خرید اینترنتی که در کل سال 93 در کشورمان اتفاق افتاده است.

آینده خرید اینترنتی

خبرگان و متخصصان فناوری های مالی در دنیا خبر از ظهور نسلی جدید می دهند که وجه تمایز آنها با نسل های قبلی، نوع برخوردشان با فناوری است. نسل هزاره یا وای، نسلی هستند که گفته می شود بین سال های اولیه 1980 تا 2000 به دنیا آمده اند به شدت به فناوری وابسته اند.

سبک زندگی این نسل هم بالطبع با فناوری آمیخته است. یکی از رفتارهای متفاوت این نسل با نسل های قبلی کمک گرفتن آنها از فناوری برای راحت تر کردن تقریبا هر کاری است؛ مثلا در یافتن مسیرها، در امور بانکی و خرید.

این نسل که در حال حاضر جوان های بین 15 تا 35 سال را دربر می گیرد، جمعیت جوانی هستند که درصد قابل توجهی از مشتریان بانک ها و فروشگاه ها را شامل می شود و قطعا باید منتظر باشیم طی چند سال آینده این نسل تبدیل به تصمیم گیران و تصمیم سازان خانواده ها و شرکت ها شوند.

با توجه به اینکه این نسل بیشتر از آنکه بخواهد مراجعه حضوری برای خرید داشته باشد، تمایل به خرید اینترنتی دارد، باید برای رفع نیاز این نسل برنامه داشت. بهبود شرایط خرید اینترنتی و نظارت بیشتر مرکز توسعه تجارت الکترونیکی بر فروش اینترنتی و شکایت های کاربران می تواند اعتماد مردم نسبت به خرید و پرداخت اینترنتی را افزایش دهد.

  • بازدید: 438
  • تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۹
  • شناسه مطلب: 4555

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

گريپ فروت

گريپ فروت
ميوه ي گريپ فروت ، اشتها را تقويت ،عمل هضم را آسان مي كند و جريان عصير معدي و ترشح كيسه ي صفرا را سرعت مي بخشد...
علت درد عضلات در ورزش

علت درد عضلات در ورزش
بعضی اوقات شما بعد از ورزش، احساس درد عضلانی می کنید. اگر شما چند روز پشت سر هم مسافتی را با سرعت یکنواخت و آهسته...
تفاوت های جالب چپ دست ها و راست دست ها

تفاوت های جالب چپ دست ها و راست دست ها
به طور کلی، افراد چپ‌ دست انعطاف ‌پذیرتر، باهوش‌ تر و سازگارتر از افراد راست ‌دست هستند. شاید به این فکر کنید که...
سخنان آموزنده

سخنان آموزنده
 ۱- اگر در اولین قدم موفق می‌شدیم، سعی و عمل معنایی نداشت. (مترلینگ)

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...