اسباب‌بازي‌هاي قاتل را بشناسيد

بچه‌ها مي‌توانند ساعت‌ها با اسباب‌بازي‌ها سرگرم شوند. آن‌ها با اين وسايل مي‌توانند موضوعاتي را تجربه كنند كه در واقعيت شايد سال‌ها طول بكشد تا به آن تجربه‌ها برسند. آموزش به كمك اسباب‌بازي‌ها يكي ديگر از كاركردهاي اين وسايل است اما واقعيت اين است كه بسياري از والدين اسباب‌بازي‌ها را وسايلي لوكس و تجملي به حساب مي‌آورند اما ارزش پولی يك اسباب بازی لزوما با ارزش حقيقی آن برای تربيت و آموزش كودك، يكی نیست.

با وجود اين شايد شما از جمله والدينی باشيد كه وقتی قصد انتخاب اسباب بازی داريد، می‌خواهيد بدانيد چه معيارهايی برای خريد يك اسباب بازی مناسب برای كودك‌تان وجود دارد، يا به عبارت ديگر، وسيله‌ای كه كودك‌تان بيشتر اوقاتش را با آن پر می‌كند تا چه حد برای او مفيد خواهد بود و آيا می‌تواند برای سلامت جسم و روان او مضر هم باشد؟ امروزه استاندارد اسباب‌بازی‌ها توجه تمامی كشورها را به‌خود مشغول كرده است. اين استانداردها دائما به روز می‌شوند و آزمايش‌ها و تست‌های زيادی روی آن‌ها انجام می‌شود. بنابراين بسيار مهم است كه به خاطر داشته باشيد ايمني در اولويت قرار دارد چون هر سال هزاران كودك با همين اسباب‌بازي‌هايي كه وسيله سرگرمي هستند، مجروح مي‌شوند  .

توصيه‌هاي زيرمي‌تواند مفيد باشد  :

  • ايمني اسباب‌بازي(براي مثال اگر احتمال خفگي داشته باشد) 
  • توانايي كودك براي بازي با وسيله 
  • توانايي كودك در درك آن‌كه چگونه از اسباب‌بازي استفاده كند  .
  • نياز‌ها و علائق كودك در سطوح مختلف رشد او  .
  • اطلاعات مهمي كه در مورد اسباب‌بازي بايد بدانيد  .

چگونه از جراحت جلوگيري كنيم؟ 


اغلب جراحات با اسباب‌بازي بريدگي‌هاي جزئي، خراش‌ها و كبودي است. با اين حال اسباب‌بازي مي‌تواند منجر به صدمه جدي يا حتي مرگ شود. اين اتفاق زماني مي‌افتد كه اسباب‌بازي‌هاي خطرناك به‌صورت غلط مورد استفاده قرار مي‌گيرند  . اسباب‌ بازي‌هاي خطرناك بسیاری وجود دارند كه كودك هرگز نبايد با آن‌ها بازی كند. در واقع بر عهده شماست كه به هر شكل ممكن فرزندتان را از بازی كردن با این گونه وسایل از جمله؛ مواد محترقه، اجسام نوك تیز، روروك و  ... پرهيز دهيد. اسباب بازی‌های الكتریكی نیز ممكن است باعث شوك یا آسیب‌دیدگی كودك شود. اسباب بازی‌های پرنده و دارای تیر نیز در صورتی كه توجه كافی به نحوه استفاده‌شان نشود، می‌توانند آسیب دیدگی‌های چشم را به همراه داشته باشند  .


نكاتي براي خريد اسباب‌بازي 


يكي از اهداف كميسيون ايمني محصول مصرف‌كننده (CPSC) محافظت از مصرف‌كنندگان و خانواده‌ها از خطرات اسباب‌بازي‌هاست. اين كميسيون قوانين و راهنمايي‌هايي را ايجاد مي‌كند تا اطمينان حاصل كند محصولات مطمئن هستند. اسباب‌بازي‌ها به دلايل متفاوتي مانند داشتن سرب، خطرات آتش‌سوزي، خفگي و مسائل ديگر كه ايجاد خطر مي‌كنند ممكن است ايمن نباشند. ايمني اسباب‌بازي يكي از مسائل نگران‌كننده براي همه پدر و مادرهاست. اغلب پدر و مادرها درباره خطراتي كه برخي وسايل دارند مانند برق‌گرفتگي يا خفگي اطلاعات دارند اما درباره آنچه نمي‌بينيد چطور؟ مي‌پرسيد چه چيزهايي؟ خب مثلا سربي كه در برخي رنگ‌هاي نقاشي وجود دارد يا مواد شيميايي كه در برخي وسايل پلاستيكي مي‌توانيد پيدا كنيد. بد نيست مروري بر راهنماهاي ذكر شده بيندازيد:

برچسب را بخوانيد


برچسب‌هاي اخطار اطلاعات مهمي را در مورد چگونگي استفاده از اسباب‌بازي و اين‌كه اين اسباب‌بازي براي چه سني مناسب است، در اختيار قرار مي‌دهد. براي مثال اگر روي بسته بندي نوشته شده است: «به‌دليل وجود قطعات كوچك براي كودكان زير 36 ماه مناسب نيست» بايد به هشدار عمل كنيد. اسباب بازی‌هایی كه از جنس پارچه هستند، باید برچسب «غیرقابل اشتعال» flame resistant داشته باشند. اسباب بازی‌های پشمی و پارچه‌ای باید قابل شست‌وشو باشند و تمام اسباب بازی‌ها باید با مواد رنگی بدون سرب، رنگ شده باشند. لوازم كاردستی و نقاشی كودكان مثل مداد شمعی، باید عنوان «غیرسمی» (non toxic) را جایی روی برچسب یا جلدشان داشته باشند. به كودك خود نشان دهيد چگونه از اسباب بازي به شكل صحيح استفاده كند.از خريد اسباب‌بازي‌هاي با صدا بلند خودداري كنيد


اسباب‌بازي‌هاي با صداهاي بلند ممكن است باعث ايجاد مشكل در گوش كودك شما شود. كودكان نسبت به بزرگسالان، حساسیت بیشتری به صداها دارند و متاسفانه بسیاری از اسباب‌بازی‌های موجود در بازار، مانند بعضی اسباب بازی‌های الكترونیكی و موسیقی و ماشین‌ها، صداهای بسیار بلندی دارند كه ممكن است صدمه‌ای به شنوایی كودكان در آینده وارد كنند.

به‌دنبال اسباب‌بازي‌هايي باشيد كه خوب ساخته شده‌ باشند.

اطمينان حاصل كنيد كه تمام قطعات، درزها و شكاف‌ها نرم هستند و قسمت تيز و برنده ندارند همچنين اسباب‌بازي بايد قابل شست‌و‌شو باشد. هر روبان يا رشته‌اي كه ممكن است باعث خفگي شود از اسباب بازي جدا كنيد. حواس‌تان به اسباب‌بازي‌هايي كه گلوله‌هاي كوچك دارد باشيد چون ممكن است باعث خفگي شود.

پلاستيك خوب لطفا


اسباب‌بازي‌هاي پلاستيكي محكم بخريد. اسباب‌بازي‌هايي كه با پلاستيك نازك تهيه مي‌شوند به راحتي مي‌شكنند. بسياري از نگراني والدين و مسئولان در مورد اسباب‌بازي‌ها و بطري‌هاي نوزاد، بيس‌فنول A است كه تركيب شيميايي مورد استفاده در توليد بسياري از اقلام پلاستيكي است. بحث بر سر اين است كه آيا اين ماده اثراتي بر رشد كودكان دارد يا خير؟ سازمان FDA ادعا مي‌كند اين ماده شيميايي براي كودكان بي‌ضرر است اما باز هم نياز به تحقيقات بيشتر دارد. يكي ديگر از موادي كه به‌نظر خطرناك مي‌آيد فتالات است. گروهي از مواد شيميايي موجود در انواع محصولات مانند اسباب‌بازي‌هاي ساخته شده از پلاستيك انعطاف‌پذير به نام پلي‌وينيل كلريد است.


آمار چه مي‌گويد؟


در دهه 90، 57 كودك در اثر بلعيدن اسباب‌بازي از دنيا رفتند. به همين دليل كميسيون ايمني محصول مصرف‌كننده (CPSC) مقررات سنگيني براي ايمني اندازه اسباب‌بازي‌ها به‌منظور بازي بچه‌ها به‌خصوص بچه‌هاي زير 3 سال در نظر گرفته است. با اين حال بسياري از اسباب‌بازي‌ها را مي‌توان در بازار پيدا كرد كه برچسب احتياط در مورد بلعيده شدن اسباب‌بازي را ندارند. در اين ميان توپ‌هاي كوچك 69 مورد مرگ در اثر خفگي را در دهه 90 رقم زده است. بنابراين اين توپ‌ها براي كودكان زير 3 سال نبايد كوچك‌تر از 5/4 سانتي‌متر باشد.


بزرگ فكر كنيد


اطمينان حاصل كنيد تمام لوازم و قسمت‌هاي اسباب‌بازي بزرگ‌تر از آن است كه كودك شما بتواند آن را به دهان ببرد و آن‌ها را ببلعد. خفگي هنگام بازی با اسباب‌بازی از رایج‌ترین خطرات برای كودكان در جهان محسوب می‌شود بنابراین باید از خریداری اسباب‌بازی‌های كوچك یا چند تكه خودداری كرد، زيرا ممكن است كودك هنگام بازی آن‌ها، ناخواسته تكه‌ای را در دهان فرو كند و این كار باعث خفگی او شود.

ضد‌اشتعال‌ها و آفت‌كش‌ها


ضد‌اشتعال‌ها در حال حاضر توسط آژانس حفاظت از محيط‌زيست ايالات متحده تحت بررسي قرار دارد اما اين آژانس گزارش مي‌دهد اين مواد مي‌توانند براي انسان سمي باشند. بسياري از ضداشتعال‌ها را مي‌توان از محصولات كودكان مانند اسباب‌بازي‌هاي پر شده حذف كرد. آفت‌كش‌ها هم مي‌توانند به‌طور بالقوه براي كودكان سمي باشند. آن‌ها به سرعت تجزيه مي‌شوند اما مي‌توانند روي اسباب‌بازي‌ها يا درختاني كه در حياط اسپري مي‌شوند باقي بمانند. موسسه بهداشت محيط جايگزين‌هاي ديگري را پيشنهاد مي‌دهد از جمله صابون‌هاي حشره‌كش كه مي‌تواند حياط خانه‌تان را تميزتر نگه دارد.

اسباب‌بازي بايد بدون‌سرب باشد


والدين بايد درباره رنگ‌هاي استفاده در اسباب‌بازي‌ها و مداد رنگي‌هايي كه حاوي سرب هستند محتاط باشند. قوانين جديد كميسيون ايمني محصول مصرف‌كننده بر محدود كردن مقدار سرب مجاز در محصولات تاكيد دارد. براساس قانون جديد وضع شده براي سازندگان اسباب بازي، اسباب‌بازي‌ها بايد ايمني كافي داشته و به هيچ‌عنوان سرب نداشته باشند. مراقب فروشگا‌ه‌هايي كه اسباب‌بازي دست دوم مي‌فروشند باشيد. احتمالا لازم است اسباب‌بازي‌هاي قديمي خانه را دور بريزيد به‌خصوص آن‌هايي كه رنگ شده‌اند.علائم مسموميت با سرب شامل تهوع، استفراغ، بي‌حالي، ‌رشد نكردن، وزن راكد و از دست دادن اشتها باشد. مهم‌ترين مسئله اين است كه شما به اسباب‌بازي مشكوك شويد و اگر خواستيد كودك‌تان را نزد پزشك اطفال ببريد بايد اسباب‌بازي مورد نظر را هم همراه داشته باشيد.

  • بازدید: 786
  • تاریخ انتشار: جمعه ۱۹ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۳۷
  • شناسه مطلب: 2373

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

"مُسکن های" بوئیدنی!

"مُسکن های" بوئیدنی!
حس بویایی یکی از مهم‌ترین "حواس پنج‌گانه انسان" است. براساس یافته محققان انواع بوها و رایحه‌ها می‌توانند با تحریک...
۸ نکته درباره تمیز کردن ظروف نقره

۸ نکته درباره تمیز کردن ظروف نقره
آیا شمعدان های نقره، گلدان‏ها و وسایل دکوری نقره‏ای یا کارد و چنگال های نقره‎تان انعکاس زیبای خود را از دست داده...
متن زیبا و تامل برانگیز عاشقانه

متن زیبا و تامل برانگیز عاشقانه
اگر دروغ رنگ داشت؛ هر روز شاید، ده ها رنگین کمان، در دهان ما نطفه می بست، و بیرنگی، کمیاب ترین چیزها بود.
جمله ها و اس ام اس های جدید عاشقانه سری مرداد ۹۱

جمله ها و اس ام اس های جدید عاشقانه سری مرداد ۹۱
یادمان باشد : وقتی کسی را به خودمان وابسته کردیم !در برابرش مسئولیم …در برابر اشکهایش ؛شکستن غرورش ،لحظه های شکستنش...

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...