اشتامینوفن کدئین هشت خدمتتون؟

ما به‌اش می‌گوییم استامینوفن کدئین. جاهای دیگر دنیا اسم‌های دیگری دارد. یکی از معروف‌ترین‌هایش «کو-کودامول» است. «کو» پسوند اولش که یعنی یک داروی ترکیبی است و «کودامول» هم ادغام شده دو کلمه «کدئین» و     «پاراستامول» که همان استامینوفن خودمان است. البته استامینوفن کدئین‌های ما 300 میلی‌گرم استامینوفن دارد و 8 میلی‌گرم کدئین؛ اما کو-کودامول‌ها  500 میلی‌گرم استامینوفن. استامینوفن ما قرص است و کو-کودامول‌ها کپسول حاوی گرانول. در کشورهای دیگر انواع دیگری از ترکیب استامینوفن کدئین هست که دوز کدئینش به 30 میلی‌گرم در هر قرص هم می‌رسد. ما نداریم. همان بهتر هم که نداریم. همین جوری هم دردسرمان با 8 میلی‌گرم کدئین در هر قرص کم نیست.

تفاوت‌ها را کنار بگذاریم. آسمان همه جای دنیا یکرنگ است. حتما شما هم برایتان پیش آمده که بروید داروخانه و بگویید یک ورق استامینوفن کدئین می‌خواهید و داروخانه‌دار محترم بگوید: «بی‌نسخه نمی‌شه. معمولی بدم؟» بعضی‌ها هم البته می‌دهند؛ اگر از سر و وضعتان معلوم باشد که از آنهایش نیستید!


داستان بر سر کدئین است که از مشتقات مورفین است و مورفین هم که می‌دانید پسرعموی تریاک است و علاوه بر اینکه درد را خوب می‌کند، کمی هم آدم را «خوشحال» می‌کند. از آنجا که هیچ خوشی‌ در این دنیا بی‌دردسر نیست، کدئین هم مثل فک و فامیلش اعتیاد‌آور است و خطرناک. برای همین هم بی‌نسخه در هیچ جای دنیا فروخته نمی‌شود.


حالا یک آمار جدید اعلام شده فقط در انگلیس، طی سال‌های 2001 /1380تا 2011/1390، میزان تجویز کو-کودامول از 8/8 میلیون در سال به 15 میلیون رسیده. یعنی حدود دو برابر. دقت کنید این آمار تجویز پزشکان است و نه تعداد مصرف شده مثلا. اگر در هر نسخه به‌طور متوسط 20 عدد کپسول کو-کودامول تجویز شده باشد، جمع مصرف سالانه 2011 می‌شود حدود 300 میلیون عدد. زیاد است؟ پس لابد نمی‌دانید که در ایران سالانه حدود یک میلیارد و 100 میلیون از این قرص مصرف می‌شود؛ استامینوفن کدئین، پرمصرف‌ترین دارو در ایران است.

اگر فکر می‌کنید استامینوفن کدئین عضو بی‌خطر خاندان اپیوم (مشتقات تریاک) است؛ سخت در اشتباهید. حتی کافئین قهوه و چای هم اعتیاد می‌آورد، چه برسد به کدئین. جالب اینجاست که تحقیقات ثابت کرده خطر اعتیادش در خانم‌ها بیشتر است. در کشورهایی که برعکس ما درباره همه چیزشان آمار دارند، حدود 70 درصد مشتریان استامینوفن کدئین خانم‌ها هستند.

اعتیاد به این دارو مثل همه اعتیادهای دیگر است. کار به جایی می‌رسد که باید هر 4-3 ساعت یک قرص بیندازید بالا وگرنه حالتان بد می‌شود؛ بدن درد و آشفتگی عصبی و... این وابستگی و سوء‌مصرف البته جدا از داستان کسانی است که گرفتار همان پسرخاله‌های خلاف این خانواده‌اند و دستشان که به جنس اصل نمی‌رسد، می‌خواهند با این دارو خودشان را آرام کنند؛ همان‌هایی که برای رسیدن به نشئگی مورد نظر 20 تا قرص استامینوفن کدئین را با هم می‌زنند توی رگ و نمی‌دانند که مصرف 8-7‌گرم استامینوفن (خودتان حساب کنید چندتا قرص می‌شود) برای ترکاندن کبد کافی است.

در تعریف وابستگی یا اعتیاد دو واژه کلیدی هست. سندرم محرومیت (withdrawal) و تحمل (tolerance). سندرم محرومیت یعنی همان که وقتی دارو به بدن نمی‌رسد، حال آدم بد می‌شود. اما تحمل، به‌‌رغم اسم خوبی که دارد، پدیده وحشتناک‌تری است. اینکه دوز نشئه‌آور ماده کم‌کم بیشتر می‌شود و دیگر با همان دوز قبلی به حال خوش قبلی نمی‌شود رسید. تلخی ماجرا اینجاست. هر بار بیشتر از قبل باید پول خرج کنی و بیشتر از قبل عوارض ناخواسته دارو را تحمل کنی و در‌عین‌حال، آن اثری را که دنبالش هستی کمتر پیدا کنی. و باز برای رسیدن به اثر قبلی، دوز را بالاتر می‌بری و باز... و باز... و این را می‌گویند چرخه معیوب، دور باطلی که اگرچه دور است و ظاهرا از نظر فلسفی نباید کسی را جلو ببرد؛ اما می‌برد، پیش می‌برد به سمت بدبختی بیشتر.

از بین داروهای رایج، خانواده بنزودیازپین‌ها (معروف‌ترینشان دیازپام معروف به والیوم؛ مد روزترینش آلپرازولام معروف به زاناکس) هم اعتیادآورند و برای همین هیچ پزشکی مجاز نیست این داروها را برای بیش از سه هفته متوالی تجویز کند.


بعد از آن هم باید این نوع داروها را نه ناگهانی، که آرام‌آرام قطع کرد؛ یعنی دوز مصرفی را کم کرد و آرام‌آرام به صفر رساند. این احتیاط واجب است برای اینکه با قطع دارو سندرم محرومیت ایجاد نشود و بیمار را وادار نکند به ادامه مصرف و همان چرخه معیوب. نتیجه اخلاقی: اگر دقت کرده باشید فهمیده‌اید که همان سه هفته مصرف هم کمی تا قسمتی معتادتان می‌کند.

اعتیاد شاخ و دم ندارد. منطقش هم منطق باینری نیست، صفر و یک نیست. همه ما ممکن است کمی معتاد باشیم، به هرچیز؛ به اینترنت، چای، شیرینی و عشق حتی! چسبندگی ما به هر چیزی ممکن است یک جور اعتیاد باشد و همه اعتیادها بدند. شک نکنید!
یکی به هروئین معتاد می‌شود و می‌افتد گوشه خیابان، یکی به کارش معتاد می‌شود و می‌شود آدم پرکار و مسؤولیت‌شناس! این وسط یکی هم می‌شود معتاد به استامینوفن کدئین. خدایی‌اش این دیگر خیلی اسباب شرمندگی است!

  • بازدید: 1165
  • تاریخ انتشار: يكشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۱۴
  • شناسه مطلب: 3457

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

خانه داري با مهمانان ناخوانده

خانه داري با مهمانان ناخوانده
آنچه بايد راجع به فوايد و زيان‌هاي خانه داري بدانيد .  وقتي صحبت از بيماري‌هاي ناشي از كار مي‌شود، يك...
بوهایی که شخصیت آدم ها را لو میدهد

بوهایی که شخصیت آدم ها را لو میدهد
تا به‌حال عطرهای زیادی را امتحان كرده‌اید اما هیچ كدام از آنها نتوانسته‌اند نظر شما را جلب كنند چون واقعیت این...
در هر سن و سال هستید بخوانید؛ مواد مغذی که هر خانمی نیاز دارد

در هر سن و سال هستید بخوانید؛ مواد مغذی که هر خانمی نیاز دارد
معمولا در دهه نخست زندگی، والدین فرق زیادی بین تغذیه دختر و پسر خود نمی گذارند؛ اما با ورود به دهه دوم و سوم،...
دانستنی جالب ار جهان

دانستنی جالب ار جهان
   متوسط عمر زنان ژاپنی 84 سال است؛ در حالیکه متوسط عمر زنان بوتسوانایی (کشوری در جنوب آفریقا) بیشتر...

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...