با لب رژ زده غذا نخورید

این گروه از مواد آرایشی آنقدرها که به نظر می‌رسند زیباکننده ما نیستند؛ مواد شیمیایی، فلزات سنگین، باکتری‌ها و دیگر مواد خطرناک موجود در لوازم آرایشي، کرم‌ها و محصولات و اسپری‌‌های حالت‌‌دهنده مو می‌توانند اثرات مخربی روی سلامت فرد داشته ‌باشند؛ اما اگر این مواد مضر را بشناسید شاید بتوانید از آنها اجتناب کنید تا ضررهای ناشی از آنها را به حداقل برسانید  . در اين گزارش می‌توانید فهرستی از مواد خطرناک را ببینید و یاد بگیرید چگونه از خود در مقابل آنها محافظت کنید.این گزارش با توجه به تحقیقاتی تنظیم شده است که در مجله معروف فوربس منتشر شده بود.در صاف کردن موها افراط نکنید

باوجود اینکه روی برچسب بسیاری از محصولات و اسپری‌های حالت دهنده مو نوشته شده که در آنها فرمالدئید وجود ندارد ولی در بسیاری از محصولات حاوی کراتین که موها را صاف می‌کند فرمالدئید وجود دارد، ماده‌ای که در دنیای پزشکی به‌عنوان یک ماده سرطان‌زا  شناخته می‌شود. البته میزان فرمالدئید یافت شده در این نوع محصولات بسیار کم است و اگر شما تنها چند بار در سال از این محصولات استفاده کنید خطر چندانی تهدیدتان نخواهد کرد اما افراط در استفاده از این محصولات صاف‌کننده مو اصلا به صلاح نیست. بیشتر از همه آرایشگرانی در خطر هستند که موهای مشتریان مختلف را با این مواد صاف می‌کنند.


این مواد آرایشی به ریه‌ها آسیب می‌زنند

معمولا مواد آرایشی معدنی  که به‌عنوان محصولات مینرال (mineral) نامیده ‌‌می‌شوند را  جایگزین محصولات طبیعی و گیاهی می‌دانند؛ اما این محصولات مینرال که بیشتر در شکل پودر تولید می‌شوند، می‌توانند مشکلاتی را ایجاد کنند، در واقع چون ذرات مواد معدنی و مینرال مثل میکا بسیار کوچک هستند به‌راحتی در هوا شناور شده و می‌توانند از طریق تنفس وارد ریه‌های ما شوند (جالب است بدانید کارگرانی که در کارخانه‌هایی کار می‌کنند که از مواد موجود در آنجا  مواد معدنی چون میکاست حتما باید از ماسک‌ تنفسی استفاده کنند تا این مواد را اسنتشاق نکنند) هنوز پژوهش معتبری در رابطه با استفاده از این مواد آرایشی معدنی انجام نشده‌ است، اما متخصصان ریه می‌گویند استنشاق گهگاهی این مواد معدنی می‌تواند به ریه‌ها آسیب برساند.

هرگز به لب رژ  زده زبان نزنید

مسئله وجود سرب در برخی رژهای لب چیز جدیدی نیست و حتی گاهی آنقدرها گفته شده ‌است تکراری شده و کسی آن را جدی نمی‌گیرد، اما مسئله آنقدر جدی هست که سازمان FDA (نظارت بر دارو و غذا) شروع به تحقیق كرده و خبری دردناک را منتشر می‌کند؛ اینکه بیش از 60 درصد رژلب‌ها حاوی سرب هستند؛ آن هم نه مقداری جزئی بلکه بالای 06/3 پی‌پی‌ام (قسمت در میلیون) و جالب آنکه در نتیجه گزارش دوم که در ژوئن 2012 منتشر شد این مقدار سرب بیشتر هم شده ‌بود و به 19/7 پی‌پی‌ام رسید. جالب است بدانید که در این تحقیقات بسیاری از مارک‌های معتبر و معروف وجود داشتند كه حاوی سرب بودند؛ مارک‌هایی که به قیمت‌های بالا می‌خریم و گمان می‌کنیم چون تولید شرکت‌های معتبر اروپایی و آمریکایی هستند، سالم‌اند اما در حقیقت پر از جیوه هستند، حتی رژ‌هایی که روی آنها نوشته ‌شده که طبیعی ‌هستند. با توجه به این گزارش‌ها فرق چندانی میان رژلب‌ها وجود ندارد، مهم این است که درست از آنها استفاده کنید تا میزان آلودگی را کمتر کنید؛ باید تا جایی كه می‌توانید کمتر به لب‌ها زبان بزنید تا طعم رژلب را احساس کنید؛ در مواقعی که رژلب دارید از خوردن خودداری کنید و اگر می‌توانید قبل خوردن هرچیزی خود را پاک کنید.

سرب باعث آسیب‌های مغزی و عصبی می‌شود

سرب بلعیده شده توسط انسان، وارد خون می‌شود تا به یک مقدار ثابت برسد، سرب اضافی به بافت‌های نرم به‌خصوص مغز وارد می‌شود. مقادیر بالای آن سبب از کار افتادن کلیه و صدمه دائمی به مغز می‌شود. در بزرگسالان افزایش سطح سرب در خون، کمی افزایش فشار خون به وجود می‌آورد. بچه‌ها تحت تاثیر سربی که پیش یا پس از تولد به بدن آنها وارد شده ممکن است دچار آسیب‌های روانی و عصبی شوند. بیشترین اثرات زیان‌بار سرب بر رفتار، دقت و IQ بچه‌ها دیده شده است، بنابراین به‌نظر می‌رسد هیچ سطح ایمنی از سرب که اثر تخریبی بر نوزادان و جنین‌ها تولید نکند، وجود ندارد.


عوارض کرم‌های چینی و هندی

وقتی در تعدادی از کرم‌های پوستی جیوه یافت شد نشریات و رسانه‌های مختلف سر و صدای زیادی به راه انداختند. این خبر را سازمان FDA  (سازمان ملی نظارت بر دارو و غذا) منتشر کرد؛ آنها در پی تحقیقات خود و گزارش‌هایی که به آنها ارائه شده‌ بود متوجه شدند که تعدادی از کرم‌های پوستی حاوی مقادیری از ماده سمی جیوه و دیگر فلزات سنگین هستند. این مواد بسیار خطرناک هستند و آلودگی به جیوه می‌تواند مشکلات و بیماری‌های جدی ایجاد کند. فهرست کرم‌های پوستی آلوده به این ماده نسبتا بلند است و در بازارهای آسیا و خاورمیانه به وفور پیدا می‌شود. کرم‌هایی که عمدتا مربوط به سفید کردن پوست هستند یا برخی کرم‌‌های ضدچروک  که از هند یا چین یا کشورهایي از این قبیل می‌آیند به‌شدت آلوده هستند. اگر کرمی روشن یا سفیدکننده دارید که از چین یا هند یا مکزیک یا... است حتما روی برچسب آن را بخوانید تا مبادا در آن جیوه(mercury) باشد؛ البته باید حواستان به ترکیبات جیوه هم باشد یعنی اگر عباراتی چون mercurous chloride" "calomel,” "mercuric,”یا "mercurio روی برچسب کرم نوشته‌ شده ‌بود حتما از مصرف آن خودداری کنید. اگر هم کرم شما برچسب مواد تشکیل دهنده نداشت باز هم بهتر است از آن استفاده نکنید چون به احتمال قریب به یقین ماده‌ای غیرمجاز در آن وجود داشته ‌است که شرکت تولیدکننده از درج آن خودداری کرده‌است. از علائم مسمومیت به جیوه می‌توان به لرزش بی‌اختیار، مشکلات حافظه‌ای، تحریک‌پذیری و تغییراتی در بینایی و شنوایی اشاره کرد.

ریمل‌تان را بعد از 3 ماه دور بیندازید

باکتری‌ها به‌راحتی می‌توانند در ریمل شما خانه کنند و وارد چشم‌های‌تان شوند به‌خصوص اگر ریملی را برای مدتی طولانی نگهداری کرده‌ باشید. میکروب‌ها خودشان به تنهایی وارد ریمل نمی‌شوند بلکه بنا به تحقیقاتی که در سازمان اپتومتری ایالات‌متحده انجام شد‌ه‌ باکتری‌ها به‌طور طبیعی در چشم هر فردی وجود دارند و همین باکتری‌ها از طریق برس به درون ریمل انتقال می‌یابند، آنجا رشد می‌کنند و چندین برابر می‌شوند. وقتی پژوهشگران این تحقیق ریمل‌های مختلف را آزمایش کردند متوجه شدند که میکروب‌ها در 33 درصد این محصولات حضور دارند. اشتباه نکنید این باکتری‌ها اصلا موجودات بی‌آزاری نیستند و می‌توانند مشکلاتی را برای قرنیه چشم ایجاد کنند؛ گاهی هم موجب عفونت‌های قارچی می‌شوند. البته در ریمل‌ها مواد نگهدارنده‌ای وجود دارد که مانع رشد باکتری‌ها می‌‌‌شود؛ اما این مواد نگهدارنده تا 3 ماه می‌توانند از رشد باکتری‌ها جلوگیری کنند و بعد از آن اثر خود را از دست می‌دهند، هرچند پیش از این سه ماه هم کاملا عاری از میکروب نیستند، به‌خصوص ریمل‌‌هایی كه محل نگهداری آنها گرم باشد بیشتر مستعد رشد باکتری‌‌ها هستند. اگر می‌خواهید ریمل‌تان سالم‌تر بماند باید نکاتی را رعایت کنید:

 • ریمل را در جای خنک نگه دارید.
 • بعد از چند ماه استفاده ریمل را دور بیندازید و جای آن ریملی جدید بگیرید.
 • تنها به زدن دو لایه ریمل اکتفا کنید چون وقتی تعداد لایه‌های ریمل روی مژه زیاد شود، غدد چربی روی خط مژه پلک را مسدود می‌کند و موجب گل‌‌مژه می‌شود.
 • واقعا چرا باید غذا بخوریم؟؟؟
 • غذایی که می خوریم انرژی لازم برای عملکردهای مختلف در بدن را برای مان تامین می کند. یک تغذیه ی خوب تامین کننده ی انرژی، ترکیبات سازنده(ساختمانی) و ویتامین ها و مواد مغذی است.
 • خوردن
 • تا به حال فکر کرده اید چرا باید غذا بخوریم؟! علت اصلی این است که ما احساس گرسنگی می کنیم و خسته ایم و دل مان ضعف می رود. گاهی وقت ها هم غذا می خوریم چون کسل، شاد و یا ناراحت هستیم. گاهی هم می خوریم چون وقت ناهار است یا یک کیک شکلاتی جذاب و هوس برانگیز رو به روی مان است در حالی که اصلا گرسنه امان نیست!
 • موارد ذکر شده بعضی از علل فیزیولوزیکی و روانی بود که در خوردن نقش دارند. اما تا به حال این طوری به این موضوع نگاه کردید که چرا بدن ما به غذا نیاز دارد؟ و نه تنها غذا بلکه غذای سالم و مفید ما یحتاج بدن ماست؟ واقعا چرا مواد مغذی برای ما ضروری است؟
 • تغذیه ی خوب برای تامین انرژی
 • غذایی که می خوریم انرژی لازم برای عملکردهای مختلف در بدن را برای مان تامین می کند. دقیقا مانند بنزین زدن ماشین و یا شارژ کردن باتری تلفن همراه، بدن ما هم نیاز به خوردن غذاهای تامین کننده ی انرژی به طور روزانه دارد.
 • فرم اصلی انرژی در بدن، کربوهیدرات است. بدن راحت ترین زمان را برای هضم کربوهیدرات ها مانند شکر و نشاسته دارد. کربوهیدرات در طی عملیات هضم به واحدهای اصلی و زیربنایی گلوکز، فروکتوز و یا گالاکتوز شکسته می شود. فرم انرژی دلخواه بدن گلوکز است. اگر ما کربوهیدرات کافی نخوریم، بدن می تواند گلوکز را از چربی و پروتئین بسازد و اگر هم کربوهیدرات زیادی بخوریم، بدن مان آن را تبدیل به چربی کرده و ذخیره اش می کند.
 • تغذیه ی خوب برای تامین مواد اولیه ی خوب
 • پروتئین خورده شده در بدن شکسته شده و واحدهای ساختاری آن یعنی اسیدهای آمینه به دست می آیند. بدن از اسیدهای آمینه در ساخت و ترمیم بخش های مختلف بدن استفاده می کند. ماهیچه ها حاوی بیشترین مقادیر پروتئین هستند و لازم است بدن پروتئین ها را از طریق خوردن جایگزین کند. همچنین بدن ما برای ساخت ترکیبات سیستم ایمنی، هورمون ها و سیستم عصبی نیازمند پروتئین است.
 • تغذیه ی خوب بدین معنی است که در برنامه ی غذایی تعادل خوبی از کربوهیدرات، پروتئین و چربی همراه با مقادیر کافی ویتامین ها و
 • مواد معدنی وجود داشته باشد و تغذیه ی خوب تر این که حاوی
 • آنتی اکسیدان ها و فیتوکمیکال های فراوانی باشد
 • ماده ی اولیه ی دیگری که بدن مان احتیاج دارد، کلسیم است. کلسیم عملکردهای زیادی در بدن دارد ولی شناخته ترین ماده ی معدنی در استخوان است و دندان است. ما نیازمند کلسیم هستیم تا ذخایر استخوانی خود را حفظ کنیم.
 • بدن ما برای حفظ سلامتی خود به چربی هم نیاز دارد. کلیه ی چربی ها در بدن پس از هضم به واحدهای سازنده ی آن یعنی اسیدهای چرب شکسته می شوند. محتویات سلول توسط غشایی که تشکیل شده از چربی است احاطه شده است، علاوه بر این مغز مقادیر بسیار زیادی اسید چرب دارد. اسیدهای چرب برای ایجاد سیگنال های عصبی بسیار ضروری است.
 • کمک کننده های کوچک!
 • ویتامین ها و مواد معدنی که با غذا وارد بدن مان می شوند، همپای کربوهیدرات، پروتئین و چربی برای بدن ضروری و لازم هستند با این تفاوت که در مقادیر کمترند. ویتامین ها و مواد معدنی در بدن معمولا به صورت کوآنزیم عمل می کنند که باعث سرعت بخشیدن به کلیه واکنش های شمیایی در بدن می شوند. برای مثال بسیاری از ویتامین های گروه ب به صورت کوآنزیم در سوخت و ساز کربوهیدرات ها که واکنش های تولید کننده ی انرژی در بدن هستند، نقش دارند. ویتامین آ برای بینایی، روی در بسیاری از واکنش های متابولیکی و ویتامین ث در بافت های اتصالی و در عملکرد سیستم ایمنی ضروری اند.
 • برنامه ی غذایی ما باید مقادیر کافی این کمک کننده های کوچک را تامین کند. یک برنامه ی غذایی سالم و متعادل، مقادیر کافی این ویتامین ها و مواد معدنی را تامین می کند. رژیم غذایی ناسالم در تامین تعدادی از این کمک کننده های کوچک مشکل داشته و کمبود یک سری از آن ها را در بدن به دنبال دارد.
 • و در نهایت این که
 • تغذیه ی خوب تامین کننده ی انرژی، ترکیبات سازنده(ساختمانی) و ویتامین ها و مواد مغذی است. مواد سازنده ی دیگری نیز در سال های اخیر شناخته شده اند. مانند فیتوکمیکال ها که در قسمت های رنگی سبزیجات و میوه ها پیدا می شوند. اگر چه برای بدن ضروری نیستند ولی تاثیرات قوی ای در سلامت بدن دارند؛ مثلا کورستین که در سیب قرمز پیدا می شود که شبیه آنتی هیستامین عمل می کند و خاصیت ضد التهابی دارد؛ یا رزوراترول(Resveratrol) که در پوسته ی انگور پیدا می شود و خاصیت آنتی اکسیدانی دارد. آنتی اکسیدان ها بدن را در مقابل تخریب های حاصل از آلودگی ها، اشعه ها، سیگار کشیدن و انتخاب تغذیه ی ناصحیح محافظت می کنند.
 • تغذیه ی خوب بدین معنی است که در برنامه ی غذایی تعادل خوبی از کربوهیدرات، پروتئین و چربی همراه با مقادیر کافی ویتامین ها و مواد معدنی وجود داشته باشد و تغذیه ی خوب تر این که حاوی آنتی اکسیدان ها و فیتوکمیکال های فراوانی باشد.

 • بازدید: 996
 • تاریخ انتشار: جمعه ۱۲ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۹:۲۲
 • شناسه مطلب: 3502

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

دعایی برای فراموش نکردن قرآن

دعایی برای فراموش نکردن قرآن
خیلی ها دوست دارند قرآن را حفظ کنند اما از اینکه آن را فراموش کنند نگرانند و همین باعث می شود که هیچ وقت دست بکار...
میمیرم

میمیرم
یه دختر و پسر که زمانی همدیگرو با تمام وجود دوست داشتن بعد از پایان ملاقاتشون با هم سوار یه ماشین شدن و آروم کنار...
بیماری های معروف از پاشنه آشیل تا سندروم سیندر‌لا

بیماری های معروف از پاشنه آشیل تا سندروم سیندر‌لا
آیا می‌دانید اسامی بسیاری از بیماری‌ها، سندروم‌ها و همچنین ابزار و وسایل پزشکی از روی اسامی کاشفان و سازندگان‌شان...
نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...