سوالاتـي كه والدين از جـواب دادن به آن‌هـا عاجـزند

شما که همیشه کودکان را به یادگیری علم تشویق می کردید و آرزو داشتید برای یک بار هم که شده به جای پرسیدن قیمت سی دی بازی، یک سوال درسی از شما بپرسد، اکنون از پاسخ دادن به این سوال ساده عاجز مانده اید اما شاید دانستن این موضوع که تقریبا اکثر والدین پاسخ روشنی برای این سوالات ندارند، اندکی باعث آرامش شما شود. 

 

 محققان انگلیسی با انجام مطالعاتی روی ۲ هزار و ۵۰۰ خانواده متوجه شدند بسیاری از والدین امروزی نمی توانند پاسخ سوالات علمی و حتی تعداد زیادی از سوالات معمولی کودکان خود را بدهند. این مطالعات هم چنین نشان داد فقط یک سوم والدین به دنبال یافتن پاسخ دقیق برای سوالات کودکان شان می افتند و متاسفانه بقیه یا دروغ می گویند یا با دادن یک جواب بی ربط به همه چیز پایان می دهند.

 ● وقتی جواب را نمی دانیم

 با این که امروزه ندانستن جواب سوالات کودکان کاملا طبیعی است اما تقریبا ۵۰ درصد از پدر و مادرها از گفتن کلمه «نمی دانم» احساس خجالت می کنند و حتی ممکن است احساس حماقت به آن ها دست بدهد. اما باید بدانید زمانی که صحبت از دانش و علوم جدید می شود، معمولا کودکان امروزی اطلاعات بسیار بیشتری نسبت به پدر و مادر خود دارند. امروزه اطلاعات کودکان به قدری افزایش پیدا کرده که ۲۶ درصد والدین معتقدند سواد آن ها از فرزندان دبستانی شان کمتر است و در خیلی از موارد مانند کامپیوتر و اینترنت در مقایسه با بچه های شان هیچ چیزی نمی دانند. پیشرفت تکنولوژی، استفاده از وسایل ارتباط جمعی مدرن مانند کامپیوتر، سی دی های آموزشی و تغییرات زیادی که در محتوای کتاب های درسی به وجود آمده باعث شده کودکان امروزی نسبت به والدین خود اطلاعات به روزتری داشته باشند و در بسیاری از مواقع سوالاتی فراتر از سواد پدر و مادر خود بپرسند.جالب این جاست که یک پنجم والدین در این مواقع آرزو می کنند کاش بیشتر درس می خواندند یا مطالعه بیشتری می داشتند تا هیچ وقت در این وضعیت قرار نمی گرفتند.

 

● جواب چه سوالی را نمی دانیم؟

از مجموع سوالاتی که معمولا کودکان می پرسند و والدین از دادن یک پاسخ روشن به آن ها عاجزند می توان به موارد زیر اشاره کرد: «چرا آب دریا شور است؟ خدا کجاست؟ نوزادان چگونه متولد می شوند یا بی نهایت به چه معناست؟» البته سوالات ریاضی و علمی بیشتر از همه برای پدر و مادرها دردسر درست می کنند به طوری که نزدیک به ۵۸ درصد از آن ها نمی توانند سوال ساده ای مانند دلیل آبی بودن رنگ آسمان را جواب بدهند. زمانی که از والدین پرسیده می شود: «انرژی برق چگونه ساخته می شود؟» بیش از ۶۷ درصد از آن ها دلیل آن را نمی دانند. در برابر این سوال: «نوزادان چگونه به دنیا می آیند؟» نیز والدین سعی می کنند با دادن پاسخ هایی مانند خدا آن را پشت در ما گذاشته است یا ما آن را پیدا کرده ایم کودک کنجکاو خود را قانع کنند. سوالاتی در مورد خدا و سرنوشت انسان ها بعد از مرگ هم از جمله مواردی هستند که بسیاری از والدین را به دردسر می اندازد. برای مثال زمانی که یک کودک از پدر خود می پرسد: «برای مادربزرگ بعد از مرگ چه اتفاقی می افتد؟» نزدیک به ۴۰ درصد از والدین این گونه به فرزندشان جواب می دهند: «او پیش خدا رفته.» یا «مادربزرگ اکنون در بهشت است.» یا «او تبدیل به یک فرشته شده و همیشه در حال نگاه کردن به توست.»

 ● می توانیم دروغ بگوییم؟

 با این که در بسیاری از مواقع والدین در جواب سوالات کودک خود دروغ می گویند، اما سعی کنید هیچ گاه به این شکل جواب کنجکاوی های فرزندان خود را ندهید. در سنین پایین کودکان همه چیز را به دقت به ذهن خود می سپارند و جواب های غلط شما ممکن است تا مدت ها در یاد آن ها باقی بماند. از سوی دیگر بعد از این که آن ها جواب درست را پیدا کردند ممکن است شما را دروغگو بدانند و حتی اعتمادشان را به شما برای همیشه از دست بدهند. در بسیاری از موارد این سوالات به دلیل کنجکاوی کودکان نیست، بلکه آن ها باید برای انجام تکالیف خود جواب آن ها را پیدا کنند. در این هنگام است که دیگر پدر و مادرها نمی توانند با جواب های ساختگی کودک خود را دست به سر کنند زیرا او به زودی پاسخ حقیقی را پیدا خواهد کرد. کارشناسان معتقدند بهترین کار برای والدین این است که همراه با فرزندشان برای پیدا کردن پاسخ درست تلاش کنند. به این ترتیب نه تنها ارتباط بین پدر و مادر و فرزندان بهتر می شود بلکه این کار حالتی مشابه با بازی پیدا می کند و باعث تشویق بیشتر کودکان به یادگیری می شود. اگر والدین به استفاده از کامپیوتر آشنایی داشته باشند، اینترنت می تواند یکی از بهترین منابع برای رسیدن به پاسخ درست باشد؛ خواندن کتاب های درسی بچه ها هم کمک زیادی به کسب اطلاعات بیشتر در مورد کنجکاوی های فرزندتان می کند.

 ● هدف کودکان از سوال پرسیدن

هدف کودکان زیر ۵ سال از پرسیدن سوال، فقط صحبت کردن در مورد موضوعات مختلف است. شاید او اصلا به دنبال پیداکردن جواب واقعی سوالات خود نباشد و حتی سوال خود را درک نکند اما با این کار او فرصت پیدا می کند مهارت های گفتاری خود را تقویت کند.کودکان بین ۶ تا ۹ سال اغلب در مورد موضوعات جدید سوال می کنند و به دنبال یافتن جواب چراهای بسیاری هستند که در ذهن شان شکل گرفته است. موضوعاتی که در مدرسه مطرح می شود یا گفت وگوهای والدین با یکدیگر از جمله عواملی هستند که حس کنجکاوی کودک را برمی انگیزد. درباره کودکان بین ۱۰ تا ۱۵ سال، بسیاری از سوالات از رسانه های گروهی مانند تلویزیون یا اینترنت سرچشمه می گیرد. تعداد زیادی از کودکان در این سنین در حال گذراندن دوره بلوغ هستند و طبیعی است که کنجکاوی های آن ها در این باره به بالاترین حد ممکن برسد.

 ● به این ۱۰ سوال این طور پاسخ دهید

 در ادامه فهرستی از رایج ترین سوالاتی که کودکان از پدر و مادرشان می پرسند آمده است.

۱. چرا بعضی موقع ها هنگام روز هم ماه در آسمان پیداست؟

 ۲.چرا آسمان آبی است؟

۳. آیا آدم فضایی ها وجود دارند؟

 ۴. وزن زمین چقدر است؟

۵. هواپیماها چگونه پرواز می کنند؟

 ۶. پرنده ها یا زنبورها در زمستان کجا می روند؟

۷. رنگین کمان از چه چیزی درست شده است؟

 ۸.چرا قسمتی از دنیا روز و قسمتی دیگر شب است؟

۹. چرا پیاز اشک ما را در می آورد؟

 ۱۰.چرا ما پلک می زنیم؟

 ۱. ماه در اثر تابش نور خورشید به سطح آن روشن می شود و به همین دلیل است که ما می توانیم آن را در شب ببینیم اما گاهی اوقات به دلیل موقعیت خاصی که ماه، خورشید و زمین در فضا دارند ماه، نور خورشید را هنگام روز هم به سمت ما بازمی تاباند و ما می توانیم آن را روشنایی روز هم ببینیم.

 ۲. نور خورشید از رنگ های زیادی تشکیل شده اما زمانی که به ذرات هوا برخورد می کند، ما فقط رنگ آبی را می بینیم.

 ۳. هیچ کس نمی داند!

 ۴. وزن کـــره زمـــیـن ۶,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ کیلوگرم است. (البته لازم نیست این عدد را برای کودک تان توضیح بدهید، همین که این تعداد صفر را ببیند خودش متوجه می شود که زمینی که ما روی آن زندگی می کنیم بسیار سنگین است)

 ۵. در هواپیماها بال ها به شکل خاصی طراحی شدند که هوا را به زیر خود هدایت کرده و به این ترتیب باعث وارد آمدن نیرویی به سمت بالا به هواپیما شده و آن را به سمت آسمان می برد.

 ۶. در این فصل زنبورها دیگر پرواز نمی کنند و پرنده ها هم در دسته های پرجمعیت به قسمت های گرم تر زمین مهاجرت می کنند.

 ۷. نور خورشید بعد از برخورد با قطرات آب معلق در هوا به رنگ های گوناگون تجزیه می شود و در این هنگام است که شما رنگین کمان را می بینید. دقیقا به همین دلیل است که معمولا رنگین کمان بعد از بارش باران در آسمان ظاهر می شود.

 ۸. به دلیل آن که زمین به شکل کروی است، نور خورشید فقط می تواند نیمی از آن را روشن کند. به همین دلیل، همیشه قسمتی از زمین روشن است و قسمت دیگر در تاریکی شب به سر می برد.

 ۹. در پیاز یک ماده شیمیایی وجود دارد که پس از بریده شدن آن، این ماده به سرعت با هوا ترکیب شده و پس از برخورد با سطح بیرونی چشم آن را تحریک می کند. این تحریک همراه با سوزش است و منجر به خارج شدن اشک از داخل چشم می شود.

 ۱۰. هر زمانی که ما پلک می زنیم، مخلوطی از روغن ها و ترشحات مخاطی بر سطح چشم پراکنده می شود تا از خشکی آن جلوگیری شود. با این کار همچنین می توان از ورود اجسام خارجی به داخل چشم و نورهای آزاردهنده جلوگیری کرد.

 

  • بازدید: 884
  • تاریخ انتشار: شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۵۹
  • شناسه مطلب: 1328

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

کدبانوی خانه دار،این مقاله را از دست نده!

کدبانوی خانه دار،این مقاله را از دست نده!
● با داشته ها بسازید اگر مهمانی دارید که با او تعارف دارید و احساس می کنید ظروف تان به اندازه کافی مناسب مهمانی...
مادران چاق برای فرزندان‌شان خطرناکند!

مادران چاق برای فرزندان‌شان خطرناکند!
بررسی‌هایی که این روزها انجام شده نشان می‌دهد چاقی تنها خود فرد را دچار مشکل نمی‌کند بلکه ممکن است دیگران را هم...
دمپخت میگو (یک بشقاب لاغری)

دمپخت میگو (یک بشقاب لاغری)
مواد لازم   :  ۶۰ گرم میگو (تقریبا ۸ عدد) یک فنجان ماست پیاز ۱ عدد سیر دو حبه
برنج مناسب با پوست بخورید!

برنج مناسب با پوست بخورید!
پژوهشگران به تازگی دریافته اند که مصرف برنج نقش موثری در بهبود و سلامت پوست و موی افراد دارد و همینطور از بین برنج...

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...