شما می دانید در کدام گلستان زندگی می کنید؟!

  «شما یادتون نمی‌یاد؛ یادته کودکی... ارسال ۶۰ به شماره...؛ هر پیام ۵۰ تومان» این پیامک تبلیغاتی شاید برای شما هم آمده باشد. عجیب است که وقتی اینترنت پر است از این جمله‌ها، کسی برای آنها پول بدهد. اما فراموش نکنید که ما آدم‌ها اصولا موجودات غریب ناخرسندی هستیم. کمترین علاقه را به چیزی داریم که داریم و بیشترین علاقه را به چیزی که نداریم.

در حال نفس می‌کشیم؛ اما با خاطرات گذشته حال می‌کنیم، یا با تخیلات آینده. خب، خیلی‌ها هم از این نوستالژی بازی ما پول در می‌آورند... «شما یادتون نمی‌یاد...»‌ها البته، یک درس هم با خودشان دارند. چه آنها که قدیمی ترند (شما یادتون نمی‌یاد، بزرگ‌ترین خلاف زمان مدرسه ما داشتن حل المسائل بود، از اختلاس هم جرمش بیشتر بود!) چه آنها که جدیدتر (شما یادتون نمی‌یاد، یکی از دغدغه‌های بزرگ ما این بود که نصف شب که می‌خواستیم به اینترنت وصل شیم، صدای مودم‌های دایال آپ رو چه جوری خفه کنیم!) یا آنها که خیلی جدیدتر! (شما یادتون نمی‌یاد قدیم‌ها فلان شبکه اجتماعی پر بود از آدمای معمولی، نه مثل الان که همه یا مدل‌اند، یا ورزشکار، یا هنرمند، یا(…

همه به ما دارند می‌گویند که دنیا با سرعتی بیشتر از همیشه، در حال تغییر است. شگفت‌انگیز است که این تغییر را همه حس می‌کنیم؛ اما خودمان را تغییر نمی‌دهیم. سرنوشتمان این است؛ انگار که همیشه با روزگار مسابقه بدهیم و همیشه هم عقب بمانیم. بعد هم که مجبورمان کرد خودمان را عوض کنیم، با امثال «شما یادتون نمی‌یاد...»‌ها، خودمان را تسکین بدهیم.

ظرف همین ۲۰ سال گذشته، وضعیت دنیا از نظر شاخص‌های سلامت هم تفاوت‌هایی اساسی کرده. می‌شود کلی از این «شما یادتون نمی‌یاد...»‌ها ساخت؛ شما یادتان نمی‌آید که روزگاری نه خیلی دور، بزرگ‌ترین عامل مرگ و میر در دنیا فقر غذایی بود؛ یعنی عده‌ای می‌مردند چون چیزی برای خوردن نداشتند.

حالا اما بیشترین عوامل مرگ و میر، به اضافه وزن ربط پیدا می‌کند. شما یادتان نمی‌آید‌های دیگری هم هست که بزرگ‌ترین مطالعه بهداشت جهانی که با حضور بیش از ۵۰۰ محقق از ۵۰ کشور جهان انجام‌شده و نتایجش چند هفته قبل منتشر شد، آنها را نشان می‌دهد.
به این ۱۰ سوال جواب بدهید تا بفهمید چقدر دنیایی را که در آن زندگی می‌کنید می‌شناسید. به عبارت دیگر بفهمید که چقدر متوجه این تغییرات شده‌اید و البته تا چه حد خودتان را تغییر داده‌اید.


۱- در سال ۱۹۹۰ (۱۳۶۹شمسی) اولین عامل مرگ‌ومیر در دنیا دسترسی نداشتن به منابع غذایی کافی بود. در سال ۲۰۱۰ فکر می‌کنید این عامل رتبه چندم را در میان مهم‌ترین عوامل مرگ و میر در دنیا دارد؟
الف) رتبه دوم
ب) رتبه چهارم
ج) رتبه هشتم
۲- می‌دانیم که اضافه وزن و افزایش فشار خون، زمینه ساز بیماری‌های مرگباری مثل سکته قلبی و مغزی هستند. حدس می‌زنید چند درصد از مرگ و میرها در دنیا به این دو عامل مربوط است؟
الف) ۱۰درصد
ب) ۲۵ درصد
ج) ۴۵ درصد
۳- فکر می‌کنید چند درصد از مرگ و میرها مثلا در اروپای شرقی (اوکراین و بلاروس)، به مصرف الکل مرتبط است؟
الف) ۲۵درصد
ب)۳۵درصد
ج)۴۵درصد
۴- فکر می‌کنید چند درصد از مردم کشورهای درحال توسعه‌ای مثل هند و بنگلادش درگیر دخانیات هستند؟
الف) ۳۰درصد
ب)۵۰درصد
ج)۷۰درصد
۵- بزرگ‌ترین عامل مرگ و میر زنان زیر ۵۰ سال در سراسر دنیا چیست؟
الف) بیماری‌های قلبی
ب)تصادفات
ج) ایدز
۶- اولین عامل مرگ ومیر مردان در سراسر دنیا چیست؟
الف) سرطان
ب) بیماری‌های قلبی
ج) تصادفات
۷- حدس می‌زنید چند درصد از مرگ و میرهای مردان و زنان (به ترتیب) در سراسر دنیا مربوط به سوانح رانندگی باشد؟
الف) ۱۰ درصد، نیم درصد
ب)۲۰درصد، ۵درصد
ج)۳۰درصد، ۱۰درصد
۸- مصرف بی‌رویه کدام ماده در سراسر دنیا بیشترین لطمه را به سلامت انسان‌ها می‌زند؟
الف) روغن
ب) نمک
ج) نوشابه
۹- بیشترین متوسط طول عمر ظرف ۲۰ سال گذشته مربوط به مردم کدام کشور دنیا بوده و حدودا چقدر است؟
الف) آمریکا- ۷۵ سال
ب) ژاپن- ۸۰ سال
ج) فنلاند- ۸۵ سال
۱۰- متوسط عمر ایرانیان از دهه۶۰ تا امروز حدودا چقدر افزایش داشته است؟
الف) ۱۰ سال
ب)۱۵ سال
ج)۲۰ سال

اگر برای هرکدام از سوالات بالا دو نمره در نظر بگیرید، نمره شناختتان را از مختصات بهداشتی دنیایی که در آن زندگی می‌کنید به دست آورده‌اید. اما جواب‌های درست:


۱- ج صحیح است. در سال ۱۹۹۰(۱۳۶۹شمسی)، سوء‌تغذیه ناشی از دسترسی نداشتن به منابع غذایی کافی اولین عامل کاهش امید به زندگی در جهان و مرگ زودرس بود. تحقیقات در این سال نشان می‌داد شاخص توده بدنی (BMI)بالا دهمین عامل مرگ‌ومیر در جهان است. اما تحقیقات اخیر نشان داد سوءتغذیه ناشی از عدم دسترسی به منابع غذایی کافی به جایگاه هشتم سقوط کرده و شاخص توده بدنی بالا ششمین عامل ایجاد بیماری و مرگ‌ومیر در سراسر جهان شناخته شده است.


۲- ب صحیح است. این دو عامل در کنار یکدیگر مسؤول ۲۵درصد تمامی مرگ‌ومیرها در جهان هستند. جالب اینکه اضافه وزن دیگر تنها مشکل غرب نیست. گزارش اخیر نشان داده در خاورمیانه هم شاهد افزایش معنی‌دار شاخص توده بدنی (BMI) هستیم.


۳- الف صحیح است. در بسیاری از نقاط دنیا مصرف بی‌رویه مشروبات الکلی و کشیدن سیگار دو عامل اصلی در کاهش امید به زندگی به‌شمار می‌روند و باعث می‌شوند انسان‌های بسیاری بهترین سال‌های زندگی خود را ناخواسته از دست بدهند.از دهه ۱۹۹۰(۱۳۷۰) مصرف الکل به اصلی‌ترین ریسک فاکتور در بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین تبدیل شده و در اروپای شرقی عامل حدود ۲۵درصد از مرگ و میرهاست. این عامل آن‌قدر قدرتمند عمل کرده که مخصوصا در کشورهایی مانند اوکراین و بلاروس، طی دو دهه گذشته امید به زندگی در مردان رو به کاهش گذاشته است. دسترسی به الکل برای بسیاری از مردم ساده‌تر شده و حجم بالایی از این الکل را نمونه‌های مضر آن (ناخالصی الکل صنعتی) تشکیل می‌دهد.


۴- ب صحیح است.نزدیک به ۵۰ تا ۶۰درصد مردان در کشورهای در حال توسعه و پرجمعیتی مانند هند و بنگلادش سیگار می‌کشند.


۵- ج صحیح است. در مجموع حدود دوسوم از جمعیت جهان را عواملی غیر از بیماری‌های غیرواگیر مانند سرطان، بیماری‌‌های قلبی و سکته از پا درمی‌آورد؛ اما تفاوت فاحشی میان بزرگ‌ترین علل مرگ‌ومیر در زنان و مردان جهان وجود دارد. بزرگ‌ترین عامل مرگ‌ومیر زنان در مقیاس جهانی ابتلا به ایدز است که جان ۴/۱۴درصد از زنان را می‌گیرد. در اولویت دوم ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی قرار دارد که عامل مرگ ۷/۱۰درصد از زنان است. در رده‌های بعدی جراحات و صدمات ناشی از زایمان قرار گرفته که به ترتیب مسؤول مرگ ۵/۷ و ۳/۷درصد زنان بوده است.


۶- ب صحیح است. خطر بیماری‌های قلبی در خانم‌ها تا قبل از یائسگی بسیار پایین است چون هورمون‌های زنانه قلب را حفظ می‌کنند. به همین دلیل هم مهم‌ترین عامل مرگ‌ومیر در مردان ابتلا به بیماری‌های قلبی-‌عروقی است که جان ۸/۱۲ درصد از این گروه را می‌گیرد. گزارش اخیر نشان داده جایگاه دوم ریسک فاکتورها در مردان به بیماری ایدز و تصادفات جاده‌ای می‌رسد که هر کدام مسؤول مرگ ۷/۱۰ درصد از مردان هستند. خشونت هم نقش مهمی در کشتار مردان ایفا می‌کند و سهمی ۲/۵ درصدی از مرگ‌ومیر را در این گروه به خود اختصاص می‌دهد.


۷- الف صحیح است. گفتیم که ایدز و تصادفات رانندگی، هر کدام علت حدود ۱۰ درصد مرگ و میرهای مردان است. جالب است بدانید که مطالعه اخیر نشان داده سالانه تنها ۵/۰درصد از زنان قربانی تصادفات جاده‌ای می‌شوند. (چه کسی می‌گوید رانندگی خانم‌ها از آقایان بدتر است؟(
۸- ب صحیح است. مطالعه اخیر می‌گوید حدود ۱۰درصد از سال‌های جوانی و سلامتی انسان‌ها به دلیل کم‌تحرکی و مصرف نادرست مواد غذایی از دست می‌رود. محققان می‌گویند بزرگ‌ترین معضل غذایی جهان ما مصرف اندک میوه‌ و استفاده بیش از حد از نمک است. مصرف بی‌رویه نمک می‌تواند فشار خون را که اولین فاکتور خطرناک برای ایجاد بیماری‌ها در جهان شناخته‌شده افزایش می‌دهد.


۹- ب صحیح است. ژاپنی‌ها نه‌تنها با امید به زندگی ۶/۸۲ بیشترین طول عمر را در میان ساکنان جهان دارند؛ بلکه مردان ژاپنی با ۳/۷۹ سال زندگی در شرایط تندرستی و سلامت به‌طور متوسط ۱۰ سال بیشتر از مردان ساکن دیگر کشورهای جهان سال‌های عمر خود را در سلامت طی می‌کنند. تحقیقات تازه‌ نشان می‌دهد راز این سلامتی و طول عمر در رژیم غذایی سالم مردم این کشور و معاینه و آزمون‌های منظم پزشکی که توسط جمعیت بزرگی از مردم این کشور انجام می‌شود، نهفته است. این تحقیق نشان می‌دهد سالانه بیش از ۳میلیون ژاپنی معاینه کامل پزشکی را که شامل یک شب ماندن در بیمارستان یا درمانگاه می‌شود، انجام می‌دهند.


۱۰- ج صحیح است. مطالعه اخیر نشان داده امید به زندگی یا همان متوسط طول عمر در ایران ظرف ۲۰ سال گذشته تا سال ۸۹ شمسی، ۲۱ سال افزایش داشته است.

با همه این اوصاف، آیا دنیا جای بهتری برای زندگی کردن شده؟ دنیا هیچ وقت گلستان نمی‌شود و به همان اندازه که ما از یک سری دغدغه‌ها خلاص شده‌ایم، دغدغه‌های دیگری ذهن ما را مشغول کرده‌اند.
سرنوشت ما جز این نیست که همیشه با روزگار مسابقه بدهیم.

  • بازدید: 840
  • تاریخ انتشار: جمعه ۰۹ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۵۹
  • شناسه مطلب: 2907

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

خوراک لوبیا چیتی سالم تر از کنسروهای آماده!

خوراک لوبیا چیتی سالم تر از کنسروهای آماده!
خوراک لوبیا چیتی مخصوص پنج نفر:  مواد لازم:  لوبیا چیتی            ...
تست موفقیت: خوشبخت هستید یا...؟

تست موفقیت: خوشبخت هستید یا...؟
اگر كمي بيشتر با شخصيت خودتان آشنا شويد و نقاط ضعف و قوت خود را بدانيد با كمي اصلاح كردن خود و سبك زندگي‌تان مي‌توانيد...
یک کف دست موز!

یک کف دست موز!
موزهای سالم، رسیده، شیرین و حداکثر به اندازه یک کف دست هستند و پوستی کاملا زرد رنگ دارند. اگر دانه های کوچک و کمی...
لكه بستنی

لكه بستنی
پارچهپارچه را در آب و پودر شست‌وشوی آنزیم‌دار خیس كرده و پس از گذشت حداقل 30 دقیقه  (برای لكه‌های جدید) و...

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...