پرندگان هم برای خودشان فلسفه زندگی دارند

انسان‌ها دوست دارند خودشان را موجوداتی استثنایی تلقی کنند. حیوانات دیگر زبان‌های پیچیده و دستوری ندارند. علاوه ‌بر این هیچ‌کدام از آنها، هم اندازه انسان شعور یا آگاهی ندارند. بسیاری از فیلسوفان معتقدند که انسان‌ها تنها گونه‌ای هستند که درک می‌کنند زیرا هر فردی عقاید شخصی خاص خودش را دارد. چنین استنباطی موجب می‌شود که هر فردی برای زندگی خود فلسفه‌ای داشته باشد  .

 

ولی زیست‌شناسان معمولا می‌دانند که باید با چنین اظهارنظرهایی، هوشیارانه و با احتیاط برخورد کنند. علاوه‌براین، شواهدی از وجود فلسفه زندگی در تعدادی از پستانداران دیگر (از گوریل‌ها گرفته تا بزها) هم دیده شده است. اما نکته جالب توجه این است که این مساله تنها مختص پستانداران نیست و به نظر می‌رسد پرندگان نیز فلسفه زندگی خاص خود را داشته باشند  .

«برند هاینریش» و «توماس بوگنیار» از دانشگاه ورمونت برلینگتون در مقاله‌ای که در خلاصه مقالات رویال سوسایتی لندن چاپ کردند، آزمایش‌های انجام‌شده روی کلاغ‌ها را به تفصیل شرح داده‌اند. آنها می‌خواستند ببینند که چگونه این پرندگان نسبت به نگاه خیره انسان واکنش نشان می‌دهند (گفتنی است کلاغ‌ها به پرندگانی باهوش و اجتماعی معروفند  .  ) 


توجه به نگاه خیره و نوع پاسخ به آن، وسیله بسیار مناسبی برای اندازه‌گیری تکوین فلسفه زندگی در نوزادان انسان است. نوزادان معمولا تا 18 ماهگی می‌توانند نگاه خیره افراد دیگر را درک و پیگیری کنند، علاوه‌براین می‌توانند به نکاتی در مورد چیزی که فرد زل‌زل به آن نگاه می‌کند، پی ببرند. نقص در تکوین این مهارت یا توانایی، اولین علامت ابتلا به اوتیسم است. اوتیسم به سندرومی گفته می‌شود که طی آن فرد از درک اینکه افراد دیگر نیز می‌توانند فلسفه یا عقیده‌ای برای خود داشته باشند، عاجز است  .

یک آزمایش بچگانه
«
هاینریش» و «بوگنیار» برای آزمایش اینکه آیا کلاغ‌ها می‌توانند نگاه خیره دیگران را درک کنند، از شش کلاغ شش ماهه و یک کلاغ چهار ساله استفاده کردند. پرنده‌ها همزمان روی یک نشیمنگاه در یک طرف اتاقی که به وسیله یک مانع دو قسمت شده بود، قرار گرفتند. یک آزمایشگر در حدود یک متری جلوی مانع ایستاد  .

آزمایشگر دست و چشمان خود را در جهتی مشخص حرکت می‌داد. در ادامه، قبل از اینکه به سمت دیگری نگاه کند، به مدت 30 ثانیه خیره می‌شد و به یک‌جا زل می‌زد. گاهی اوقات به بخشی از اتاق که پرنده‌ها در آنجا بودند، خیره می‌شد و گاهی اوقات به بخشی از اتاق که پشت مانع و دور از چشم پرندگان بود، خیره می‌شد. در این تحقیق، تمامی آزمایش‌ها روی یک نوار ویدیویی ضبط می‌شد  .


«
هاینریش» و «بوگنیار» با بررسی ویدئوها متوجه شدند که هر هفت پرنده می‌توانند نگاه خیره آزمایشگر را درک و آن را ردیابی کنند، حتی زمانی که آزمایشگر به پشت مانع خیره نگاه می‌کرد، پرندگان هم نگاه او را تعقیب می‌کردند. در ادامه پرندگان کنجکاو یا از روی نشیمنگاه خود به پایین پریده و در اطراف مانع قدم می‌زدند یا اینکه روی آن پریده و از بالای آن به طرف دیگر مانع نگاه می‌کردند. البته در واقع پشت مانع چیزی وجود نداشت. اما آنها این‌طور تشخیص داده بودند که پشت مانع چیزی وجود دارد و باید حتما پشتش را نگاه کنند  .

کلاغ‌های فریبکار
بوگنیار در پژوهش دیگری که انجام داد، متوجه شد که می‌توان کلاغ‌ها را به عنوان «استادان فریبکاری» معرفی کرد. (گفتنی است بوگنیار هنگام انجام این تحقیق، مدرس دانشگاهی در اتریش بود.) تمامی مشاهدات بوگنیار در این تحقیق موفقیت‌آمیز بود. او می‌خواست بفهمد که کلاغ‌ها هنگام جست‌وجوی غذا چه چیزهایی از یکدیگر می‌آموزند  .

او طی آزمایش‌هایش از دو کلاغ با نام‌های «هوگین» و «مونین» استفاده کرد. «هوگین» کلاغی مطیع و فرمانبردار بود؛ درحالی‌که «مونین» پرنده‌ای زورگو و سلطه‌طلب بود. آزمایش «بوگنیار» بدین‌ترتیب بود که جعبه‌هایی را انتخاب کرد و درون آنها تکه‌هایی پنیر قرار داد. سپس روی جعبه‌های حاوی پنیر را با ورقه‌های رنگی علامت‌گذاری کرد  .

تکه‌های پنیر نصیب پرنده‌ای می‌شد که جعبه را به درستی شناسایی و آن را باز می‌کرد. در این آزمایش، هوگین (کلاغ مطیع و رام) خیلی بهتر از مونین )کلاغ زورگو و سلطه‌طلب) عمل کرد. علاوه‌براین هوگین هرگز این فرصت را نمی‌یافت که بیشتر از یک تکه کوچک پنیر را ببلعد زیرا بعد از آنکه جعبه حاوی پنیر را شناسایی می‌کرد، مونین بلافاصله به سراغ او می‌رفت و او را به سمتی هل می‌داد.

در این آزمایش آشکارا دیده شد که کلاغ‌ها می‌توانند در مورد منابع غذایی، چیزهایی از یکدیگر بیاموزند. علاوه‌براین می‌توانند برای به دست آوردن آن غذا به دیگران زور بگویند. در ادامه یک اتفاق غیرمنتظره روی داد. هوگین از یک استراتژی جدید استفاده کرد. از آنجا که «مونین» بسیار زورگو بود و غذای او را از چنگش درمی‌آورد، او تصمیم گرفت به سراغ جعبه‌های خالی برود و با ذوق و شوق تمام، درپوش آنها را برداشته و به دروغ وانمود کند که دارد پنیر می‌خورد. در این هنگام مونین به سمت او حمله‌ور می‌شد و در واقع به سراغ جعبه‌های خالی می‌رفت. اکنون هوگین از فرصت استفاده می‌کرد و به سراغ جعبه‌های حاوی پنیر بازمی‌گشت و تا می‌توانست پنیر می‌خورد.


بوگنیار نمی‌توانست آنچه را می‌بیند باور کند. او ابتدا بسیار دلواپس بود که مشاهداتش را با دیگران در میان بگذارد؛ چرا که معتقد بود هیچ کس حرف‌های او را باور نمی‌کند. رفتار اولیه هوگین نشان می‌داد که او پرنده‌ای بسیار قانع است، اما مونین با رفتارش او را وادار کرد که فریبکاری کند.

در ادامه دیگر مونین گول کارهای هوگین را نمی‌خورد. او به سرعت یاد گرفت که باید خردمندانه با این تکنیک برخورد کند و دیگر نباید گول هوگین را بخورد و گمراه شود. او حتی سعی کرد که خودش تکه‌های پنیر پنهان در جعبه‌ها را بیابد. این کار مونین به شدت هوگین را خشمگین کرد.

دکتر بوگنیار در این‌باره گفت: «او بسیار عصبانی شده بود و از شدت خشم، اشیای دور و برش را به اطراف پرتاب می‌کرد.» این مساله نشان‌دهنده آن است که شاید کلاغ‌ها هم گاهی اوقات مانند انسان عمل می‌کنند و می‌توانند کینه و نفرتی را که در آنها پدید آمده است، بروز دهند.

  • بازدید: 757
  • تاریخ انتشار: جمعه ۱۲ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۵۱
  • شناسه مطلب: 3495

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

با گروه خونی احتمال سکته را پیش بینی کنید

با گروه خونی احتمال سکته را پیش بینی کنید
افرادی که گروه خونی خاصی دارند، با احتمال بیشتری سکته می کنند. محققان با انجام مطالعاتی روی ده ها هزار زن و مرد...
به ساقه های انگور دقت کنید

به ساقه های انگور دقت کنید
چوب خوشه انگورهای تازه باید کاملا قهوه ای و خشک باشد. خوشه های خیس نشان دهنده وجود حبه های انگور له و خراب لابه...
كباب كوفته قلقلى كباب كله‌گنجشکى

كباب كوفته قلقلى كباب كله‌گنجشکى
كساني كه از آشپزي ملل سررشته دارند، به راحتي درمي‌يابند كه خاستگاه اوليه اين خوراك رومانيايي، خاورميانه بوده است....
غذایی برای جلوگیری از سرطان

غذایی برای جلوگیری از سرطان
بادمجان منبع بسیار خوب فیبر است. پوست بادمجان ارزش غذایی بسیار زیادی دارد كه به دلیل كم‌كالری بودن آن می‌توان به...

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...