آموزش نه گفتن به دیگران

نفس عمیق بکش و بگو « نه » !

برای اغلب ما کار آسانی نیست. از همان بچگی به بسیاری از ما یاد داده اند که بدون میل مان عروسک مورد علاقه خود را به کودکان دیگر دهیم یا به خاطر خواهر یا برادر کوچک ترمان، بی خیال دیدن برنامه مورد علاقه مان شویم و کنترل تلویزیون را به او بسپاریم.

به کمتر کسی از میان ما یاد داده اند که در این شرایط ناخوشایند، یک « نه» آرامش بخش بگوییم و به دیگران یاد دهیم که همیشه قرار نیست نسبت به ما در اولویت باشند. برای مایی که این طور بزرگ شده ایم، نه گفتن به دوستان، همکاران یا حتی همسر در بزرگسالی هم آسان نیست. مهم نیست چقدر حق با ماست و مهم نیست چقدر پاسخ منفی که در ذهن مان چرخ می زند را درست می دانیم؛ اغلب ما تصور می کنیم نه گفتن به کسانی که دوست شان داریم، یعنی آسیب زدن به احساسات شان و خراب کردن رابطه ای که برای ساختنش سال ها انرژی گذاشته ایم. برای پاک کردن همه این پیش فرض های نادرست، در این مطلب آداب « نه » گفتن را به شما آموزش می دهیم و در صفحه بعد برای تان روشن می کنیم که در چه شرایطی بدون عذاب وجدان می توانید به همسرتان نه بگویید.

فلسفه نبافید

شاید به خاطر به دست آوردن دل طرف مقابل تان، حسابی مقدمه چینی کنید و با گفتن یک « نه » صریح دل او را نشکنید اما این یکی از بزرگ ترین مشکلاتی است که فرهنگ مان آن را به ما تحمیل کرده و به بهانه آسیب نزدن به دیگران، فرصت مشخص کردن تکلیف و گفتن نه قاطعانه را از ما گرفته است. اگر می خواهید به کسی نه بگویید، کمی چاشنی برای آرامش دادن به او به کلام تان اضافه کنید اما نگذارید حاشیه هایی که به خاطر نشکستن دل او به کلام تان وارد می کنید، اصل مطلب را زیر سوال ببرد و امکان درک کردنش را از شنونده بگیرد. مطمئن باشید که سرریز کردن این چاشنی ها در بسیاری موارد امکان درک کردن موضوع را از بین می برد و باعث می شود که فرد مقابل متوجه «نه: بودن پاسخ از سوی شما نشود.

* اغلب ما می ترسیم با « نه » گفتن عزیزان مان را از دست بدهیم. نگران نباشید ! مابه شما یاد می دهیم که بدون شکستن دل دیگران « نه » بگویید.

* به فرزندتان مهارت « نه » شنیدن را هدیه دهید

اگر می خواهید شنیدن « نه » در سال های بعد ، زندگی را برای فرزند تان سخت و آزار دهنده نکند ، از همین امروز باید مهارت شنیدن پاسخ منفی و کنار آمدن با آن را آموزش دهید. اولین و مهم ترین قدمی که باید بردارید ، مشروط نکردن مشروط نکردن محبت تان نسبت به او است. با رفتار خود به فرزند تان نشان دهید که حتی اگر اشتباهی کند ، تنها به خاطر اشتباهش دلگیر می شوید و همه محبت تان را از او دریغ نمی کنید. به او بگویید که در خانه شما چیزی به عنوان « بچه خوب یا بد » وجود ندارد ، بلکه تنها « کار خوب و بد معنی دارد » و وقتی اشتباهی می کند ، کل شخصیتش در نظر شما زیر سوال نمی رود. اگر فرزند تان بفهمد که انجام یک کار اشتباه به معنای از دست دادن محبت دیگران نیست و شنیدن نه نشانه دریغ کردن محبت از او نیست ، در آینده هم با انتقاد های دیگران بهتر کنار می آید و راحت تر پاسخ منفی آن ها را می پذیرد.

نقطه بگذارید

اگر فرد مقابل تان قاطعیت را در کلام شما نبیند ، بعید است که به « نه » ای که می گویید قانع شود و پرونده را مختومه تصور کند. در صورتی که شما به خاطر مهربان بودن با او یک « نه » دلنشین تحویلش دهید ، شاهد تلاش های بعدی اش برای قانع کردن خود خواهید بود و حتی ممکن است گاهی شاهد نادیده گرفتن حرف تان از سوی او باشید. پس به خاطر دو تا نشدن حرف تان یک نه قاطع بگویید و خیال هر دوی طرف را راحت کنید.

شخصیتش را زیر سوال نبرید

گفتیم که باید قاطعانه نه بگویید اما حتما می پرسید چطور می توان قاطع بود اما دل کسی را نشکست. چاره اش متمرکز شدن روی موضوع به جای فرد است. بسیاری از ما میانه ای با انتقاد نداریم و وقتی کسی کار مان را نقد می کند تصور می کنیم که شخصیت مان را زیر سوال می برد. در مورد نه گفتن هم ماجرا به همین ترتیب است. اغلب کسانی که پاسخ منفی در مورد یکی از ایده ها یا پیشنهادات شان می شنوند ، تصور می کنند که فرد مقابل به شخصیت آن ها نه می گوید و بی ارزش یا پر اشتباه تلقی شان می کند. در حالی که اگر تنها در مورد موضوع مورد نر و نه فرد فرد مقابل تان صحبت کنید و برای فرد مقابل تان روشن کنید که به درخواست او « نه » می گویید نه به رابطه دوستی تان و نه به شخصیت او ، مشکل را تا اندازه زیادی حل کرده اید.

مراقب نقاط حساس باشید

هر کدام از ما حساسیت هایی داریم ؛ نقطه هایی که روی شخصیت ما جا خوش کرده اند و گاهی هم خودمان و و هم دیگران را آزار می دهند. وقتی میخواهید به کسی نه بگویید ، مراقب باشید به خاطر دست گذاشتن روی نقطه های حساس شخصیت تان پاسخ شما را تغییر ندهد.

تهدید ، اشک ریختن و بر انگیختن احساسات یا دادن وعده های خوشایند ، رایج ترین راه هایی هستند که افراد برای تغییر پاسخ تان به کار می گیرند ؛ مراقب باشید شما در این تله ها نیفتید و قبل از صحبت کردن در مورد موضوع با فرد مقابل تان ، تکلیف را با خود تان روشن کنید. اگر احساس می کنید موفق نمی شوید ، فهرستی از نقاط ضعف تان را روی کاغذ بنویسید و قبل از شروع مذاکره ، احتمالات را بررسی کنید و راهی برای مقاومت کردن در برابر آن ها پیدا کنید.

شرمنده نباشید

حسی که شما نسبت به پیام تان دارید ، نگاه دیگران به پیام شما را تغییر می دهد. اگر احساس ضعف کنید و به خاطر « نه » ای که از نظرتان درست است شرمنده باشید ، دیگران هم انتظار شرمسار بودن را از شما خواهند داشت ، به همین دلیل بهتر است قبل از نه گفتن دلایلی که برای دادن پاسخ منفی دارید را با خود تان مطرح کنید و با پشتوانه منطقی قوی سراغ فرد مقابل تان بروید.

می دانیم که می خواهید به فرد مقابل تان هم فکر کنید ، اما هیچ وقت خودتان را به دلیل جواب منفی که می خواهید بدهید در مقام ضعف قرار ندهید. اگر کسی که قرار است نه را از شما بشنود ضعف را در صدای تان احساس کند یا در چشم های تان ببیند ، دیگر شما را جدی نمی گیرد. اما مراقب باشید تلاش تان برای تلطیف نکردن جوای منفی تان ، شما را بیش از حد خشن نشان ندهد. دلیلی برای خشونت نیست ؛ شما تنها می خواهید یک « نه » منطقی بگویید ! پس آرامش تان را حفظ کنید.

امید بیهوده ندهید

می ترسید با گفتن « نه » دل او را بشکنید ؟ شاید به خاطر همین بخواهید به او بیهوده امید دهید و با دادن وعده هایی که خود تان می دانید هرگز عملی نمی شود برای آرامش دادن به او تلاش کنید شاید بخواهید با امیدوار کردن او کمی زمان بخرید و دل گرمش کنید ، اما باید بدانید که بدترین شیوه نه گفتن است. شما قرار نیست به خاطر یک جواب منفی منطقی ، شرمنده باشید ، احساس گناه کنید و به دنبال راهی برای جبران کردن باشید. شما به کسی ظلم نمی کنید ؛ تنها جوابی که به نظر تان درست است را می دهید.

به دنبال جبران نباشید

باز هم باید تاکید کنیم شما کسی را آزار نداده اید و به کسی ظلم نکرده اید ! تنها نظر تان را در مورد یک موضوع گفته اید یا به کاری که از نظر تان را در مورد درست نیست نه گفته اید ! پس دلیلی ندارد که به دنبال جبران این موضوع با باج دادن به فرد مقابل تان باشید. اگر به همسایه تان که خواسته اتومبیل شما را قرض بگیرد نه گفته اید ، دلیلی ندارد برایش شله زرد بپزید و دوستی تان را به او ثابت کنید. اگر به همکار تان که همیشه انتظار دارد کار ها یش را انجام دهید نه گفته اید ، دلیلی ندارد برایش کادو بخرید تا از دلش در بیاورید. شما به خاطر جواب منطقی و بدون خشم و غضبی که داده اید ، نیاازی نیست به دنبال جبران باشید.

* پیچیده کردن پاسخی که می خواهید به دیگران بدهید ، درک آن را سخت می کند

  • بازدید: 768
  • تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۴۴
  • شناسه مطلب: 4502

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

ساخت بلندترین بنای جهان با ارتفاع بیش از یک کیلومتر

ساخت بلندترین بنای جهان با ارتفاع بیش از یک کیلومتر
میگن یارو می خواد رو خودش رو کم کنه، حالا حکایت عرب هاست. هنوز سرگیجه مان از دیدن برج خلیفه دبی برطرف نشده که خبر...
برنامه غذایی برای دختران

برنامه غذایی برای دختران
همه والدین دوست داند فرزندانشان تغذیه ای سالم داشته باشند. دختران نوجوان در این سنین علاقه زیادی به خوردن پیتزا...
تست روانشناسی: چقدر عاشق شوهرتان هستید؟

تست روانشناسی: چقدر عاشق شوهرتان هستید؟
لطفا پرسش ها را با سه گزینه «بله، خیر، گاهی» پاسخ دهید.
تای چی دوای فراموشکارها

تای چی دوای فراموشکارها
ورزش تای چی مغز شما را بزرگ می کند . 

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...