آيا واقعا جمعه‌ها چاق می‌شويم؟!

خيلي ها از كله سحر شنبه به فكر پنجشنبه جمعه هستند! اما چه كسي مي داند همين تعطيلات لذت بخش عملاً دشمن شماره يك تناسب اندام است. چه ربطي دارد؟ ربطش را در ادامه بخوانيد.

بعد از يك هفته كار و تلاش حتماً به دنبال اين هستيد كه در تعطيلات آخر هفته لباس راحتي بپوشيد، استرس را از خودتان دور كنيد و شايد برنامه غذايي معمول را از پنجره بيرون بيندازيد. دلتان مي خواهد خوش بگذرانيد و چه تفريحي بهتر از رفتن به رستوران هاي مختلف و خوردن يك غذاي خوشمزه! شايد هم آخر هفته خانه يكي از اقوام يا دوستان به ضيافت مفصلي دعوت شويد يا دلتان بخواهد اوقات فراغت آخر هفته را با تماشاي فيلم جالبي پر كنيد. همه اين تفريح ها خوب است، به شرط اينكه مراقب باشيد ضمن تفريح و سرگرمي كالري اضافه اي به بدن تان تحميل نكنيد. در اينجا توصيه هايي برايتان داريم كه با كمك آنها مي توانيد از مشكلات غذايي آخر هفته دور بمانيد و تمام تلاش هايتان براي دنبال كردن رژيم هاي لاغري بر باد نرود.

وقتي در رستوران هستيد

هر وقت در روزهاي آخر هفته به تنهايي يا همراه با دوستان مي خواهيد در رستوران غذاي خوب و لذيذي بخوريد؛ پس بهتر است به چند نكته دقت كنيد تا اين تفريح آخر هفته سبب چاقي و اضافه وزن تان نشود.

شريكي غذا سفارش ندهيد

شايد دوست شما بخواهد دو نفري يك پيتزاي مخصوص بزرگ بخوريد. اين پيشنهادهاي شراكتي از نظر اقتصادي به صرفه ترند و هزينه آخري هفته شما را كاهش مي دهند اما اگر به فكر سلامت و پيشگيري از اضافه وزن هستيد، چنين پيشنهادي را قبول نكنيد. شايد دوست شما وزن متناسبي دارد يا فعاليت بدني اش بيشتر است. پس به توصيه متخصصان توجه كرده و رژيم غذايي خودتان را دنبال كنيد. از روي منو به دنبال غذاهايي باشيد كه به نظر كم حجم و سالم تر هستند با يك پيتزاي سبزيجات كوچك موافقيد؟

با دوستان كم اشتها به رستوران برويد

مسري بودن چاقي مدتي است كه توسط محققان به اثبات رسيده است اما خبر خوبي برايتان داريم. بعضي وقت ها تناسب اندام هم مي تواند به ديگران سرايت كند. اگر با يك فرد كم اشتها به رستوران برويد و البته با او كمي هم رودربايستي داشته باشيد، شما هم به احتمال زياد كمتر غذا مي خوريد. دكتر سارا جين سالوي، روانشناس دانشگاه نيويورك مي گويد: «افرادي كه نسبت به كالري دريافتي بدن شان مراقب و هوشيار هستند، شما را هم تحت تاثير قرار مي دهند؛ در نتيجه مراقبيد تا شما هم در مقابل چنين دوستي غذاهاي چرب و پر كالري نخوريد

آبميوه به جاي نوشابه

سالم ترين نوشيدني در هر شرايطي آب است اما در بعضي از رستوران ها آبميوه هاي طبيعي هم سرو مي شود. اين آبميوه ها نسبت به ساير نوشيدني هاي گازدار كمي گران ترند اما بهتر است به جاي سفارش يك قوطي نوشابه گازدار كه شيرين و مضر است، يك آبميوه خنك و طبيعي سفارش دهيد.

وقتي مي خواهيد عصرانه بخوريد

وقتي تعطيلات آخر هفته را در خانه مي مانيد، شايد دلتان مي خواهد كمي بي نظم شويد و برنامه معمول روزانه را كنار بگذاريد.
اين احتمال وجود دارد كه براي پر كردن اوقات فراغت راهي جز غذا خوردن پيدا نكنيد و بين وعده هاي اصلي غذايي مدام سراغ هله هوله هاي مختلف باشيد. در اين صورت توجه به چند نكته كوچك شما را از اضافه وزن آخر هفته نجات مي دهد.

همه خوراكي ها را دم دست نچينيد

شايد ترجيح مي دهيد يك ميز داخل اتاق تان قرار دهيد و روي آن را با انواع تنقلات مختلف پر كنيد و هرازگاهي كه دلتان خواست به يكي ناخنك بزنيد اما اصلاً شك نكنيد كه اين راه به هيچ وجه انتخاب درست و خوبي نيست. با اين حساب بهتر است خودتان را مجبور كنيد براي پيدا كردن خوراكي ها از جايتان بلند شويد، تحرك داشته باشيد و براي رسيدن به آشپزخانه از اتاق بيرون بياييد. هر بار هم خوراكي كم حجمي انتخاب كنيد كه مجبور شويد مرتب برويد و بياييد. در اين صورت يك جانشيني شما را پرخور و كم تحرك نمي كند.

غذاي سبكي ترتيب دهيد

يك ساندويچ مرغ كوچك كه با نان سبوسدار تهيه شده ميان وعده سالمي براي روزهاي تعطيل است. كالري زيادي ندارد و مي تواند همراه با كمي خيار و گوجه فرنگي شما را از مصرف ساير ميان وعده هاي پر كالري خلاص كند. نان سبوسدار به شما كمك مي كند تا احساس سيري بيشتري داشته باشيد.

ميان وعده هاي سالمي داشته باشيد

به جاي چسبيدن به چيپس و پفك يا ساير اسنك هاي شور، كمي هم خوراكي هاي سالم تهيه كنيد و به دنبال چربي هاي مفيد باشيد. آجيل ها و مغزهاي مختلف چربي هاي سالمي دارند كه يك مشت از آنها گرسنگي شما را تا حدودي برطرف مي كند. تخمه هم خوراكي سرگرم كننده اي است كه نسبت به اسنك هاي كارخانه اي خواص بيشتري دارد و مي تواند بخشي از اوقات تعطيلات شما را به خوبي پر كند. تخمه هاي كم نمك انتخاب هاي سالم تري هستند.

چيپس و ساير تنقلات ترد را كنار بگذاريد

يكي از ويژگي هاي تنقلاتي مانند چيپس اين است كه قرچ قرچ صدا مي كنند و همين صدا برايتان لذت بخش است اما اگر يك تكه ميوه بخوريد به طور حتم چنين صدايي را نمي شنويد. به همين دليل پيشنهاد مي شود به عنوان تنقلات همراه فيلم، سبزيجات يا غذاهاي سالمي بخوريد كه كمي هم صدادار باشند؛ براي مثال هويج. ذرت بو داده هم اگر كم نمك و كم چرب باشد، يك خوراكي خوب و صدادار است كه مي تواند ضمن تماشاي فيلم همراهتان باشد. هر سه فنجان ذرت بوداده ۱۰۰ كالري دارد.

وقتي مي خواهيد فيلم تماشا كنيد

يكي از تفريح هاي خوب آخر هفته اين است كه فيلم جالبي تهيه كنيد و به تنهايي يا همراه با دوستي سرگرم تماشاي آن شويد اما اينجا هم ممكن است چاقي و اضافه وزن در كمين تان باشد. پس بايد نكته هايي را رعايت كنيد.

وقتي جايي دعوت مي شويد

گاهي اوقات خانه يكي از دوستان يا اقوام دعوت مي شويد و ضيافت شام مفصلي در انتظار شماست. به طور حتم برايتان بسيار دشوار است كه به غذاهاي خوشمزه روي ميز ناهارخوري نه بگوييد. بعضي وقت ها ميزبان آن قدر تعارف مي كند كه باز هم جايي براي مقاومت باوقي نمي ماند. اينجاست كه تمام تلاش هاي شما براي كاهش وزن در طول هفته گذشته به يك باره نابود مي شود و تمام كالري هايي را كه با زحمت سوزانده بوديد به بدن تان بر مي گردد. براي اينكه بتوانيد در مهماني ها هم در مقابله وسوسه غذاهاي چرب و پر كالري سربلند بيرون بياييد، اين چند پيشنهاد را به خاطر بسپاريد:

در برابر تعارف هاي صاحبخانه مقاومت كنيد

شايد بعضي وقت ها بتوانيد بگوييد: «خيلي ممنون، ديگر ميل ندارم» اما همين جمله هم هميشه در مقابل اصرارهاي صاحبخانه كارايي ندارد و مجبور مي شويد باز هم غذا بخوريد. در چنين شرايطي با لحني ملايم اما قاطع بگوييد كه واقعاً برايتان غير ممكن است و به هر ترتيب كه شده از اين موقعيت پر كالري و مضر فرار كنيد؛ براي مثال مي توانيد به ميزبان بگوييد اگر خيلي دلش مي خواهد مي تواند مقداري از غذا را داخل ظرف يكبار مصرف ريخته و موقع رفتن تحويل تان دهد تا فردا براي ناهار بخوريد اما براي امشب ديگر كافي است.

اول سراغ سالاد برويد

يكي از عادت هاي ما در مهماني ها اين است كه اول سراغ غذاهاي سنگين مي رويم و وقتي سير شديم چشم مان به ظرف سالاد مي افتد و يك بشقاب سالاد با سس مايونز مي خوريم، بهتر است قبل از برداشتن يك تكه لازانياي چرب ابتدا كمي سالاد بدون سس همراه با روغن زيتون بخوريم.

به اميد شام خوشمزه شكم تان را گرسنه نگه نداريد

هيچ چيز لذت بخش تر از اين نيست كه يك شب مهمان فردي باشيد كه آشپزي اش حرف ندارد. البته اين موضوع يك جنبه منفي نيز دارد. چرا؟ چون شما از قبل مي دانيد كه صاحبخانه دستپخت خوبي دارد و به همين دليل ناخودآگاه خودتان را براي يك پرخوري درست و حسابي آماده مي كنيد. در نتيجه ممكن است اين فكر به ذهن شما برسد كه بهترين و ساده ترين راه براي اينكه به قول معروفي دلي از عزا در آوريد، اين است كه ناهار را از برنامه غذايي آن روزتان حذف كنيد و به جاي آن يك شام مفصل و خوشمزه بخوريد. اگر شما هم عادت داريد از اين روش استفاده كنيد، خبر بدي برايتان داريم، اين روش كاملاً اشتباه است و حسابي شما را به دردسر مي اندازد.

وقتي معده شما خالي باشد احساس گرسنگي بيشتري داريد؛ بنابراين بيش از حد انتظار و نياز بشقاب تان را پر مي كنيد. بدين ترتيب بيشتر غذا مي خوريد و تمام نقشه هايتان نقش بر آب مي شود. گاهي اوقات در مهماني ها غذا ديرتر از معمول سرو مي شود و اگر شما آخر شب غذاي مفصلي به معده تان بفرستيد، به طور حتم روز بعد از اين پرخوري پشيمان مي شويد چون بدن شما فرصتي براي كالري هاي دريافتي نداشته و همه آنها به اضافه وزن تبديل مي شوند. پس روزي كه قرار است به مهماني برويد، مطابق معمول ناهار بخوريد و ميان وعده سبكي داشته باشيد. با اين تدبير مي توانيد در مقابل پرخوري شبانه مقاومت كنيد.

نكته:

آخر هفته ها فيلم جدي نگاه نكنيد چون...

۱. مطالعات اخير پژوهشگران نشان مي دهد وقتي شما به بو و مزه غذا توجه نمي كنيد ـ چون حواس تان كاملاً به فيلم است ـ مركز احساس سيري در مغز شما فعال نمي شود و به خوردن ادامه مي دهيد.

۲. به گفته متخصصان در چنين شرايطي تا ۴۴ درصد بيشتر مواد غذايي را دريافت مي كنيد و به راحتي آب خوردن اضافه وزن پيدا مي كنيد.

بنابراين توصيه مي شود اگر گرسنه هستيد و مي خواهيد فيلم تماشا كنيد، ابتدا فيلمي كمدي را انتخاب كنيد و همراه با آن كمي خوراكي سالم بخوريد، سپس به تماشاي فيلم هاي جدي بپردازيد. در غير اين صورت بيشتر از نيازتان غذا مي خوريد.

اولين نفري باشيد كه غذا سفارش مي دهيد

فرقي نمي كند دسته جمعي به رستوان مي رويد يا دو نفري. به هر حال اگر مي خواهيد تحت تاثير سفارش ديگران قرار نگيريد بايد كمي سرعت عمل داشته باشيد و اولين شخصي باشيد كه پيشخدمت را صدا مي زند و سفارش اش را مي گويد. در اين صورت تحت تاثير يك سفارش چرب و پر كالري مانند پاستاي آلفردوي دوست تان قرار نمي گيريد و خودتان قبل از همه غذايي سبك و كم كالري انتخاب مي كنيد.

  • بازدید: 764
  • تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۰۳
  • شناسه مطلب: 3627

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

فواید بورس برای سرمایه‌ گذاران

فواید بورس برای سرمایه‌ گذاران
همه‌ی افراد جامعه‌ی ما بورس را نمی‌شناسند و با نحوه‌ی سرمایه‌گذاری در آن و فواید و سودمندی‌های ناشی از آن آشنا...
لاغـری با هـرم غذایی2012

لاغـری با هـرم غذایی2012
همه ما هرم غذایی را می‌شناسیم؛ همان هرمی كه شامل نان، سبزی‌ها، میوه‌ها، گوشت و لبنیات است. درست است كه رژیم متعادل...
نام اعضای بدن در قرآن

نام اعضای بدن در قرآن
1. رگ: « وَ نَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِيدِ » (ق / 16) و ما از رگ گردنش به او نزديكتريم ....
اگر شیر دوست ندارید کنجد بخورید!

اگر شیر دوست ندارید کنجد بخورید!
یافته های تازه دانشمندان نشان می دهد که بهتر است به جای چیپس و پفک به کودکانی که علاقه به شیر ندارند بیسکویت های...

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...