رابطه خوش بینی و موفقیت در زندگی

حقایق طاقت‌فرسای زندگی روزمره، فضای کمی‌برای خوش بینی باقی می‌گذارد. خبرهای متفاوت به این دلیل بر ‌سر زبان ها می‌افتند که نشانه‌هایی از اعمال خشونت و خون و خونریزی در آنها وجود دارد. در مورد بحران ‌غذایی در آفریقا، می‌شنویم همه روزه افرادی بدون هیچ دلیل خاصی در خیابان های کشورهای مختلف کشته ‌می‌شوند، سوء استفاده از کودکان هر روز افزایش پیدا می‌کند و فاجعه‌های هواشناسی با گرم شدن جهانی کره ‌زمین وخیم‌تر می‌شود.


هزینه‌های درمانی با سرعتی بیش از یک جت بالا می‌روند و در صحبت‌های روزمره ‌کودکان ، شاهد بی حرمتی ها و دشنام دادن های بیشتری هستیم. ‌خود شما هم ممکن است با خواندن پاراگراف اول دچار یاس و افسردگی شوید. اما صبر کنید! هنوز جای ‌امیدواری باقی است؛ در این دنیا چیزی به نام "هوش خوش بینی" نیز وجود دارد. این نوع خوش بینی هیچ یک از ‌حقایق تلخ دنیای امروزی را انکار نمی‌کند، بلکه به دنبال یافتن راهی برای مقابله با مشکلات است.‌‌ "مارتین سلیگمن" که کار اصلی زندگی خود را بررسی و مطالعه بر روی خوش بینی و شادی قرار داده، معتقد ‌است که می‌توان هنر خوش بینی را آموزش دید و یاد گرفت.
‌۱) بر روی چیزی تمرکز کنید که قدرت کنترل آن‌را داشته باشید.‌‌ خود را درگیر مسائلی که از عهده تان خارج است نکنید. شاید نتوانید گرم شدن کره زمین را کنترل کنید، اما می ‌توانید در مصرف انرژی صرفه جویی کنید. شاید نتوانید کل سیستم شرکت را کامپیوتری کنید، اما می‌توانید ‌خودتان را با مهارت های مدرن مجهز کنید.
‌۲) وقایع را ارزیابی کرده و از متهم کردن خود دست بردارید. ‌همیشه یک راه دیگر برای نگاه کردن به شرایط و موقعیت های مختلف وجود دارد. "لغو سفر هوایی باعث شد من ‌به ملاقات مهمی‌که برنامه ریزی کرده بودم نرسم." کاری است که شده؛ تنها کاری که از دستتان بر می‌آید این ‌است که ببینید چه کاری را می‌توانید جایگزین آن امر کنسل شده بکنید.
‌‌
‌۳) به اندازه "کافی" فکر کنید. ‌‌زمانی‌که توجه خود را به نداشته ها معطوف می‌کنیم، به راحتی از فکر کردن به چیزهایی که داریم، محروم ‌می‌شویم.‌به عنوان مثال اگر در حال خواندن این مقاله هستید می‌توانید به خود بگویید به اندازه کافی وقت، هوش و ذکاوت ‌دارید و به کامپیوتر و اینترنت هم دسترسی دارید. ‌‌
‌۴) به دنبال جمعآوری واکنش های خوش بینانه باشید. ‌‌ ‌مانند یک کشاورز که از زمین زراعی خود مراقبت می‌کند شما هم وظیفه دارید تا از خوش بینی خود مراقبت ‌کرده، آن‌را آبیاری کنید، غذا بدهید و در صورت لزوم هرس نمایید.‌‌ ‌‌ همه ما در زندگی خود شاهد روزهایی بودیم که بدبینی به سراغمان آمده، همیشه باید با حقیقت مواجه شوید و ‌مراقب باشید تا تخیل و تفکرات پوچ و منفی، ذهنتان را اشغال نکنند. ‌حدس و گمان را کنار بگذارید و با مسائل و مشکلات خود منطقی برخورد کنید.
از خود بپرسید توانایی انجام چه ‌کارهایی را دارید تا با پاسخ به آن احساس قدرت بیشتری در وجودتان ایجاد شود. باید به حقایق رجوع کنید و به ‌دنبال گزینه‌های متفاوت باشید تا خدای نکرده به دام مطلبی که الکساندر گراهام بل به ما اخطار داده، نیفتیم: "آن‌قدر ‌به یک در بسته خیره نشوید تا دری را که باز است از خاطر ببرید."
‌۵) به قدرت نسل آینده توجه کنید.‌‌ کودکانی که از پدر و مادرهای افسرده متولد می‌شوند گرایش بیشتری به افسردگی دارند. کودکانی که دارای ‌والدین خوش بین هستند، خودشان نیز بالطبع خوش بین تر هستند. شما کدام گروه را انتخاب می‌کنید؟ ‌البته باید توجه داشته باشید که حتی اگر والدین شما منفی گرا بودند، خودتان باید مصمم شوید که بدبینی را کنار ‌بگذارید و افکار منفی را از خود دور کنید. بله شاید انجام این کار قدری دشوار باشد اما اگر قدری تمرین کنید، ‌خوش بینی به مرور زمان ملکه ذهنتان خواهد شد.‌سرانجام باید اظهار داشت که هوش خوش بین به درستی می‌داند که تغییر و بی‌نظمی،‌ غیرقابل اجتناب است و باید ‌از آن مانند سایر موانع عبور کرد. در زمان بروز چنین شرایطی باید هر اقدامی‌که از دستتان بر می‌آید انجام دهید؛ ‌همین که مستعد تلاش کردن باشید، کفایت می‌کند.‌
راهی ساده برای بدبختی
به همه کس حسادت کن و غصه همه‌چیز را بخور. به عنوان مثال، باغچه همسایه بهتر از مال توست؟ این ‌احتمال را فراموش کن که آن‌ها بیشتر کار کردند و به آن رسیدند و آبیاری‌اش کردند و کود دادند. اصلا نباید منطق ‌در مرام تو باشد. صرفاً این حقیقت که باغچه همسایه عالی است، به حد کافی‌ جای غصه خوردن ‌دارد. باز هم غصه بخور که همسایه‌ات اتومبیل آخرین مدل دارد ولی مال تو قدیمی است. اصلا به این مورد توجه ‌نکن که او سال‌های بیشتری کار کرده و زحمت‌ کشیده و تازه، به دانشگاه هم رفته و مدرک گرفته و به همین دلیل ‌شغلش بهتر از شغل توست. همین که او اتومبیلی بهتر از اتومبیل تو دارد، جای حسادت دارد. در واقع هر چیز خوبی را در زندگی‌ات فراموش کن.
فکر و ذکرت فقط معطوف به چیزهایی باشد که دیگران ‌دارند و تو نداری.‌راستی، بچه آن خانم وارد دانشگاه‌ شده، چون مادرش ساعت‌های طولانی صرف درس او کرده در حالی که آن ‌موقع خرو پفتو هوا بوده ! آن بچه حالا به دانشگاه می‌رود در حالی که بچه تو تازه دارد با فلاکت دبیرستان را ‌تمام می‌کند! دلایل زیادی برای حسادت وجود دارد.‌شغل شوهر آن زن، پول سازتر از شغل شوهر توست. فکر کن وقتی می‌خواهی از جایی شروع کنی، تقریبا همیشه ‌چیزی برای حسادت کردن وجود دارد و اصلا هیچ چیز نیست که بتواند تو را خوشحال کند.
فقط سرت را در لاک ‌خودت فرو کن و غصه بخور و اصلا هم از این کار دست برندار. آن قدر حسادت کن تا خسته شوی.‌حسادت کردن، سمی بی‌نظیر است و اگر هر روز به‌طور مرتب مصرف شود، می‌تواند هر چیز خوب را در ‌زندگی‌ات تباه کند. بنابراین فراموش نکن که دقیقه به دقیقه از آن استفاده کنی! حسادت می‌تواند روز آفتابی را ‌به روزی ابری و احساس آرامش را به خشم و عصبانیت تبدیل کند و آخرین راهی ‌باشد برای اطمینان خاطر از این که ‌تو و تمام اطرافیانت در هر ثانیه به میله الکترونیکی اضطراب متصل هستید و گمان می‌کنم بد نیست به تو ‌بگویم این راهی قطعی است و تو وظیفه داری از هر راهی شده حسادت کنی چرا که وقتی به حد کافی، مورد برای ‌حسادت کردن داشته باشی، به سم دیگری نیاز نداری.‌

  • بازدید: 829
  • تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۱۷
  • شناسه مطلب: 3615

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

تمرینات ورزشی برای لاغر کردن شکم و پهلو

تمرینات ورزشی برای لاغر کردن شکم و پهلو
بعضی از بانوان با رسیدن به این فصل پیش خود می گویند « خوب ، رسیدیم سر اصل مطلب » به جرأت می توان گفت بسیاری از...
حقایق شگفت انگيز و عجيب علم فيزيك

حقایق شگفت انگيز و عجيب علم فيزيك
فيزيك بدون شك علمي شگفت انگيز است. ذراتي كه وجود ندارند در احتمالات به حساب مي آيند، و زمان متناسب با سرعت حركت...
لبنیات جایگزین ندارند

لبنیات جایگزین ندارند
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: هر فرد باید در هر وعده غذایی از هر 4 گروه غلات، سبزی و میوه‌ها، گوشت...
پلوی سه رنگ ویژه ی میز مهمانیهای شما!

پلوی سه رنگ ویژه ی میز مهمانیهای شما!
  مواد لازم:      هویج: ۳۷۵ گرم  سیب زمینی: ۲۷۵ گرم سبزی پلوئی: مقداری کلم...

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...