اختلالات رايج پوستي را بشناسيم

برخلاف قفسه هاي خالي داروي آقايان، کابينت هاي مخصوص داروي خانمها بيشتر شبيه به لابراتوارهاي شيمي است. يکي از مواردي که مي توانيد به وفور در قفسههاي آنها پيدا کنيد، مربوط به محصولات پوستي مي شود. در اين خصوص مي توان به پاک کننده ها، ضدعفوني کننده ها، روشن کننده ها، لوسيون، پاک کننده جوش و در آخر ضد چروکها اشاره کرد. بگذاريد رو راست با قضيه برخورد کنيم: در مقايسه با خانمها، آقايان اهميت کمتري براي پوستشان قائل هستند و تا زماني که مشکل حادي به وجود نيايد، هيچ توجهي به آن نمي کنند. زماني که چنين مشکلي بروز مي کند ناگهان حفظ سلامت پوست برايشان اهميت پيدا مي کند.


برخي از بيماريهاي پوستي که در اين بخش به آنها اشاره مي کنيم، رنجش آور و در برخي موارد کاملا جدي مي شوند. خوشبختانه با کمک کوچکي از جانب پزشک خود مي توانيد آنها را به راحتي تحت کنترل در آورده و درمان کنيد.

روساکيا

چه نوع بيماري است؟
علائم آن همراه با لکههاي قرمز رنگ و متورم و برافروخته معمولا بر روي گونهها و بيني نمايان مي شود. اين بيماري بيشتر در افرادي بروز مي کند که داراي پوستهاي روشن هستند و سير صعودي دارد، به اين معنا که اگر مورد درمان قرار نگيرد ممکن است به طور فزاينده اي وخيم شود.
همچنين مي تواند داراي سيکل خاصي باشد، يعني در يک زمان لکهها محو شوند و در زماني ديگر بدتر از گذشته شوند.
علت آن چيست؟
زماني تصور مي شد که اين بيماري به دليل مصرف الکل ايجاد مي شود. مصرف الکل مستقيما باعث ايجاد اين بيماري نمي شود، اما ممکن است گونه ها را گلگون سازد. در حقيقت دانشمندان هم هيچ نوع نظر قطعي در مورد علت اصلي بروز آن ندارند. برخي معتقدند که بيماري ارثي است، اما عده اي ديگر معتقدند که به دليل باکتري گرانريا حتي کرمهاي ريز ميکروسکوپيک ايجاد مي شود.
راه درمان چيست؟
خوشبختانه اين بيماري مي تواند به طور موثر درمان شود. پزشکان معمولا آنتي بيوتيکهاي موضعي يا بلعيدني براي کاهش قرمزي و جلوگيري از عفوني شدن تجويز مي کنند. در مواردي که بيماري حادتر مي شود، مي توان از «ايزوترتيون» هم استفاده کرد. به هر حال درمان هم از طريق آنتي بيوتيکها و هم از طريق ايزوترتيون ثمر بخش خواهد بود. اگر دليل بيماري تورم رگهاي خوني باشد، يک درماتولوژيست مي تواند با استفاده از جراحي ليزري يا الکتروسرجري ميزان آنرا کاهش دهد.

اگزما

چه نوع بيماري است؟
اگزما نام عمومي بيماري «آتوپيک درماتيتيس» مي باشد که به زبان ساده به پوست ملتهب و قرمز اطلاق مي شود.
اگزما انواع مختلفي دارد که در اين قسمت به 5 نوع از شايع ترين انواع آن اشاره کوتاهي داريم:
اگزماي آلرژيک: معمولا به دليل تماس پوست با مواد آلرژي زا يا مواد شيميايي به وجود مي آيد. عمدتا چيزي مانند اسيدها يا مواد سفيدکننده مي توانند دليل مناسبي براي بروز بيماري باشند.
اگزماي ديسايدروتيک: تاولهاي بزرگ و عميقي که بر روي کف دست يا پا ايجاد مي شوند.
نورودرماتيس: پوست در قسمت کمر، بازو، رانو ساق پا به اندازه گرديها کوچکي در قطع سکه خراشيده مي شود و معمولا با خارش و پوسته شدن همراه است و احتمال گسترش آن نيز زياد مي باشد.
اگزماي سابوريک: خود را با تکههاي زرد رنگ، روغني و بزرگ نشان مي دهد و معمولا بر روي پوست سر و صورت ظاهر مي شوند. البته بيماري مي تواند بر روي ساير قسمتهاي بدن نيز تاثير بگذارد.
درماتيس استاتيس: در قسمت پاييني پاها بروز مي کند و معمولا به دليل اختلات گردش خون ايجاد مي شود.
علت آن چيست؟
پزشکان نظر واحدي بر روي بروز اين بيماري ندارند; اما اعتقاد عام اين است که ناراحتي به طور ارثي به فرد انتقال مي يابد. همچنين مي تواند در اثر پايين بودن توانايي سيستم دفاعي بدن به وقوع بپيوندد. در اين حالت مهاجمان داخلي، نقاطي را که از کمترين ميزان ايمني برخوردار هستند، نشانه مي گيرند.
اما برخي مواد برانگيزاننده و محرک وجود دارند که مي توانند به خودي خود آلرژي زا باشند. از اين دست مواد مي توان به موارد زير اشاره کرد: پشم، نخ مصنوعي، صابونهاي سخت، پاککننده و شويندهها، انواع عطرها و لوازم آرايشي، کلر، روغن معدني و دست آخر حلالها. همچنين هواي خاک آلوده و بادي و دود سيگار نيز مي توانند در نقش آلرژي زا عمل کنند.
اگر احساس مي کنيد که مبتلا به اتوپيک درماتيس هستيد، پزشک شما با بهرهگيري از چند روش مختلف مي تواند بيماري را شناسايي کند. اگر اگزما به دليل حساسيت ايجاد شده باشد يک تست موضعي آلرژيک مي تواند علت بيماري را آشکار سازد. همچنين با استناد به تاريخچه بيماريهاي خانوادگي و وضعيت پزشکي گذشته نيز مي توان تشخيص را آسان تر نمود. به اين دليل که دلايل برزو اگزما بي شمار هستند ذکر يک مورد کار آساني نيست. اما بازهم هزاران راه درماني وجود دارد که از ناراحتي شما مي کاهد.
روش درمان چيست؟
يک سري داروهاي جديد با نام «ايميون مادليتر» مي توانند تا حدود زيادي به شما کمک کرده و علائم بيماري را از بين ببرند. معمولا به صورت کرم يا پماد به بازار عرضه مي شوند. از انواع آن مي توان به پي مکرولين و تاکروليموس اشاره کرد.
کورتيکواستروئيد مي تواند ميزان مقاومت سيستم ايمني بدن را در نقاط آسيب ديده بالا ببرد. معمولا پزشکان آنها را به صورت کرم تجويز مي کنند، اما قرص آن نيز در بازار وجود دارد. براي از بين رفتن خارش نيز مي توان از آنتي هيستامينها کمک گرفت، اگر به دليل خارش زياد پوست عفوني شود، مي توانيد در اين وضعيت از آنتي بيوتيکها استفاده کنيد.

پسوريازيس

چه نوع بيماري است؟
پوست بدن همواره با آزاد کردن لايههاي مرده و جايگزين کردن آن با سلولهاي جديد، خود را ترميم مي کند. دوره کامل اين فرايند تقريبا قريب به يک ماه به طول مي انجامد. زماني که شما دچار بيماري پسوريازيس باشيد اين چرخه تنها در عرض چند روز اتفاق مي افتد. سلولهاي جديد پيش از اينکه آمادگي لازم را پيدا کنند به سطح پوست انتقال داده مي شوند. نتيجه آن چيزي جز زخمهاي قرمز که روي آن با پوسته ضخيم براقي پوشيده شده باشد، نخواهد بود، امکان بروز خارش نيز وجود دارد. متاسفانه بيماري در نقاط قابل رويت بدن مانند زانو، آرنج و سر ايجاد مي شود. هر چند نمي توان بيماري را فقط به همين چند نقطه محدود کنيم.
علت آن چيست؟
دانشمندان معتقدند که اين وضعيت به دليل بالا بودن بيش از اندازه سيستم دفاعي بدن بروز مي کند. به همين دليل سلول هاي جديد خيلي پيش از آنکه آمادگي لازم براي جانشيني سلولهاي مرده را پيدا کنند به سطح پوست رانده مي شوند. همين امر باعث ايجاد قرمزي و التهاب پوست مي شود. مي تواند ارثي باشد (علت بيماري در هر 1 نفر از 3 نفر ارثي اعلام شده) يا به دليل استرس، عفونتو آب و هواي خشک بروز کند.
روش درمان چيست؟
پزشک متخصص شما به طور حتم از پمادهاي موضعي شروع مي کند تا اندکي از ميزان علائم بيماري کاسته شود. اين پمادها مي توانند شامل موارد زير باشند: کورتيکوسترويئد، کالسيپورترين، رتينوئيد، کل تار، آنترالين، سالسيليک و کلوبستاسول. اکثر پمادهاي نامبرده شده قسمتهاي عفوني را تسکين داده و سيستم ايمني بدن را متمرکز مي نمايند.
اگر کرمهاي موضعي ثمر بخش نبودند يا اثر آنها براي مدت زمان کوتاهي باقي ماند، مي توانيد از درمانها خورشيدي و اشعه فرابنفش کمک بگيريد. اين روش درماني از فرايند رشد بيماري تا حد زيادي جلوگيري مي کند. اما اگر باز هم تمام اين درمانها کمکي به بهبود شما نکردند، مي توانيد از داروهايي نظير متودرکسات، رتينوئيد، سايکلوسپرين،هايدرکسايوري استفاده کنيد، اين داروها قدرت سيستم ايمني بدن را کاهش مي دهند.
همچنين داروهاي جديدي به نام «تعديل دهندههاي واکنش بيولوژيکي» اخيرا به بازار عرضه شدهاند که مي توانند تا حد زيادي مفيد واقع شوند. اين دارو از سلولهاي پروتييني زنده تشکيل شده و مي تواند در پروسه ايمني بدن نفوذ کند. داروها شامل الفاسپت، اتانرسپت و افاليزاماب مي شود. هر چند داروها بيماري را درمان مي کنند، اما مي توانند تاثيرات جانبي خطرناکي را نيز در بر داشته باشند. بيماراني که از اين داروها استفاده مي کنند بايد تحت نظر مستقيم پزشک باشند.
ناراحتي پوستي
اگر دچار ناراحتي وخيمي پوستي شده ايد و از اينکه در مجامع عمومي ظاهر شويد، گريزان هستيد، نبايد اميد خود را از دست بدهيد. درمانها و روشهايي وجود دارند که مي توانند به راحتي تمام بيماريها و اختلات پوستي را از بين ببرند.

  • بازدید: 910
  • تاریخ انتشار: جمعه ۰۴ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۳۹
  • شناسه مطلب: 3312

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

چرا کانگوروها این گونه می جهند؟

چرا کانگوروها این گونه می جهند؟
چند میلیون سال پیش که آب و هوای استرالیا به تدریج عوض می شد و در اغلب نقاط این قاره درختان از میان می رفتند و بیابان...
۸ نکته درباره تمیز کردن ظروف نقره

۸ نکته درباره تمیز کردن ظروف نقره
آیا شمعدان های نقره، گلدان‏ها و وسایل دکوری نقره‏ای یا کارد و چنگال های نقره‎تان انعکاس زیبای خود را از دست داده...
این گونه ببخشیم ...

این گونه ببخشیم ...
روزی مردی عقربی را دید که در آب دست و پا می زند . او تصمیم گرفت عقرب را نجات دهد ، اما عقرب انگشت او را نیش زد...
پسر آسمان، نوه تیمور

پسر آسمان، نوه تیمور
حتی تصورش هم عجیب‌وغریب است؛ اینکه از کسی مثل تیمور که اهالی سه قاره را از دم تیغ گذراند، پسری به عمل بیاید (شاهرخ)...

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...