اولین داروی جهان برای پیشگیری از ایدز

شورای مشورتی اف.دی.ای استفاده از داروی ترووادا را که برای درمان مبتلایان به اچ.آی.وی مورد استفاده قرار می گیرد، برای پیشگیری از آن در افراد سالم در معرض خطر توصیه کرده است .

 

محبوبه عمیدی،یکی از اعضای شورای مشورتی سازمان غذا داروی آمریکا - اف.دی.ای – اعلام کرد داروی ترووادا که در حال حاضر برای درمان مبتلایان به اچ.آی.وی مورد استفاده قرار می‌گیرد، به زودی برای پیشگیری از آلودگی به این ویروس مورد تأیید قرار خواهد گرفت. این اولین‌بار است که مشاوران پزشکی دولت آمریکا از مصرف یک داروی درمانی برای مبتلایان به اچ.آی.وی در افراد سالمی که با درصد بالایی شانس ابتلا به این ویروس را دارند، حمایت می‌کنند.

 مطالعات نشان داده‌اند در افراد سالمی که روزانه یک قرص ترووادا مصرف می‌کنند، شانس ابتلا به اچ.آی.وی با درصد بسیار قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند. یکی از اعضای این شورای مشورتی تأیید داروی ترووادا برای پیشگیری از ابتلای به اچ.آی.وی را فرصتی فوق‌العاده برای مهار اپیدمی ایدز توصیف می‌کند و تجربه نشان داده اف.دی.ای اغلب توصیه‌های این شورای مشورتی را که از کارشناسان و پزشکانی بیرون از این سازمان تشکیل شده، می‌پذیرد.

این شورای مشورتی پس از ارزیابی مطالعات انجام شده روی افراد سالمی که روزی یک عدد ترووادا دریافت می‌کردند، تجویز این دارو را برای افراد سالمی که با درصد بالایی در خطر ابتلا به اچ.آی.وی هستند، توصیه کرده است. از میان این افراد می‌توان به زوج‌هایی اشاره کرد که یکی از آنها به اچ.آی.وی مبتلا است. پزشکان می‌گویند این دارو نمی‌تواند جایگزین کاندوم یا حفظ رابطه جنسی امن شود، بلکه باید در کنار آن مورد استفاده قرار بگیرد.

کارشناسان با اشاره به اینکه سال گذشته تنها در ایالات متحده حدود 50هزار نفر دیگر به جمع مبتلایان به اچ.آی.وی اضافه شده و این روند طی 15 تا 20 سال گذشته تقریبا ثابت بوده است، معتقدند روش‌های پیشگیری کنونی مانند مشاوره و استفاده از کاندوم کافی نیست. آنها می‌گویند بخش قابل‌توجهی از مبتلایان تازه را مردانی تشکیل می‌دهند که شرکای جنسی آنها نمی‌دانسته‌اند اچ.آی.وی مثبت هستند.

طرح استفاده از این دارو مخالفانی هم داشت. آنها نگران این مسئله بودند که شاید استفاده از ترووادا برای پیشگیری باعث شود فرد پس از ابتلا دیگر به درمان با این دارو پاسخ ندهد، چون ویروس خود را در مقابل این دارو مقاوم کرده است. با این حال در نهایت موافقان استفاده از ترووادا موفق شدند با اعلام اینکه منافع استفاده از آن بسیار بیشتر از خطرات احتمالی است، آرای بیشتر را کسب کنند.

مطالعات نشان می‌دهد افراد هر چقدر مسن‌تر و تحصیل‌کرده‌تر باشند به مصرف مداوم دارو پایبندترند و از سوی دیگر نمی‌توان به این روش مانع از ابتلای کسانی شد که به دلیل استفاده از ابزارهای تزریق مشترک به اچ.آی.وی آلوده می‌شوند.

موافقان این طرح می‌گویند در حال حاضر تعدادی از پزشکان این دارو را برای پیشگیری از ابتلا به اچ.آی.وی تجویز می‌کنند اما تأیید آن می‌تواند راه را برای استفاده همگانی و حفظ سلامت افراد مهیا کند. آنها می‌گویند در صورت تأیید استفاده از این دارو برای پیشگیری فرایندها تغییر می‌کنند و فرد موظف است در درجه اول سلامت خود را با آزمایش‌های گوناگون تأیید کند. در این صورت احتمال تجویز دارو برای کسانی که نمی‌دانند به اچ.آی.وی مبتلا شده‌اند و احتمال ایجاد گونه‌های مقاوم به ترووادا در آنها بسیار کمتر خواهد شد. نکته دیگر بررسی عملکرد کلیه‌های فرد پیش از تجویز این دارو و کنترل مداوم تراکم استخوانی او در هنگام مصرف آن است. از سوی دیگر تأیید این دارو می‌تواند شرکت‌های بیمه را به پذیرش هزینه‌های 14هزار دلاری خرید و مصرف این دارو در سال تشویق کند.   

داروی ترووادا که از ترکیب دو داروی ضدویروس تشکیل شده برای درمان مبتلایان به اچ.آی.وی همراه با داروهای دیگر به کار گرفته می‌شود تا احتمال تشکیل گونه‌های مقاوم به این دارو را به حداقل برساند. فروش این دارو در سه ماهه اول سال میلادی جدید بیش از 758میلیون دلار بود. اندرو چنگ یکی از اعضای هیأت مدیره جیلد (شرکت سازنده ترووادا) می‌گوید: «اگر این دارو برای پیشگیری از ابتلا به اچ.آی.وی تأیید شود، آزمون‌های ایمنی تازه‌ای انجام می‌شوند و ما آموزش افراد در مورد دیگر شیوه‌های مؤثر پیشگیری را نیز به عهده خواهیم گرفت. این شامل تهیه ابزارهای پیشگیری رایگان نیز می‌شود».

تحقیق روی اثرات پیشگیری ترووادا از چندین سال پیش آغاز شده و یکی از گروه‌های هدف آن مردان همجنس‌گرا بوده‌اند. نتایج این مطالعه روی 2499 از این مردان که در سال 2010/1389 منتشر شده نشان می‌دهد مصرف این دارو می‌تواند تا 44درصد از شانس آنها برای ابتلای به اچ.آی.وی بکاهد. البته بررسی سطح دارو در خون آنها نشان می‌دهد بسیاری از آنها هر روزه دارو را مصرف نکرده‌اند. شانس ابتلا در گروهی که دارو را روزانه و مطابق دستور آن استفاده کرده‌اند به زیر 10درصد کاهش پیدا کرده اما این افراد تنها 10درصد از جامعه آماری را شامل می‌شدند.

مطالعه روی زوج‌های ساکنان آفریقا و آسیا که یکی از آنها به اچ.آی.وی مبتلا بود نیز نشان می‌دهد این دارو خطر آلوده شدن زوج دیگر را کاهش داده است. با این حال پژوهش‌ها نشان می‌دادند این دارو روی زنان آفریقایی چندان مؤثر نبوده، آن‌هم به این دلیل که خود را در معرض خطر نمی‌دیده‌اند و از مصرف آن خودداری کرده‌اند.

اف.دی.ای پس از بررسی نتایج مجموع این تلاش‌ها و شکست ها نتیجه نهایی را اعلام خواهد کرد. در اغلب موارد این سازمان از توصیه‌های شورای مشورتی خود تبعیت می‌کند.

  • بازدید: 941
  • تاریخ انتشار: چهارشنبه ۰۷ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۱۶:۵۲
  • شناسه مطلب: 1252

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

جستجوگر آب مروارید

جستجوگر آب مروارید
سالانه حدود 10 میلیون انسان به دلیل بیماری آب مروارید بینایی خود را از دست می دهند.
اس ام اس های فلسفی 91

اس ام اس های فلسفی 91
زندگی باید کرد! گاه با یک گل سرخ؛ گاه با یک دل تنگ ؛ گاه با سوسوی امیدی کمرنگ ؛ زندگی باید کرد ؛ گاه باید خندید...
آخرین نقطه مسکونی زمین کجاست؟

آخرین نقطه مسکونی زمین کجاست؟
آمریکا از حدود ۱۳-۱۴ هزار سال پیش و استرالیا از ۵۰ هزار سال پیش مسکونی شده و قطب جنوب هنوز هم مسکونی نیست.
شخصیت شناسی: روح شما چه رنگي است؟

شخصیت شناسی: روح شما چه رنگي است؟
اين تيپ‌شناسي تا حدي برگرفته از نظرات بقراط است البته نه كامل. بقراط از ديد فيزيكي و ظاهر افراد آن‌ها را در 4 تيپ...

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...