اینها را روی پوست نمالید !

از جمله مواردی که میتوان آن را یکی از دغدغه های تمامی مردم بشمار آورد ، مسائل مربوط به پوست می باشد . خانم های گرامی معمولا نسبت به آقایان حس مسئولیت پذیری بیشتری نسبت به پوت خود دارند و همیشه می کوشند که با انجام اعمالی آنرا به بهترین نحو نگهداری کنند . اما گاهی اوقات پیش می آید که ندانسته به محصولاتی رجوع میکنند که ناخواسته به پوستشان آسیب می رسانند. همیشه در نظر داشته باشید که برای محافظت از پوست به سراغ هر ماده ای نروید . قبل از انجام هر کاری با دکتر خود مشورت کنید.

این ۱۰ محصول و مواد تشکیل دهنده ی مختلف، از بدترین موادی هستند که باعث خشکی و سوزش پوست می شوند و ممکن است منجر به مشکلات جدی پوستی گردند.

۱. جوش شیرین

در حالیکه بافت اسکرابی جوش شیرین شبیه محصولات لایه برداری است که می شناسیم و دوستشان داریم، PH آن برای استفاده روی پوست، بسیار بسیار قلیایی می باشد!

تعادل PH برای سلامتی پوست، بسیار ضروری است. PH پوست بطور طبیعی بین ۴.۵ تا ۵ است، در حالیکه PH جوش شیرین ۹ می باشد. استفاده از موادی که بیش از اندازه قلیایی هستند، به لایه ی محافظتی طبیعی پوست صدمه و آسیب می رساند.

این لایه برای دفع باکتری های مضر، بسیار مهم است. استفاده از جوش شیرین روی پوست، رطوبت پوست را به مقدار زیادی از بین می برد و همچنین توانایی پوست را برای ترمیم خودش کاهش می دهد.

۲. اسپری مو

اکثر محصولات مو وقتی با پوست تماس پیدا کنند، می توانند باعث سوزش و جوش شوند، اما اسپری مو خطرناک تر است زیرا بعضی از مردم، از آن بعنوان جایگزینی برای اسپری تثبیت کننده ی آرایش استفاده می کنند!

ریختن کمی اسپری مو روی صورت وقتی که از آن روی مو استفاده می کنید، چیز مهمی نیست؛ اما اگر از آن روی صورت استفاده کنید، باعث خشک شدن پوست، مسدود شدن منافذ پوست، و تحریک پذیری آن می گردد.

از اسپری مو روی صورت استفاده نکنید و بجای آن محصولی را انتخاب کنید که واقعا برای فیکس کردن آرایش ساخته شده باشد.

۳. خمیر دندان

خمیر دندان هم، یکی دیگر از درمان های سریع است که بیشتر از اینکه مفید باشد، مضر است! خمیر دندان پر از مواد تشکیل دهنده ای است که اگرچه ظاهرا ضرری برای پوست ندارند، اما باعث خشکی و تحریک پوست می شوند.

درست است که خمیر دندان جوش را خشک می کند، اما رطوبت نواحی اطراف آن را هم از بین می برد و از نظر شیمیایی، این پتانسیل را دارد که پوست را بسوزاند و باعث زخم های تیره ای شود که با هیچ درمان خانگی نمی توانید آنها را برطرف کنید. بجای آن، از داروی پراکسید بنزوئیل یا کمی روغن درخت چای استفاده کنید.

۴. لیمو

PH آب لیمو ۲ است و در طرف دیگر مقیاس PH قرار دارد و بسیار بسیار اسیدی است!

همانطور که مکیدن لیمو می تواند مینای دندان ها را از بین ببرد، قرار دادن لیموی خالص بطور مستقیم روی پوست، لایه ی اسیدی پوست را تحریک می کند و از کار می اندازد. روغن های موجود در مرکبات در برابر نور، حالت سمی پیدا می کنند. یعنی قرار گرفتن در معرض نور خورشید، می تواند میزان سوزش و تحریک را به حدی زیاد کند که باعث سوختگی شود.

۵. وازلین

وازلین می تواند به حفظ رطوبت در پوست های بسیار خشک و شکننده و همچنین محافظت از بریدگی ها، نیش حشرات و زخم های دیگر در برابر هوا کمک کند. اما یک درمان دراز مدت یا نرم کننده ی مناسب نیست.

بعد از استفاده از آن، پوست در ابتدا نرم تر بنظر می آید، اما به محض اینکه وازلین رطوبت را حفظ کند، این لایه ی نرم کننده ضخیم، کثیفی و آلودگی را نیز جذب می کند و در واقع می تواند در طول زمان باعث خشکی شود. زیرا جلوی هوا و رطوبت اضافی را می گیرد.

تکرار می کنم: وازلین در واقع پوست را مرطوب نمی کند، بلکه آنچه در حال حاضر در پوستتان وجود دارد را حفظ می کند، از جمله چیزهای بد و مضر را!

۶. آب داغ

دوش آب داغ احساس خوبی دارد، اما رطوبت لایه ی بیرونی پوست شما را کاملا از بین می برد. آب داغ، روغن های طبیعی لایه ی اپیدرم را کاهش می دهد و لایه ی محافظتی که جلوی از دست رفتن رطوبت پوست را می گیرد، تخریب می کند و منجر به خشکی و عدم تعادل پوست می شود.

اگر شما بطور طبیعی، پوستی چرب یا پر جوش دارید، خشک کردن آن باعث واکنشی می شود که منجر به تولید چربی بیشتر در پوست می گردد. همیشه بجای آب داغ، از آب ولرم استفاده کنید و دوش های آب داغ را به حداقل برسانید، مخصوصا در زمستان که پوست، بیشتر مستعد خشکی و خارش می باشد.

۷. پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن بعنوان یک ضد عفونی کننده ی ملایم در آسیب هایی مانند بریدگی و سوختگی بکار می رود و یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از عفونت می باشد، اما برای درمان جوش مناسب نیست.

مواد اکسید کننده ای مانند پراکسید هیدروژن بخاطر ماهیت سایندگی شان، می توانند پوست را بسوزانند و بعلت فشار اکسیداتیو، باعث تاول پوست شوند. علاوه بر این، پراکسید هیدروژن یک ماده ی حساسیت زای شایع است که می تواند منجر به التهاب و سوختگی پوست گردد.

۸. لوسیون بدن

پوست سایر قسمت های بدن شما ضخیم تر و مقاوم تر از پوست صورت شما است. به همین دلیل، اکثر لوسیون های بدن نسبت به مرطوب کننده های صورت، حاوی عطر بیشتر و مواد مغذی کمتری هستند.

این بدان معنا نیست که هر مرطوب کننده ی بدنی برای صورت نامناسب است، اما باید در مورد پوست لطیف صورت از موادی ملایم تر و با کیفیت تر از آنهایی که معمولا در لوسیون بدن بکار می روند، استفاده کرد.

از لوسیون های بدن معمولی حتی در مواقع ضروری، نباید در پوست های خشک استفاده کرد، زیرا مواد تشکیل دهنده ی آن ها در واقع می تواند منجر به خشکی بیشتر صورت، بسته شدن منافذ پوست، و واکنش های آلرژیک احتمالی شود.

۹. شکر

ما می دانیم که خوردن بیش از حد قند و شکر برای پوست مضر است، اما استفاده از آن بعنوان اسکراب صورت خانگی نیز می تواند مخرب باشد!

پوست صورت بسیار نازک تر از پوست قسمت های دیگر بدن است. بنابراین با وجود آنکه شکر و روغن زیتون می توانند پاهای شما را صاف و زیبا کنند، اما بافت این دانه ها برای اپیدرم نازک و شکننده، بیش از حد زبر است.

این مسئله در مورد بسیاری از اسکراب ها و لایه بردارها نیز صدق می کند، حتی در مورد بعضی از آن ها که برای پوست صورت به بازار عرضه شده اند، آنها بیش از حد زبر هستند. آنها قرار است باعث صافی پوست شوند، اما لبه های زبر و تیزشان در پوست، بریدگی های کوچکی ایجاد می کند و باعث پیری زودرس پوست می شود.

۱۰. الکل مالشی

الکل مالشی، مانند پراکسید هیدروژن یک ماده ی ضدعفوی کننده و ضد باکتری است، که بمنظور استریل زخم ها برای جلوگیری از عفونت، برای تمیز کردن خانه و… بکار می رود.

شاید چون روی پوست باعث حس خنکی و سوزن سوزن شدن می گردد، حس کنید که برای پوست مفید است، اما الکل از مهم ترین و خشک کننده ترین موادی است که نباید روی پوستتان بگذارید.

این ماده، DNA باکتری ها و سلول های پوست انسان را از بین می برد و منجر به خشکی و تولید سلول های مرده ی پوست می گردد. قبل از خرید یک تونر یا سفت کننده ی صورت، همیشه بررسی کنید تا مطمئن شوید که حاوی الکل ایزو پروپیل نباشد، زیرا پوست را خراش می هد و باعث ایجاد منافذ بیشتر و تولید چربی بیش از حد در پوست می گردد.

  • بازدید: 768
  • تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۰۴
  • شناسه مطلب: 4176

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

می دانستید کتاب ها هم شپش می گذارند؟

می دانستید کتاب ها هم شپش می گذارند؟
شاید شما بر این باور باشید که فقط غذاهایی که ما می خوریم ممکن است برای باکتری ها و قارچ ها هم مورد استفاده قرار...
تست روانشناسی میزان راستگویی و حقّه بازی

تست روانشناسی میزان راستگویی و حقّه بازی
برای اینکه به میزان صداقت خود و همسرتان یا اطرافیان‌تان پی ببرید، می‌توانید از این تست کمک بگیرید به شرطی که با...
داروهای ضد افسردگی حس عشق ورزیدن را در مغز نابود می کنند

داروهای ضد افسردگی حس عشق ورزیدن را در مغز نابود می کنند
نه آقا! این یکی اصلا شوخی بردار نیست؛ افراد افسرده خودشان کم مشکل داشتند و کم از دست دنیا می کشیدند که حالا حتی...
بیماری بی حالی شما را هم خسته کرده؟

بیماری بی حالی شما را هم خسته کرده؟
اگرچه احساس خستگي در بعضي مواقع به‌دليل كار زياد يا كم‌خوابي در انسان بروز پيدا مي‌كند اما گاهي هم يكي از مهم‌ترين...

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...