این بیماری ها در استخر وجود دارد !

بهتر است مردم به دليل آلودگي زيست محيطي درياي خزر از شنا کردن در آن پرهيز کنند، زيرا احتمال ابتلاي آنها به بيمار هاي قارچي وجود دارد .

 

کارشناسان، آلودگي درياي خزر را به چند نوع صنعتي، کشاورزي، ميکروبي و بيولوژيکي تقسيم مي کنند که بيشترين آلودگي درياي خزر مربوط به آلودگي نفتي است و سهم سموم کشاورزي در آلودگي اين درياچه نيز رتبه دوم را دارد. ورود فاضلاب شهري و کارخانه ها به درياي خزر از ديگر معضلاتي است که به گفته صاحبنظران سبب آلودگي آب درياي خزر شده است.

اگر بعد از شنا جوش مي زنيد...

يکي از ميکروب هاي قابل انتقال از آب که مي تواند مشکلات پوستي ايجاد کند، سودوموناس نام دارد. اين ميکروب بسيار مقاوم است و حتي با وجود مواد ضدعفوني کننده همچنان مي تواند در آب، به خصوص آب گرم رشد کند. اگر يک فرد سالم به اين ميکروب مبتلا شود، در صورتي که مشکل سيستم ايمني نداشته باشد، پس از شنا کردن متوجه جوش هاي پوستي پراکنده و آبدار مانند آبله مرغان خواهد شد. اما نگران نباشيد، اين جوش ها را مي توان به راحتي و با استفاده از درمان هاي موضعي يا خوراکي از بين برد و طول درمان آن تنها 2 تا 3 روز است. علاوه بر اين، سودوموناس مي تواند باعث عفونت گوش شود. به اين صورت که ميکروب روي گوش خارجي مي نشيند و باعث خارش شديد و ترشحات چرکي در کانال و مجراي گوش مي شود. اما با اين حال عفونت خطرناکي ايجاد نمي کند و با استفاده از درمان هاي موضعي مي توان آن را برطرف کرد.

 ميکروبي که سلوليت ايجاد مي کند

از ميکروب هاي ديگري که از طريق آب و وسايل عمومي استخرها منتقل مي شود، خانواده استاف هاست. اين ميکروب بيشتر در اثر استفاده از دمپايي، حوله، شانه و ديگر وسايل مشترک ميان افراد منتقل مي شود و از طريق آب استخر باعث عفونت هاي پوستي و ايجاد سلوليت شود. علاوه براين، استفاده از وسايل مشترک يا حتي راه رفتن بدون دمپايي کنار استخر و سطوح مرطوب مي تواند باعث انتقال ويروس هرپس يا همان تبخال شود. اين ويروس نمي تواند مدت زيادي در محيط زنده بماند، در نتيجه تنها در صورتي منتقل مي شود که فرد بلافاصله پس از شخص مبتلا از وسايل عمومي استفاده کند. براي مثال فرض کنيد فردي تبخال فعال دارد و در محلي مي نشيند، به صورتي که ضايعه اش با آن سطح تماس پيدا مي کند و بعد از او فرد ديگري بلافاصله در آن مکان مي نشيند يا از حوله اش استفاده مي کند، در اين صورت به طور حتم ويروس تبخال به او منتقل خواهد شد.

 امان از دست انگل ها!

يک دسته از بيماري هاي گوارشي که مي توانند از طريق آب منتقل شوند بيماري هاي انگلي هستند. عامل اغلب اين بيماري ها انگل هاي ميکروسکوپي هستند. افرادي که در دريا و استخر شنا مي کنند، مي توانند از طريق بلعيدن آب به اين انگل مبتلا شوند. کريپتوکوک نام يکي از انگل هايي است که مي تواند باعث اسهال طولاني مدت و مزمن شود. ژيارديا انگل ديگري است که در کودکان بسيار شايع است و مي تواند باعث اسهال مزمن شود. اگر کودکي مبتلا به اين انگل باشد و بدون رعايت مسائل بهداشتي در آب شنا کند، مي تواند به راحتي افراد ديگر را مبتلا کند. يکي ديگر از اين انگل ها آميب نام دارد. اين انگل مخصوص فصل تابستان است و معمولا از طريق شنا در آب هاي آلوده منتقل مي شود تا آب استخرها. انگل ژيارديا معمولا در افراد سالم مشکل حادي ايجاد نمي کند و اسهال پس از يک تا دو هفته خودبه خود يا با استفاده از دارو برطرف مي شود اما در افرادي که نقص سيستم ايمني دارند مانند کساني که شيمي درماني مي شوند يا افرادي که HIV دارند اين انگل مي تواند عفونت هاي بسيار خطرناکي در بدنشان ايجاد کند، بنابراين اگر فردي از لحاظ سيستم ايمني مشکل دارد بهتر است که از شناکردن در استخرهاي عمومي به خصوص در فصل تابستان خودداري کند.

چرا نبايد سرتان را زير آب ببريد؟

معمول ترين بيماري هايي که از طريق آب استخر منتقل مي شوند بيماري هاي اسهالي هستند. اين بيماري ها معمولا باعث ايجاد عفونت و التهاب در روده کوچک، روده بزرگ يا معده مي شوند که از ميان آنها عفونت هاي ميکروبي بيشترين آمار را دارند. اين عفونت ها اغلب از طريق خوردن آب منتقل مي شوند، بنابراين توصيه مي شود هنگام شنا سر خود را خيلي زير آب نبريد، طوري شنا کنيد که هميشه دهانتان در زير آب بسته باشد و در ضمن از بيني بند استفاده کنيد تا آب وارد سينوس ها و بيني تان نشود.

قارچ ها دشمن پاي شما

عفونت هاي قارچي يکي ديگر از بيماري هايي است که مي تواند اين روزها در درياي خزر و در استخرها ميان افراد منتقل شود. اين عفونت ها معمولا از طريق راه رفتن بدون دمپايي روي سطوح مرطوب منتقل مي شوند. براي مثال اگر فردي که در ناحيه پا دچار عفونت قارچي است با پاي برهنه کنار استخر راه برود و فرد ديگري پس از او با آن مکان تماس پيدا کند، مي تواند مبتلا شود. لازمه انتقال اين بيماري، مرطوب بودن سطوح است. حتي دمپايي ها و ديگر وسايل استخر نيز ممکن است آلوده به عفونت هاي قارچي باشند، بنابراين حتما در محيط هاي مرطوب و استخر ها بايد دمپايي ها را ضدعفوني کرد.

استخر آب سرد سالم تر است؟

بيماري هاي بسياري مي توانند از طريق استخرها انتشار پيدا کنند اما به طور کلي مي توان آنها را به 2 دسته تقسيم کرد: عفونت هايي که در اثر شنا کردن مستقيم در آب استخر ايجاد مي شوند و عفونت هايي که با استفاده از وسايل عمومي موجود در استخرها يا راه رفتن و نشستن در کنار استخر ممکن است منتقل شوند. انتقال بيماري از طريق شنا کردن در استخر بيشتر در آب هاي گرم اتفاق مي افتد و ميزان آلودگي ها در آب گرم بيشتر از آب خنک است، زيرا تاثير مواد ضدعفوني کننده مانند کلر در آب گرم کاهش مي يابد و ميکروب ها در اين شرايط سريع تر رشد مي کنند بنابراين در آب هاي گرم به خصوص در جکوزي تعداد ميکروب ها بيشتر و اثر کلر کمتر خواهد بود.

اين نکته ها را جدي بگيريد

مهم ترين نکته در پيشگيري از انتقال بيماري ها، رعايت بهداشت کلي در استخرهاست. اگر استخر سرپوشيده است حتما بايد از سيستم تهويه سالم برخوردار باشد و اگر روباز است بهتر است که در معرض اشعه آفتاب قرار داشته باشد. علاوه براين لازم است که مواد ضدعفوني کننده مخصوص استخر در حد استاندارد استفاده شود. اگر بيشتر از مقدار مجاز از مواد ضدعفوني کننده استفاده شود ممکن است مشکلات و حساسيت هاي پوستي و شيميايي ايجاد کند و اگر کمتر از حد مجاز استفاده شود ميزان آلودگي هاي آب افزايش مي يابد. نکته مهم ديگر تميز کردن مداوم جدار استخرهاست، زيرا لجن و خزه اي که روي جدار استخر ايجاد مي شود، شرايط را براي رشد ميکروب ها فراهم مي آورد. ديگر اينکه فرد بايد قبل از ورود به آب استخر حتما دوش بگيرد. اين موضوع در بسياري از استخرها ناديده گرفته مي شود در حالي که اين عمل مي تواند از انتقال بسياري از آلودگي ها به داخل آب جلوگيري کند. علاوه بر اين اگر شخصي بيماري خاصي داشته باشد از جمله بيماري هاي پوستي، تنفسي، چشمي يا اسهالي به هيچ وجه نبايد وارد استخر شود به خصوص در بيماري هاي اسهالي زيرا ميکروب ها خيلي راحت از طريق آب مي توانند به افراد ديگر منتقل شوند. اين موضوع در مورد بچه ها اهميتي دوچندان دارد زيرا کودکان بهداشت فردي را به اندازه کافي رعايت نمي کنند و بيشتر آنها در اين مورد آموزش کافي نديده اند.

آب نخوريد، چون...

براي جلوگيري از ايجاد اين عفونت ها، مهم ترين نکته انتخاب استخري است که تمام اصول بهداشتي را رعايت مي کند. به عبارت ديگر، استخري که به موقع آب را ضدعفوني و کف و ديواره هاي استخر را به طور مداوم تميز مي کند و سيستم تهويه سالم و مناسب با محيط استخر دارد. از طرف ديگر، بهتر است از وسايل استخر مانند حوله، دمپايي، شانه، کلاه و عينک شنا به طور مشترک استفاده نکنيد. از راه رفتن با پاي برهنه در محيط هاي مرطوب و دور استخر بپرهيزيم و تا آنجايي که ممکن است از بلعيدن آب خودداري شود. براي مثال هنگام شيرجه زدن مي توان از بيني بند استفاده کرد تا آب آلوده به درون سيستم گوارشي وارد نشود.

شامپوها و مواد شوينده اي که در استخرهاي عمومي در اختيار مردم قرار مي گيرد معمولا مشکلي ايجاد نخواهند کرد، زيرا مخزن شامپوها معمولا سريع خالي شده و مجدد پر مي شود، مگر اينکه مخزن شامپو آلوده باشد يا آنقدر دير خالي شود که آلودگي ميکروبي پيدا کند؛ به خصوص درباره ميکروب سودوموناس که در شامپوها و مواد ضدعفوني کننده نيز مي تواند زنده بماند، اما آلوده بودن شامپوها در استخرها موضوع بسيار بعيدي است.

 زيرانداز يادتان نرود

از آنجايي که محيط سونا به طور دائم گرم و مرطوب است، شرايط براي رشد آلودگي ها بسيار مطلوب است. از طرف ديگر به دليل اينکه افراد معمولا در سونا روي سکو مي نشينند، احتمال انتقال بيماري هاي پوستي از طريق تماس با سطوح بسيار بالاست. بنابراين توصيه مي شود در اين محيط ها حتما از حوله شخصي به عنوان زيرانداز استفاده شود. برخلاف سکوها، بخار سونا معمولا به خودي خود باعث انتقال بيماري نمي شود.

اين را هم بدانيد که بسياري از مواقع قرمز شدن چشم پس از شنا به علت عفونت هاي چشمي نيست، بلکه استفاده از مواد ضدعفوني کننده غيراستاندارد يا استفاده بيش از حد از اين مواد مي تواند باعث قرمزي و تحريک چشم شود.

  • بازدید: 906
  • تاریخ انتشار: جمعه ۱۰ شهریور ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۰۵
  • شناسه مطلب: 1949

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

دندانهای انسان به اندازه دندان کوسه محکم است

دندانهای انسان به اندازه دندان کوسه محکم است
پژوهشگران رشته دندانپزشکی در دانشگاه   «دویزبرگ ـ اسن» در کشور آلمان با انجام آزمایشات جدید دریافته اند...
اکثر حمله های قلبی بین ساعت های ۱۰ تا ۱۱ صبح و حدود ساعت ۱۹ عصر رخ می دهد

اکثر حمله های قلبی بین ساعت های ۱۰ تا ۱۱ صبح و حدود ساعت ۱۹ عصر رخ می دهد
سکته قلبی یا انفارکتوس میوکارد عبارت است از صدمه به  قسمتی از عضله قلب ،که بعلت انسداد در رگهای کرونری (رگهای...
اس ام اس ها و مطالب طنز و خنده دار درباره دختر خانومها

اس ام اس ها و مطالب طنز و خنده دار درباره دختر خانومها
با سلام خدمت دوستان عزیزم این مطلب فقط جنبه سرگرمی داره ! لطفا به کسی برنخوره… … شما دختر جوونا یادتون نمیاد…...
ترفند دوم حالت کنتراست زیاد را فعال کنید

ترفند دوم حالت کنتراست زیاد را فعال کنید
با فعال کردن گزینه "High Contrast Mode" از طریق یک میانبر ساده باعث می‌شوید که بعضی از رنگ‌ها معکوس شود ( این حالت...

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...