با طبیعت به جنگ پیری بروید

به گفته دکتر کری گلاسمن، متخصص تغذیه بر حسب اینکه چقدر ورزش می‌کنید، چقدر می‌خوابید و چقدر آب می‌خورید، می‌توانید نتایج یک رژیم غذایی مملو از آنتی‌اکسیدان‌ها را در مدت زمان کوتاه 3 روز ببینید. 

 

 

فواید سه روزه

 شما می‌توانید تفاوت را بلافاصله حس کنید و متوجه افزایش انرژی خود شوید.

«وقتی آشغال می خورید پوستتان نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد»

 

80 درصد

نصف فنجان کلم بروکلی پخته، این مقدار ویتامین C روزانه شما را تأمین می‌کند. آیا واقعا می‌توان چشمه جوشان جوانی را برای داشتن یک چهره درخشان در آنچه می‌خوریم یافت؟ پزشکان مدت‌ها است که از ارتباط بین سلامت، پوست و رژیم غذایی دفاع می‌کنند، اما وقتی صحبت از مقدار و غذای مناسب می‌شود چه باید خورد تا به واسطه آن بتوان به پوست کمک کرد؟ دکتر جینتی گراف، متخصص مشهور پوست شهر نیویورک می‌گوید:«این قطعا یک رژیم ترکیبی است. مهمترین نکته‌ای که باید به یاد داشت این است که هر چه سبزی یا میوه‌ای که شما می‌خورید پُررنگ‌تر باشد آن میوه یا سبزی مفیدتر است. دکتر کیت سامرویل هم با این نظر موافق است. او می‌گوید: کاروتنوئیدها یا رنگدانه‌های طبیعی به شما می‌گویند که این غذا مملو از آنتی‌اکسیدان‌های مختلف است و در نتیجه برای بدن بسیار مفید هستند و تبعاً برای پوست هم مفید خواهند بود.

درباره ارزش و اهمیت افزودن آنتی‌اکسیدان‌ها به رژیم غذایی و محصولات زیبایی، گزارش‌های متعددی ارائه شده است. رادیکال‌های آزاد می‌توانند باعث التهاب، آسیب سلولی و بیماری شوند. آنتی‌اکسیدان‌ها با این رادیکال‌های آزاد مقابله کرده و دلیل بهبود سلامتی به واسطه آنها است. اما شما احتمالا تمامی منابع تأمین آنتی‌اکسیدان‌‌ها را نمی‌شناسید. دکتر گرافت می‌گوید:« مردم اغلب تعجب می‌کنند وقتی متوجه می‌شوند که سیب‌زمینی، منبع مناسبی از ویتامین C است

ویتامین C

شما می‌دانید که می‌توان آن را در میوه‌های خانواده مرکبات مثل پرتقال و لیمو پیدا کرد،  ولی احتمالا نمی‌دانید که می‌توان آن را در فلفل قرمز شیرین، بروکلی، سیب‌زمینی، موز سبز و کلم‌پیچ نیز پیدا کرد.

ویتامین A

شما می‌دانید که می‌توان آن را در جگر، روغن ماهی و تخم‌مرغ  نیز پیدا کرد، ولی احتمالا نمی‌دانید که می‌توان آن را در کدو حلوایی و پنیر موزارلا یافت کرد.

ویتامین E

شما می‌دانید که می‌توان آن را در مغزها(بادام و گردو) و آووکادو پیدا کرد، ولی احتمالا نمی‌دانید که می‌توان آنرا در زنجبیل و مایونز با منشأ سویا نیز یافت.

سلنیوم

شما می‌دانید که می‌توان آن را در ماهی، گوشت قرمز، مرغ، غلات و تخم مرغ پیدا کرد، ولی احتمالا نمی‌دانید که می‌توان آن را در سیر هم یافت.

عناصری با فواید زیبایی

مبارزه با التهاب

با ملاتونین  یافت می‌شود در: موز،گوجه‌فرنگی،گیلاس، برنج و زنجبیل.

 چطور کار می‌کند: این آنتی‌اکسیدان قدرتمند، رادیکال‌های آزاد را از بین برده و با التهاب پوست مبارزه می‌کند که این التهاب می‌تواند بصورت آکنه، قرمزی یا خارش بروز کند.

تقویت ناخن‌ها و مو

با بیوتین یافت می‌شود در: مغزها، تخم‌مرغ، کره بادام‌زمینی، جگر و جو.

چطور کار می‌کند: چون بیوتین به تقویت مو و ناخن کمک می‌کند برای افرادی که از ریزش مو یا نازک شدن مو رنج می‌برند مفید خواهد بود. در واقع کمبود بیوتین می‌تواند باعث افزایش شکنندگی ناخن و خشکی و ریزش مو می‌شود.

پیشگیری از آسیب دیدگی با آفتاب

با رزوراترول یافت می‌شود در: انگور و قره قاط.

 چطور کار می‌کند: دانشمندان معتقدند رزوراترول نقش حفاظتی در برابر صدمات ناشی از آفتاب دارد. صدماتی که به واسطه در معرض آفتاب قرارگرفتن ایجاد می‌شود، مثل افتادگی و چروک خوردن پوست. این ماده از صدمات ناشی از آفتاب پیشگیری کرده و از بین رفتن کلاژن را به تأخیر می‌اندازد.

ترمیم پوست آسیب دیده

با ویتامین C و E یافت می‌شود در: کیوی، مغزها، برگ‌های سبز، بروکلی، مرکبات و روغن جوانه گندم.

چطور کار می‌کند: ویتامینو E‌هر دو به تنهایی برای ترمیم صدمات ناشی از آفتاب مفید هستند، ولی همزمان و توأم با هم تأثیر آنها به مراتب بیشتر خواهد شد. ویتامین E به تأمین آب پوست کمک کرده و در برابر آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد از پوست حفاظت می‌کند. در عین حال ویتامین C تولید کلاژن را تحریک می‌کند. مطالعات نشان داده زمانی که ویتامین C و E بطور همزمان مورد استفاده قرار گیرند، توانایی آنها برای ترمیم آسیب سلول‌های پوست افزایش می‌یابد.

غذاهایی برای بهبود پوست

هر آنچه شما به درون بدن می‌فرستید، تأثیر مستقیمی روی آنچه شما حس می‌کنید و سلامت کلی شما خواهد داشت و همچنین تبعاً روی پوست و سیمای شما هم تأثیرگذار خواهد بود. آنتی‌اکسیدان‌ها با رادیکال‌های آزاد مقابله می‌کنند. رادیکال‌های آزاد در بدن ما به واسطه هر چیزی ایجاد می‌شود، از آلودگی هوا تا استرس. اگر برای مقابله با این رادیکال‌های آزاد آنتی‌اکسیدان‌ها را در اختیار نداشته باشیم، پوست ما نابود می‌شود.

نکته:

خوردن غذاهایی با آب فراوان مثل خیار می‌تواند به کاهش خشکی سطح پوست کمک کند. غذاهای پر از آب، راحت‌تر از خود آب وارد سلول می‌شوند. همچنین به تقویت غشای سلولی کمک می‌کند که سلول‌های پوست برجسته شده و خطوط ظریف روی چهره را محو می‌کند.

اگر پوست شما خشک است

به رژیم غذایی خود روغن اضافه کنید. دکتر سامرویل می‌گوید:«غذاهایی نظیر گردو یا ماهی چرب، ماهی آزاد و غذاهایی حاوی گیاه بزرک می‌توانند آب سلول‌های پوست را تأمین کرده و رطوبت کلی پوست را افزایش دهند.

از مصرف کافئین پرهیز کنید. کافئین ادرارآور است و آب بدن را دفع می‌کند.

اگر پوست شما قرمز است

خیار بخورید چون سیلیکای آن بالا است. دکتر سامرویل می‌گوید:« بسیاری معتقدند خوردن برخی غذاها بدن شما را از درون خنک کرده و باعث کاهش التهاب می‌شود و خیار برای این منظور فوق‌العاده است. خیار مملو از روی است که برای التیام زخم ضروری است. در عین حال مقادیر بالای روی را می‌توان در بادام و نخود هم یافت

از مصرف الکل پرهیز کنید، چون جدا از ضررهای دیگر، پوست را خشک می‌کند. غذاهای خیلی تند و نوشیدنی‌های پر از کافئین هم مصرف نکنید.

اگر پوست شما خیلی چرب یا پر از آکنه است

مواد پروبیوتیک را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. دکتر سامرویل می‌گوید:«این مواد فلور طبیعی و سالم را در بدن مستقر کرده که با التهاب مقابله می‌کنند و میزان آکنه را کاهش می‌دهند.» به علاوه غذاهای غنی از روی و ویتامین A به کاهش تولید برجستگی‌های مملو از چربی روی پوست کمک کرده و بدین ترتیب چربی پوست را متعادل می‌کند.

از مصرف لبنیات پرهیز کنید، مثلا شیر یا ماست چون ممکن است داخل آنها هورمون وجود داشته باشد.

بحثی درباره قهوه

دکتر سامرویل می‌گوید:« قهوه اسیدیته بدن را افزایش می‌دهد و می‌تواند باعث بدتر شدن آکنه‌ها شود. یک فنجان قهوه در روز مشکلی ایجاد نمی‌کند، اگر چه من کماکان چای سبز را بیشتر توصیه می‌کنم که فواید بیشتری دارد و برای پوست مشکل‌ساز نیست.»

  • بازدید: 1026
  • تاریخ انتشار: جمعه ۱۰ شهریور ۱۳۹۱ ساعت ۱۸:۳۱
  • شناسه مطلب: 1968

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

چرا گرسنه می‌شویم؟

چرا گرسنه می‌شویم؟
گرسنگی یعنی نیاز بدن به غذا. در واقع وقتی غذا می‌طلبیم که بدن گرسنه باشد. اما ما چگونه گرسنگی را احساس می کنیم؟...
فال با قرآن

فال با قرآن
نحوه گرفتن فال  :با وضو قرآن را بدست بگیر، آن را زیارت كرده و با توجه به نیتی كه در دل داری ،
چای را با لیمو ترش نخورید!

چای را با لیمو ترش نخورید!
مصرف لیمو ترش همراه با چای به مینای دندان آسیب می زند. یك متخصص تغذیه گفت : مصرف لیمو ترش همراه با چای موجب...
سالاد جوانه گندم؛ سرشار از ویتامین

سالاد جوانه گندم؛ سرشار از ویتامین
سعی كنید در تهیه این سالاد،‌ برای طعم بهتر از آب لیموی تازه و اگر در دسترس نبود، از سركه بالزامیك استفاده كنید...

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...