بهترین روش های آسیب به موها!

خانم‌ها اهمیت زیادی به موهای‌شان می‌دهند، اما گاهی همین اهمیت زیاد دادن می‌تواند باعث دردسر ‌شود چرا که آنقدربه سراغ خدمات مختلف مربوط به مو مثل کراتینه ،ویتامینه، دکلره و... می‌روند که موها آسیب می‌بینند، همه موهای زیباتر می‌خواهند ولی بعضی از افراط و تفریط‌ها اثر نامطلوبی در بر خواهد داشت.

موقتی تر از آن است که فکر می‌کنید

کراتینه کردن

زمانی كه آرایشگرها و مدیران سالن‌های زیبایی درباره لطافت و صافی موهایتان بعد از كراتینه كردن و زود حالت گرفتن آنها صحبت می‌كنند بیشتر خانم‌ها برای این كار داوطلب می‌شوند. شاید تنها دلیلی كه بعضی خانم‌ها از كراتینه كردن موهایشان صرف‌نظر می‌كنند هزینه بالای این عمل باشد. البته معمولا بسته به مناطق مختلف شهر و جنس، پرپشتی یا كم‌پشتی و طول موهایتان قیمت‌ها حسابی متفاوت است. از آنجا كه آرایشگرها قیمت بالای كراتینه كردن را بالا بودن قیمت مواد اولیه آن می‌‌دانند بسیاری از خانم‌ها در این تله می‌افتند. اما علاوه بر قیمت بالا این كار عواقبی هم دارد كه بهتر است قبل از امتحان آن را بدانید.


مواد کراتینه به ریه‌ها به شدت آسیب می‌رسانند و فرد را مستعد بدخیمی‌های ریه می‌کنند. البته ناگفته نماند که ذات مواد شیمیایی به کار رفته در این فرایند نیز سرطانزاست.

متخصص چه می‌گوید؟

صافی موها کوتاه‌مدت است

پروتئین‌هایی روی مو وجود دارد که به صورت رشته‌های گرد دور هم می‌پیچند. این پروتئین‌ها که کراتین نام دارند بر اثر کارهای آرایشگری مثل رنگ و دکلره یا حتی استفاده از دستگاه‌های حالت‌دهنده داغ مثل اتو و سشوار آسیب می‌بینند، یعنی این رشته‌های در هم گره خورده می‌شکنند و در نتیجه صافی خود را از دست می‌دهند، حالا آرایشگر می‌خواهد با کراتینه کردن این آسیب‌دیدگی‌‌ها را جبران کند اما در واقع این صافی و نرمی یک اثر کاملا موقتی است چراکه این رشته‌های پروتئین خشک شده تنها برای کوتاه‌مدت به هم چسبانده می‌شود و به هیچ‌وجه درمان قطعی نیست زیرا که مویی که سوخته یا آسیب فیزیکی دیده‌ است دیگر به هیچ‌وجه قابل ترمیم نیست و کراتینه مانند بند زدن چینی شکسته است.


موهایتان برای همیشه می‌میرد

دکلره

جادوی رنگ‌های بلوند یا روشن و حتی مش و های‌لایت گاهی خیلی از خانم‌ها را وسوسه می‌کند سراغ دکلره بروند. دکلره یا دکلراسیون به زبان ساده یعنی برداشتن رنگ مو که مخلوطی است از پودر دکلره و اکسیدان ۱۲ که روی سر می‌زنند و نتیجه آن پراکنده شدن و خارج کردن رنگدانه‌های طبیعی مو از ساختمان موست. اگر بخواهیم موی طبیعی را بیشتر از 4 درجه روشن‌ کنیم، ابتدا باید موها را دکلره کرده و بعد از آن رنگ انتخابی را استفاده کنیم.

متخصص چه می‌گوید؟

این مو هرگز درمان نخواهد شد

وقتی مو را دکلره می‌کنند مو دچار آسیب شیمیایی می‌شود زیرا بافت طبیعی از بین می‌رود و موی خشک و آسیب‌دیده به جا می‌ماند. از طرف دیگر مویی که زیاد در معرض مواد دکلره قرار گرفته باشد به اصطلاح آرایشگرها می‌سوزد، یعنی مثل آدامس کش می‌آید. باید گفت وقتی مو این حالت را پیدا می‌کند دیگر کاملا از بین رفته است و با هیچ روشی دوباره زنده نخواهد شد.

دکلره شوک هم می‌دهد

کسانی که سابقه اگزما، آسم و سایر آلرژی‌ها را دارند هنگام کار با دکلره باید بیشتر حواسشان را جمع کنند زیرا مواد دکلره بسیار قوی است و می‌تواند تمام این عوارض را فعال و تشدید کند. من بیماری داشته‌ام که بعد از استفاده از مواد دکلره دچار شوک شده ‌است یعنی به محض اینکه مواد دکلره با پوست سر او تماس پیدا كرد و از آنجا که این مواد از نظر شیمیایی با پوست سازگاری ندارند، پوست شروع به کهیر زدن كرد و بعد از مدتی دچار تنگی نفس شده و وقتی من او را دیدم کاملا حالت شوک داشت؛ شبیه کسانی که دچار شوک ناشی از حساسیت به پنی‌سیلین می‌شوند. البته ناگفته نماند که او سابقه آسم نداشت و تا به حال موهایش را رنگ نکرده‌ بود و از این حساسیت شدیدش چیزی نمی‌دانست.


خیلی به آن دل نبندید

ویتامینه کردن

ویتامینه کردن از آن کارهایی است که خیلی از ما در آرایشگاه برای کمک به موهایمان امتحان کرده‌ایم، باید بدانید شاید كراتینه یا دكلره كردن باعث زیباتر شدن موقت موهایتان شود اما ویتامینه كردن مو علاوه بر هزینه‌ای كه متحمل می‌شوید سود دیگری نخواهد داشت. آرایشگرها بسته به قد و حجم‌ موهای مشتری مواد مورد نیاز برای ویتامینه كردن مو و به دنبال آن هزینه این كار را مشخص می‌كنند. به طور متوسط برای هر 10 سانت مو یك آمپول مورد نیاز است و هر آمپول ویتامینه حدود 30 هزار تومان قیمت دارد. در نتیجه حداقل حدود 50 هزار تومان در هر نوبت برای خرید مواد ویتامینه و دستمزد آرایشگر باید هزینه كنید. البته آرایشگرها و مراكز زیباسازی پوست و مو معمولا قیمتی بالاتر از قیمت خرید مواد را به مشتری‌ها اعلام می‌كنند.

عملا این ویتامینه‌هایی که با هزینه‌های زیاد در آرایشگاه انجام می‌دهند هیچ فرقی با حالت‌دهنده‌ها و نرم‌کننده‌هایی که خودمان در خانه استفاده می‌کنیم ندارند

متخصص چه می‌گوید؟

موی آسیب‌دیده درمان ندارد

ویتامینه هیچ فایده‌ای ندارد چراکه در تمام مراجع علمی آمده ‌است وقتی موهایی آسیب دید و خاصیت کشسانی پیدا کرد یا حتی زمانی که نوک آن موخوره زد و چند شاخه شد، دیگر هیچ راهی برای درمان آن وجود ندارد و تنها باید کوتاه شود. شاید مویی را که در اثر آسیب‌های فیزیکی و شیمیایی خشک و شکننده شده بتوان با مواد چرب، کمی نرم کرد ولی درمان نمی‌توان کرد، این مواد چرب هم لازم نیست حتما مواد گران‌قیمت باشد بلکه می‌تواند روغن بادام شیرین یا حتی وازلین ساده باشد.

مو جذب ویتامین نمی‌کند

مو بافتی است که خودش خونرسانی و در واقع هیچ جذبی از محیط ندارد البته به جز آسیب‌های شیمیایی و حرارتی بنابراین نادرست است که گمان کنیم از طریق ویتامینه کردن موضعی چیزی جذب تارهای مو می‌شود، نمی‌توان گفت مثلا ویتامین C یا D می‌تواند جذب موها شود. با ویتامینه کردن فقط بافت چربی که با مو تماس پیدا می‌کند آن را از خشکی درمی‌آورد و مو کمی حالت‌پذیرتر می‌شود.

نرم کننده همان کار ویتامینه را می‌کند

استفاده از کاندیشنرها بسیار مهم است. در واقع همانطور که بعد از شستن پوست، ما به دلیل جلوگیری از خشکی از مرطوب کننده استفاده می‌کنیم، مو نیز بعد از شامپو کردن کمی خشک می‌شود و نیاز به کمک دارد، کاندیشنر همچون لایه‌ای محافظ روی مو را می‌پوشاند و از ساقه محافظت می‌کند.


موها این‌همه تحمل ندارند

اکستنشن

اکستنشن مو راهی ‌است برای پرپشت کردن و بلند کردن مو و کدام خانم است که از چنین کاری استقبال نکند به خصوص وقتی آرایشگر توضیح می‌دهد که بیشتر اکستنشن‌ها حدود 3 تا 5 ماه لابه‌لای موها دوام می‌آورند و می‌توان این موهای اضافه شده را درست مثل موهای طبیعی شست و نرم‌کننده زد. اگر اکستنشن به وسیله فرد ماهری انجام شود، به هیچ‌وجه درد ندارد و فقط ممکن است 2 تا 3 روز اول احساس کنید شیء اضافه‌ای میان موهایتان قرار دارد اما بعد از گذشت چند روز این احساس از بین می‌رود. اما واقعا اکستنشن با موها چه می‌کند.

متخصص چه می‌گوید؟

موهای ضعیف تحمل این فشار را ندارند

وقتی موها شروع به ریختن می‌کند و کم می‌شود، یعنی ریشه موها یا به دلیل هورمونی یا هر اختلال درونی دیگری قدرت کافی را ندارد و به راحتی می‌ریزد چنین مویی به هیچ‌وجه این توانایی را ندارد که فشار ناشی از اکستنشن را تحمل کند، چنین موهایی نمی‌تواند بار ناشی از وزن موهای متصل شده را تحمل کند و در نتیجه ریزش موی کششی ایجاد شده و آسیب بیشتری به موها وارد می‌شود.

روش‌های مختلف هیچ تفاوتی ندارند

ناگفته نماند که بین روش‌های مختلف اکستنشن هیچ تفاوتی وجود ندارد و چه موها را با چسب بچسبانند چه با حلقه یا هر روش دیگری به هر صورت به موها فشار می‌آید و احتمال ریزش موی کششی افزایش می‌یابد. با هر روشی اکستنشن انجام بگیرد وزن موهایی که به موی ضعیف فرد متصل شده‌اند هیچ فرقی نمی‌کند و به ریشه‌ها فشار می‌آید.


اکستنشن به موهای سالم هم آسیب می‌زند

حتی اگر موها سالم هم باشد باز اکستنشن احتمال ریزش مو را افزایش می‌دهد چرا که یک تار مو فقط می‌تواند وزن خودش را تحمل کند و هر اضافه وزنی به ریشه فشار می‌آورد و آن را سست کرده و ریزش موی کششی را پیش می‌آورد. باید بدانید وقتی به طور مکرر موها با فشار کنده شوند(ریزش موی کششی) دیگر هرگز جای آنها مویی نخواهد رویید.


ماساژ از ریزش موها جلوگیری می‌کند

ماساژ و آبرسانی

اگر زیاد اهل آرایشگاه رفتن باشید حتما تا به حال نام ماساژ و آبرسانی برای موها را شنیده‌اید و احتمالا چندین بار هم وسوسه شده‌اید موهایتان را به خانم آرایشگر بسپارید؛‌ كاری كه در آرایشگاه‌ها و مراكز زیبایی تحت عنوان ماساژ و آبرسانی صورت می‌گیرد. این عمل تركیبی از ویتامینه كردن مو و ماساژ است كه با مواد شیمیایی دیگری همراه می‌شود. البته این فعالیت بیشتر از آنكه جنبه تقویت‌كنندگی و درمانی داشته باشد جنبه آرامش‌بخشی خواهد داشت. اما داستان آبرسانی و ماساژ کمی شك‌برانگیز است چرا که نرخ مشخصی ندارد؛ نه مواد استفاده شده و نه دستگاه‌ها و نه حتی دستمزد آرایشگر .

ساقه مو مثل عصب‌هاست نباید آسیب ببیند، اگر بشکند و آسیب ببیند دیگر هیچ‌کاری نمی‌توان برای آن انجام داد. هیچ ماده‌ای هرچند هم گران‌قیمت نمی‌تواند برای موها کاری کند و آنها را نجات دهد، حالا چه به اسم آبرسانی باشد و چه ویتامینه

متخصص چه می‌گوید؟

مو‌ از فولیکول‌هایی رشد می‌کند که داخل پوست سر قرار گرفته‌ است. ماساژ دادن می‌تواند جریان خون را در این منطقه تسهیل کند و در نتیجه اثرات مثبتی می‌تواند داشته ‌باشد البته اگر درست انجام شود. حتی می‌توان گفت یکی از درمان‌ها برای ریزش مو استفاده از داروهایی است که خونرسانی را بهبود می‌دهد، مثل خانواده ماینوکسیدیل‌ها یا . . . . حالا اگر بتوان با ماساژ این کار را انجام داد، به طور حتم هم در جلوگیری از ریزش و هم در رشد مو موثر خواهد بود.


موهای طبیعی شما بهترین است

فر کردن و صاف کردن

شاید بتوان گفت اصطلاح «مرغ همسایه غاز است» در رابطه با موها صددر صد صدق می‌کند، یعنی اگر موهای صاف داشته ‌باشیم می‌خواهیم آنها را فر کنیم و اگر موهای فر داشته ‌باشیم می‌خواهیم صافشان کنیم. حالا این تغییر حالت روش‌های مختلفی دارد؛ بعضی از ما با سشوار و دیگر وسایل حرارتی حالت دلخواهمان را در موها به وجود می‌آوریم و بعضی ترجیح می‌دهیم با مراجعه به آرایشگر و استفاده از مواد شیمیایی حالت مورد نظرمان را روی موهایمان پیاده کنیم.

متخصص چه می‌گوید؟

ماساژ از ریزش موها جلوگیری می‌کند

مو‌ از فولیکول‌هایی رشد می‌کند که داخل پوست سر قرار گرفته‌ است. ماساژ دادن می‌تواند جریان خون را در این منطقه تسهیل کند و در نتیجه اثرات مثبتی می‌تواند داشته ‌باشد البته اگر درست انجام شود. حتی می‌توان گفت یکی از درمان‌ها برای ریزش مو استفاده از داروهایی است که خونرسانی را بهبود می‌دهد، مثل خانواده ماینوکسیدیل‌ها یا . . . . حالا اگر بتوان با ماساژ این کار را انجام داد، به طور حتم هم در جلوگیری از ریزش و هم در رشد مو موثر خواهد بود.


سراغ رنگ‌های خیلی متفاوت نروید

رنگ کردن

رنگ کردن مو قدمتی دیرینه دارد. انسان‌ها از زمان‌های بسیار دور علاقه بسیاری به رنگ کردن موهایشان داشته‌اند و با استفاده از گیاهانی مثل حنا موهایشان را رنگ می‌کردند. البته این علاقه تا امروز نیز ادامه یافته است. تا چند سال پیش استفاده از رنگ‌موها به‌ویژه رنگ‌موهای شیمیایی بیشتر در بین زنان و آن هم برای پوشاندن موهای سفید رواج داشت اما امروزه استفاده از رنگ موهای شیمیایی در بین جوانان و نوجوانان نیز شایع شده‌است. اما آیا این رنگ به موها آسیب می‌زند یا بین رنگ‌های مختلف تفاوتی وجود دارد؟

موهای فر و وز ذات خشکی دارند و در نتیجه بیشتر از دکلره آسیب می‌بینند.

چنین موادی تنها به ساقه موها آسیب می‌زنند و خوشبختانه قدرت جذب در پوست سر را ندارند تا ایجاد ریزش کنند مگر آنکه موجب واکنش‌های حساسیتی شود.

متخصص چه می‌گوید؟

فراموش نکنید رنگ ماده‌ای شیمیایی است

رنگ یک ماده شیمیایی است و واقعیت این است که به عنوان یک ماده شیمیایی آسیب‌هایی برای موها خواهد داشت اما گاهی چاره‌ای نیست . در این مواقع توصیه می‌کنم سراغ رنگ‌های طبیعی‌تری بروید که به رنگ موهای خودتان نزدیک است، چرا که وقتی تغییر رنگ زیادی در موها ایجاد کنید تقریبا همان حالتی که در دکلره پیش می‌آید برای موهایتان رخ می‌دهد، مثلا رنگ‌های خیلی مشکی یا خیلی شرابی نیز به راحتی به موها آسیب می‌زند زیرا رنگدانه‌های مو را دستخوش تغییر زیاد می‌کند.

متخصص چه می‌گوید؟

موها به شدت شکننده می‌شوند

آدم‌ها به موهایشان به 2 صورت آسیب می‌زنند؛ یا آسیب شیمیایی می‌زنند که با رنگ و دکلره، صاف و فر کردن و... به وجود می‌آید یا آسیب فیزیکی می‌زنند که به دلیل استفاده از دستگاه‌های حالت‌دهنده داغ همچون اتو و سشوار پیش می‌آید. کسی که در آرایشگاه موهایش را فر یا صاف می‌کند به موهایش آسیب شیمیایی وارد می‌کند که همین آسیب می‌تواند موها را بسوزاند و درنهایت چیزی که از موها باقی می‌ماند یک موی خشک و وز است که نه‌تنها زیبا نیست بلکه باعث آزار هم می‌شود. از طرف دیگر چنین موهایی گاهی آنقدر شکننده می‌شود که تنها با دست زدن ساده تمام موها می‌شکند و می‌ریزد.

  • بازدید: 983
  • تاریخ انتشار: جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۲۸
  • شناسه مطلب: 2968

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

کدو مسمایی در بشقاب شما

کدو مسمایی در بشقاب شما
کدو مسمایی، میوه است یا سبزی؟کدو مسمایی یک میوه است و هنگام کشت، از گل تبدیل به میوه می‌شود. گل های ماده و نر،...
مصرف فست فود با ایجاد افسردگی ارتباط دارد

مصرف فست فود با ایجاد افسردگی ارتباط دارد
دانشمندان در اسپانیا مصرف زیاد فست فودها ( غذاهای فوری) مانند همبرگر ها، هات داگها، و پیتزا را با افسردگی مرتبط...
بیوگاز چیست؟

بیوگاز چیست؟
بیوگاز بر اثر واکنش‌های تجزیه‌ای بی‌هوازی میکروارگانیسم‌های زنده ، در محیطی که مواد آلی وجود دارد، تولید می‌شود....
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...