حاملگي بدون جنين

 اگرچه اغلب حاملگي‌ها بدون مشكل مراحلشان را طي مي كنند، ولي گاهي ممكن است خانم‌ بارداري به طور ناگهاني يا تدريجي دچار ناراحتي‌هايي شود كه بي‌توجهي به‌ آن موجب وقوع عوارض ناگوار براي مادر يا جنين يا هر دو ‌شود. براي جلوگيري از بروز اين عوارض آگاهي از علائم خطر ضروري است و مراجعه قبل از بارداري،‌ معاينه و مشاوره با پزشك متخصص زنان و همچنين مراجعه پس از بارداري از اهميت ويژه‌اي برخوردار است، چرا كه با مراجعه بموقع مي‌توان جلوي بسياري از حوادث ناخوشايند و غيرقابل جبران را گرفت. ازجمله اين مشكلات مي‌توان به حاملگي مولار (بچه‌خوره)‌ اشاره كرد .

 

حاملگي مولار به حاملگي اطلاق مي‌شود كه تخم بارور شده داراي ناهنجاري‌هاي خاصي باشد كه ممكن است به جنين تبديل نشود و به آن مولار كامل مي‌گويند يا اين كه به شكل غيرطبيعي رشد كرده باشد كه در اين صورت نمي‌تواند زنده بماند و به آن مولار نسبي مي‌گويند. در صورتي كه حاملگي از نوع مولار كامل باشد كروموزوم‌هاي مادر در تخم بارور شده وجود ندارد و كروموزوم‌هاي پدر نسخه‌اي ديگر را تكثير مي‌كند و به اين ترتيب دو نسخه از كروموزوم‌هاي پدر در تخم وجود دارد و جنين، كيسه جنيني يا هيچ بافت جفتي نرمالي وجود ندارد و تنها جفت، توده‌اي از كيسه‌هاي شبيه به خوشه‌انگور را تشكيل مي‌دهد. در بسياري از موارد تخم بارور شده علاوه بر كروموزوم‌هاي پدر، كروموزوم‌هاي مكمل مادر را نيز دارد، اما كروموزوم‌هاي پدر دوبرابر هستند. بنابراين به جاي 46كروموزوم، 69 كروموزوم وجود خواهد داشت. در اين حالت در ميان توده بافت غيرطبيعي كه شبيه خوشه‌انگور است چند بافت جفتي به وجود خواهد آمد، جنين رشد مي‌كند؛ ولي رشدي غيرطبيعي خواهد داشت كه زنده نمي‌ماند.

عوامل موثر در ايجاد بچه‌خوره

حاملگي پوچ علت 50 درصد سقط جنين در 3 ماه اول بارداري است. طبق آمار جهاني از هر 1500 حاملگي در ايالات متحده آمريكا يك دوره حاملگي مولار مشاهده شده است اين مساله در خاور دور و در منطقه جنوب شرقي آسيا 15 ـ 5 برابر بيشتر از كشورهاي صنعتي و غربي شيوع دارد. طبق بررسي محققان مشكلات كروموزومي، نژاد و تغذيه مي‌تواند در ايجاد اين نوع حاملگي نقش داشته باشد. كمبود پروتئين، چربي حيواني و كاروتن محلول در چربي از عوامل مهم تغذيه‌اي در ايجاد مولار است. همچنين داشتن سابقه حاملگي مولار قبلي نيز بي‌تاثير نيست. سن مادر از فاكتورهاي بسيار مهم است. بارداري در سن پايين يا در سن بالا (بالاي 40 سال)‌ مي‌تواند زمينه‌ساز حاملگي پوچ باشد، ولي هنوز تاثير سن پدر در ايجاد مولار ثابت نشده است.

تشخيص حاملگي پوچ

حاملگي مولار معمولا به وسيله سونوگرافي تشخيص داده مي‌شود، چراكه خانم باردار تمام علائم حاملگي مانند تاخير در قاعدگي و حتي تست بارداري مثبت را به دليل افزايش سطح HCG دارد، اما با گرفتن سونوگرافي در ماه دوم بارداري (هفته هشتم بارداري)‌ چنانچه ضربان قلب وجود نداشته باشد و در نماي سونوگرافي، شكلي مانند توفان برف مشاهده شود در اين صورت مي‌توان به حاملگي مولار مشكوك شد.

با تكرار سونوگرافي و تاييد حاملگي مولار بايد با عمل كورتاژ ساكشن، بافت غيرطبيعي داخل رحم تخليه شود. بيمار بايد به مدت يك سال تحت كنترل قرار بگيرد. در اين مرحله نياز به گرفتن عكسبرداري از قفسه سينه است تا ببينند آيا سلول‌هاي غيرطبيعي به ريه‌ها انتشار يافته‌اند يا خير. به ندرت اتفاق مي‌افتد كه اين سلول‌ها به جاهاي ديگر بدن انتشار يابند، اما اگر چنين شود، ريه‌ها بيشتر از هر جاي ديگري در معرض تهديد قرار مي‌گيرند.

ميزان HCG خون هفته‌اي يك بار بايد توسط پزشك اندازه‌گيري شود تا اطمينان حاصل كند كه در حال كاهش است. اين كاهش بيانگر اين است كه ديگر بافت مولاري وجود ندارد. زماني كه سطح هورمون HCG به مدت چند هفته‌ متوالي به صفر برسد، هنوز هم لازم است تا يك سال، هر دو ماه يكبار اندازه‌گيري شود. در صورتي كه بيمار تصميم به بچه‌دار شدن ندارد، پزشكان ترجيح مي‌دهند كه رحم را بردارند. با اين كار خطر بازگشت سلول‌هاي غيرطبيعي كمتر خواهد شد. چنانچه سلول‌هاي غيرطبيعي همچنان باقي بماند، بيمار بايد تحت شيمي‌درماني قرار بگيرد. با درمان سريع و كامل، تقريبا 100 درصد موارد اين بيماري بهبود كامل پيدا مي‌كند.

علائم باليني حاملگي پوچ

رحم اين افراد مثل حاملگي طبيعي در حال بزرگ شدن است و ممكن است مقداري خونريزي داشته باشد و اگر حاملگي تشخيص داده نشود و پيشرفت كند به ماه سوم يا چهام بارداري برسد، وزيكول‌هايي شبيه دانه انگور از رحم دفع مي‌شود كه از علائم حاملگي مولار است. در اين صورت بايد زن باردار سريعا در بيمارستان بستري شود و با عمل ساكشن كورتاژ محتويات داخل رحم تخليه شود. ويار حاملگي معمولا در اين افراد شديدتر است چون سطح هورمون HCG در اين افراد بالاتر از بارداري طبيعي است و در برخي موارد مشاهده شده كه دچار كيست‌هاي تخمدان بزرگي شده‌اند. از ديگر علائم آن مي‌توان به اتساع شكم و اختلال تنفسي، پركاري تيروئيد و فشار خون بالا در ماه‌هاي اول بارداري اشاره كرد. چنانچه مول بدخيم وجود داشته باشد، اگر سن بيمار بالا باشد (بالاي 40 سال)‌ بهتر است رحم خارج شود، ولي در سنين پايين‌تر بايد تحت نظر باشند و شيمي درماني شوند.

زمان حاملگي مجدد

پزشكان توصيه مي‌كنند كه تا يك سال از روش‌‌هاي جلوگيري از بارداري استفاده شود و بيمار تحت كنترل سطح HCG باشد تا اين ميزان به صفر برسد، چراكه اگر قبل از به صفر رسيدن سطح هورمون HCG حاملگي رخ دهد ديگر پزشك در صورت بازگشت بافت غيرطبيعي قادر به تشخيص نخواهد بود.

چنانچه حاملگي مولار از نوع بدخيم بود و شيمي‌درماني هم صورت گرفته باشد پس از درمان كامل هيچ منعي براي بارداري مجدد وجود ندارد و هيچ‌گونه تاثير سوء بر حاملگي مجدد نخواهد داشت. احتمال حاملگي مولار مجدد تنها يك تا 2 درصد است كه اين درصد بسيار ناچيزي است.

توصيه آخر

قبل از بارداري نمي‌‌توان تشخيص داد كه آيا بارداري از نوع مولار خواهد بود يا نه و اين نوع حاملگي براي هر زني ممكن است پيش بيايد، پس راه پيشگيري وجود ندارد، اما به تمام خانم‌ها بعد از مثبت بودن تست بارداري توصيه مي‌كنيم تحت نظر پزشك قرار بگيرند و در ماه دوم بارداري حتما سونوگرافي انجام دهند، چراكه بهترين راه تشخيص مول در حال حاضر سونوگرافي است. با توجه به اهميت تغذيه در دوران بارداري، خانم باردار بايد به تغذيه خود دقت كافي داشته باشد. تحقيقات نشان داده بهترين زمان براي بارداري سنين 30ـ 20 سال است پس به تمام خانم‌ها توصيه مي‌كنيم در سنين خيلي پايين و يا سنين بالا اقدام به بارداري نكنند، چون بارداري در اين سنين، هم براي مادر و هم براي جنين خطرناك است.

دكتر شهناز قاسميان
متخصص زنان، زايمان و نازايي

  • بازدید: 3347
  • تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۴۲
  • شناسه مطلب: 1436

نظرات 

 
0 #2 احمدی ۰۱ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۴۵
سلام ببخشید من تاریخ اخرین پریودیم 2.6بودم.امروز رفتم سونوگرافی برام نوشته ساک حاملگی داخل رحمی به قطر حدود46mmحاویysب دون فتوس واضح رویت شد.ممکن هست من باردارنباشم توروخدا بهم بگین ازوقتی شنیدم گریه میکنم توروخدا راهنماییم کنید.چه کار کنم.
پاسخ مدیر سایت: خانم احمدی عزیز در صورت حل نشدن مشکلتون مجدد پیام بدید تا تلفن یکی از برجسته ترین پزشکان رو بهتون معرفی کنم.
نقل قول
 
 
+1 #1 پرویز اعوانی ۱۲ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۲۳:۱۶
سلام وقت بخیر خوبید از این مطالب جالبتون سپاسگذارم
اما یه خواهشی داشتم اگه لطف بفرمایید ایمیل یا راه برقراری ارتباط با خانم دکتر را برای من بفرمایید سپاسگذار خواهم بود و اینکه ممنون
پاسخ مدیر سایت: با سلام خدمت شما دوست عزیز. ضمن تشکر از شما باید عرض کنم خدمتتون که در این قسمت تلفن خانم دکتر قاسمیان را قرار میدهم امیدوارم همیشه در صحت و سلامت باشید.
۷۷۵۱۰۸۷۵
نقل قول
 

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

اس ام اس های ترکی و آذری تبریک سال نو

اس ام اس های ترکی و آذری تبریک سال نو
یئنی ایلین موبارک ! یئنی ایل سنه یئنی اوغورلار گتیرسین یئنی ایلده سنه خوش آرزولار و بو آرزولارینین حایاتا کئچمه...
از خواص سیرابی چه می دانید؟

از خواص سیرابی چه می دانید؟
سیرابی و شیردان طرفداران بسیاری در میان مردم ایران دارد که دارای پروتئین بسیار بالا می باشد.
رازهای سلامتی در سالم‌ترین افراد

رازهای سلامتی در سالم‌ترین افراد
آمارها نشان می‌دهد كه این افراد معمولا با خطر ابتلا به امراض قلبی مواجه نمی‌شوند. همچنین در این افراد احتمال ابتلا...
سوسیس و کالباس مرگ زودرس می‌آورد

سوسیس و کالباس مرگ زودرس می‌آورد
تحقیقات جدید به عمل آمده از یک جمعیت ۱.۵ میلیونی در سراسر اروپا نشان داد: سوسیس، ژامبون‌، بیکن و سایر گوشت‌های...

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...