دیگر هیچ زنی نابارور نیست !

دیگر هیچ زنی نابارور نیست !

برای یک زن هیچ چیز با لذت مادر شدن برابر نمی کند و بیش تر کسانی که از ناباروری رنج می برند و چشم به راه داشتن فرزند هستند هر روش یا آزمایشی را به امید بارداری ، با آغوش باز می پذیرند. احتمالا تا به حال راه های مختلف درمان ناباروری از جمله لقاح مصنوعی ، IVF و ... به گوش شما هم خورده است ولی مطمئنا چندان با آخرین روشی که کمی هم عجیب و غریب به نظر می رسد و همه دانشمندان را متحیر کرده است ، آشنا نیستید ؛

روشی که پایانی بر ناباروری زنان در جهان محسوب می شود. اتفاق جالبی که افتاده ، این است که به تازگی در سوئد دو نوزاد ، دوران جنینی خود را در رحم مادر بزرگ شان سپری کرده اند. باور نمی کنید ؟ ولی این عین واقعیت است. شاید تا سال گذشته رحم های اجاره ای به عنوان آخرین راه حل ، پیش روی زنان قرار داشت که به صورت مادر زادی فاقد رحم بودند یا در اثر بیماری هایی ماننده سرطان مجبور به در آوردن رحم خود شده بودند ولی حالا به مدد پیوند اعضا از جمله رحم ، انقلابی در این زمینه بر پا شده است ؛ گویی در حال دیدن یکی از فیلم های علمی – تخیلی هستید.

هم مادرند و هم مادربزرگ

دو مادر بزرگ مهربان تصمیم گرفتند با اهدای رحم های خود ، به دخترشان کمک کنند تا با شرکت در یک طرح آزمایشی ، شانس خود را برای مادر شدن امتحان کنند. از آن گذشته ، مزه در آغوش کشیدن نوه هم چیزی نبود که این دو بتوانند از آن بگذرند. مادر این دو نوزاد ، نخستین کسانی هستند که در قالب پروژه دانشگاه Gothenburg سوئد ، جنین شان را در رحمی پرورش داده و به دنیا آورده اند که خودشان در آن رشد کرده و متولد شده اند. این ، شاید عجیب ترین دوران بارداری و زایمانی باشد که تا به حال در طول عمر خود شنیده اید.

این زایمان ها نتیجه پژوهش دانشگاه Gothenburg سوئد است که پس از حداقل 10 سال تحقیق و مطالعه ، سرانجام در سال 2013 کلید خورد و 9 زن تحت عمل پیوند رحم قرار گرفتند که هفت مورد آن موفقیت آمیز بود و در حال حاضر سه نوزاد که هر سه پسر هستند با این روش به دنیا آمده اند و چهار زن دیگر هم دوران باردرای خود را سپری می کنند.

حتی بدون رحم مادر شوید

یکی از این نوزادان پسر حدود یک ماه پیش ، از یک مادر 29 ساله سوئدی متولد شده که از ابتدای تولد ، رحم نداشته است و هر چند همیشه از مادر شدن مأیوس یود ولی هیچ یک از راه های باروری را نیز کنار نگذاشت تا این که تصمیم گرفت به صورت داوطلبانه در این طرح آزمایشی شرکت کند و به لطف مادرش ، نوزادی با وزن 2 کیلو و 490 گرم را به دنیا آورد و حالا هم هر دو در کمال سلامت زندگی می کنند. شاید بهترین هدیه ای که این مادر می توانست به دختر و نوه اش بدهد ، همین رحم اهدایی بود.

مادر دومین نوزاد نیز زنی 34 ساله اهل سوئد است که به گفته خودش در 20 سالگی همه آروزهایش بر باد رفت. وی در اوج جوانی ، برای درمان بیماری سرطان خود مجبور به درآوردن رحمش شد و این احساس یأس و ناامیدی همیشه بر زندگی اش سایه افکنده بود. وقتی وی از چنین طرحی با خبر شد بدون لحظه ای درنگ ، روانه این مرکز تحقیقاتی شد و آمادگی خود را اعلام کرد. البته مادرش هم بیش ترین فداکاری عمرش را در حق وی کرد و کمک کرد تا او هم حدود یک ماه پیش پسر کوچک 2 کیلو و 690 گرمی خود را در آغوش بگیرد و وی را محکم به قفسه سینه اش بچسباند. حالا او هم مانند همه زنان دیگر می تواند به کودکش شیر دهد ، با او بازی کند و شاهد بزرگ شدنش باشد ؛ احساسی که به گفته خودش همه عمر انتظارش را می کشید. البته ذکر این نکته ضروری است که هر دو زن تخمدانی سالم با تخمک های فعال داشتند.

بی پول ها طرف دار IVF می مانند

این موفقیت بزرگ و بچه دار شدن این دو زن با کمک رحم های پیوندی ، بسیاری از زنان را در گوشه وکنار دنیا خوشحال کرد و به آن ها امید بخشید که آن ها نیز روزی می توانند مادر شوند و فرزند خود را در آغوش بگیرند. تنها در انگلستان 15 هزار زن وجود دارند که از بدو تولد بدون رحم بوده اند یا در اثر مشکلات و بیماری های مختلف مانند ابتلا به سرطان رحم ، خون ریزی های فراوان و کشنده و ... مجبور به برداشتن رحم شان شده اند. این روش باروری برای زنانی هم که از سقط مکرر رنج می برند و هر بار با از بین رفتن جنین ، قلب شان می شکند نیز ارمغانی نوید بخش محسوب می شود. البته این روش در عین عجیب بودنش بسیار هم پر هزینه است و هم چنین نیاز به تیم پزشکی قوی و تجهیزاتی گسترده دارد و به همین دلیل احتمالا ماننند سایر روش ها از جمله IVF چندان نمی تواند همه گیر شود و مردم در سراسر جهان از آن استفاده کنند.

* در حال حاضر تولید رحم حیوانات در مرحله آزمایشی است ولی قرار است تا پنج سال آینده ، این مطالعات برای انسان ها نیز آغاز شود.

جنین در رحم میزبان 61 ساله

هر دو نوزاد رحم های اهدایی ، از طریق سزارین به دنیا آمدند و به نوزاد پسر تاریخ ساز در علم پزشکی و درمان ناباروری یعنی « وینسنت » به عنوان نخستین نوزادی که از این طریق به دنیا آمده است ، پیوستند.

وینسنت در سپتامبر سال جاری میلادی ( مهر ماه ) در قالب پروژه دانشگاه Gothenburg سوئد از مادری 36 ساله متولد شد که از بدو تولد رحم نداشته است و در 15 سالگی متوجه این مشکل بزرگ شد. به این ترتیب نخستین نوزادی نام گرفت که از یک رحم پیوندی به دنیا آمده و مادر وی همه مراحل بارداری و زایمان را تجربه کرده است. با این که مادر بزرگ وینسنت داوطلب اهدای رحم خود بود ولی به دلیل پاره ای مشکلات ، این عضو نمی توانست با بدن دخترش سازگاری داشته باشد و به دلیل احتمال پس زده شدن پیوند ، پزشکان از آن صرف نظر کردند ولی فرشته نجات وی ، مادر 61 ساله یکی از بهترین دوستان خانوادگی آن ها بود که بدون داشتن هیچ پیوند خانوادگی ، حاضر به این کار شد و حالا به نوعی ، مادربزرگ وینسنت محسوب می شود. والدین نوزاد نام وی را وینسنت گذاشتند چرا که این نام در لاتین به معنای « فاتح » است. مادر وینسنت که حالا دیگر محل زندگی اش را تغییر داده و نمی خواهد کسی فرزندش را بشناسد ، می گوید : نامش را وینسنت گذاشتم چون هر راهی را فکر کنید برای داشتنش امتحان کردم. وی می گوید اصلا نمی دانم بعدها چه طور برای وینسنت توضیح دهم که نخستین نوزادی است که با این شیوه به دنیا آمده است ولی وقتش که برسد به او می گویم برای داشتنش چه رنج هایی را تحمل کرده ام و حتما مقاله هایی که نوشته شده را به او نشان می دهم. کسی چه می داند شاید تصمیم بگیرد پزشک شود.

اهدا کننده رحم به مادر وینسنت ، یک عمل جراحی 10 ساعته را تحمل کرد و پس از عمل شش ساعته و پیوند رحم به بدن مادر ، شش هفته بعد از پیوند نخستین قاعدگی که رخ داد نشانه ای برای سالم بودن این رحم پیوندی محسوب می شد. بعد از یک سال هم وقتی پزشکان از سلامت و عملکرد مناسب رحم اطمینان حاصل کردند ، جنین فریز شده که حاصل لقاح مصنوعی تخمک این زن و اسپرم همسرش بود را از حالت منجمد خارج کرده و در رحم پیوندی کاشتند. رشد بچه ، جریان خون به رحم و هم چنین بند ناف تا 31 هفتگی خوب و مناسب بود ولی وقتی مادر در معرض فشار خون بالا قرار گرفت و ضربان قلب جنین غیرطبیعی شد ، زایمان زودرس پیش آمد و وینسنت با یک کیلو و 770 گرم وزن از طریق سزارین متولد شد چرا که رحم پیوندی ، مانند رحم معمولی تحمل فشار زایمان طبیعی را ندارد. پزشکان ، این مهمان کوچک و شیرین را 10 روز در دستگاه نگهداری کردند و بعد هم راهی خانه شد و حالا در کنار والدینش ، روزهایی خوش را برای آن ها رقم زده است.

می توانید پشیمان شوید

اگر همه چیز خوب پیش برود ، مادرانی که رحم های پیوندی را دریافت می کنند می توانند بیش از یک فرزند به دنیا بیاورند همان طور که مادر وینسنت فرزند دیگری هم می خواهد ولی اگر کسی دیگر فرزند نخواهد حتی می تواند رحم پیوندی را خارج و مثل قبل زندگی کند. این ، نخستین پیوند رحم محسوب نمی شود و در سال 2000 یک زن 26 ساله در عربستان سعودی ، دریافت کننده رحم یک زن 46 ساله بود. پزشکان مجبور شده بودند در 20 سالگی در اثر یک خون ریزی کشنده ، رحم او را خارج کنند ولی این رحم پیوندی هم نجات بخش وی نبود و فقط 99 روز در بدنش باقی ماند چون عمل موفقیت آمیز نبود. موردی مشابه نیز در ترکیه انجام شد که آن هم موفق نبود و هیچ نوزادی به دنیا نیامد.

این آخرین راه نیست !

با وجود همه این پیشرفت ها هنوز هم برخی کشورهای دیگر به دنبال راه کارهایی مشابه برای حل مشکل ناباروری هستند. در کشورهایی مثل ایالات متحده ، انگلستان ، فرانسه ، ژاپن ، استرالیا و چین قرار است این طرح با اهدای عضو زنانی که مرگ مغزی می شوند انجام شود هر چند هنوز هم عده ای معتقدند اهدا کننده زنده ، بهتر است چرا که می تواند قبل از پیوند بیش تر مراقب سلامت خود باشد و ورید یا سرخرگ هایی را هم در کنار رحم به دریافت کننده عضو اهدا کند. هم چنین تولید بافت ها و اعضای بدن در محیط های آزمایشگاهی نیز در برخی از کشورها مد نظر است.

  • بازدید: 756
  • تاریخ انتشار: يكشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۲۳
  • شناسه مطلب: 4369

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

قهرمان های آدمهای کوچک

قهرمان های آدمهای کوچک
نادانی رو به خردمندی کرد و گفت فلان شخص ، ثروتمندترین مرد شهر است . باید از او آموخت و گرامیش داشت  .
اس ام اس های نیش دار و طعنه دار سری جدید پیامک تیکه دار

اس ام اس های نیش دار و طعنه دار سری جدید پیامک تیکه دار
من که نقاشی ام تعریفی نداردلااقل خودت راهت را بکش و بـــــرو  !!...دیروز با اول شخص بوده ای …امروز با سوم...
مافـين نسكـافه و شكـلات

مافـين نسكـافه و شكـلات
مـواد لازم آرد:  200 گرم پودر نسكافه: 20  گرم بيكينگ‌پودر:  يك و نيم قاشق مرباخوري
مناجاتی با خدا به زبان انگلیسی با ترجمه فارسی

مناجاتی با خدا به زبان انگلیسی با ترجمه فارسی
خدا را سپاس من میتونم تمام زیبایی های پیرامونم را ببینم کسانی هستند که دنیا یشان همیشه تاریک و سیاه هست I Am Thankful...

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...