راه‌های طبیعی برای افزایش بهره هوشی کودکان

همه چیز برای رشد آی‌کیوی فرزندتان مهیاست !


بچه‌داری کاری سخت و جدی است. حتی بخشی از روند تربیت، آموزش و رشد کودک به مرحله پیش از تولد او برمی‌گردد؛ از جمله افزایش بهره هوشی که قبل از تصمیم به بارداری، در مرحله جنینی و پس از تولد امکان انجامش هست. اگر می‌خواهید کودکی باهوش داشته باشید، می‌توانید از راهنمایی‌های این مقاله که جزو بهترین و پرخواننده‌ترین مقالات تربیتی به چاپ رسیده در نشریه معتبر فوربس است، استفاده کنید.

او را با طبیعت آشنا کنید

روش‌های متفاوت و متنوعی برای یاد دادن راه و رسم زندگی به کودکان وجود دارد؛ اما به نظر بسیاری از متخصصان و پزشکان مهم این است که از طبیعت استفاده کنید و به شکلی طبیعی و نه کاملاً کتابی هوش بچه‌ها را رشد دهید. دکتر جاناتان گیتلین، استاد ژنتیک مدرسه پزشکی سنت لوئیس در دانشگاه واشینگتن می‌گوید: «باید والدین این شجاعت را پیدا کنند که به غریزه خود اعتماد کنند». خوب است که کودک را با طبیعت آشنا کنیم و اجازه رشد و نمو و آزمون و خطا را به شکل طبیعی به او بدهیم و تنها ناظر باشیم که آسیبی به او نرسد. دکتر گیتلین ادامه می‌دهد: «راه‌های زیادی برای رشد هوش کودک وجود دارد که باید بدانیم بیشتر آنها مفید و درست است»

او را با شیر مادر تغذیه کنید

بر اساس نظریه دکتر دیوید پرل ماتر، نویسنده کتاب «تربیت کودکان باهوش پیش از دبستان» تغذیه با شیر مادر در اولین سال تولد کودک در رشد آی‌کیوی او نقش زیادی دارد و میزان آن را تا 8 برابر زیاد می‌کند. علت آن هم مشخص است. شیر مادر حاوی ماده‌ای بسیار حیاتی به نام دی‌اچ‌آ است که نوعی چربی ضروری برای عملکرد صحیح مغز است. البته خوشبختانه در حال حاضر برای مادرانی که در تغذیه نوزاد با شیر خودشان مشکل دارند، شیر خشک‌های حاوی این ماده نیز تهیه و عرضه شده است.

او را در برخوردهای اجتماعی جسور بار بیاورید

خیلی سخت است که بگوییم کودکان خردسال به چه میزان ارتباط اجتماعی با همسالان خود نیاز دارند؛ اما همه متخصصان به این باور رسیده‌اند که این کار به رشد مهارت‌های اجتماعی کودک کمک شایانی می‌کند و بعدها در زندگی به کمکش می‌آید. دکتر کتی هریش پاسک، استاد و روانشناس دانشگاه تمپل در فیلادلفیا می‌گوید: «همه ما افرادی باهوش و با آی‌کیوی بسیار بالا می‌شناسیم که در پست‌های مهم و کلیدی قرار دارند و همه مهارت‌های جمعی بسیار خوبی دارند»

او را قبل از تولد تربیت کنید

آماده‌سازی ریزمغذی‌های لازم برای رشد همه‌جانبه کودک امری مهم و لازم است؛ اما مهم‌تر این است که شما کودک خود را حتی قبل از تولد با املاح و ویتامین‌های لازم تغذیه کنید تا باهوش‌تر بشود. شما باید مطمئن شوید که با رعایت اصول تغذیه مناسب و پیروی از رژیم غذایی متعادل در دوران بارداری، اولین قدم‌ها را برای افزایش بهره هوشی فرزندتان برداشته‌اید و به رشد و سلامت ذهنی و جسمی نوزاد در مرحله جنینی هم توجه کنید. دکتر گیتلین می‌گوید: «اگرچه مغز این ویژگی را دارد که خود را با تغییرات هماهنگ کند و عمده رشد و تکامل آن به بعد از تولد موکول می‌شود؛ اما نمی‌توان از نقش تعیین‌کننده تغذیه در دوران بارداری بر شکل‌گیری و سلامت مغز کودک چشم‌پوشی کرد»

او را از تلویزیون دور نگه دارید

بعضی‌ها معتقدند که تماشای برنامه‌های تلویزیونی در زمان رشد کودک برای او بد است؛ اما دکتر پرل ماتر می‌گوید که مشکل اساسی و تأثیر مخرب تلویزیون بر هوش کودک، قبل از رسیدن او به سن 2 سالگی است. اگر به کودک بیش از حد اجازه تماشای برنامه‌های مختلف تلویزیون را بدهید، باعث عقب‌افتادگی و عدم پیشرفت مهارت‌های کلامی کودک می‌شوید. دکتر پرل ماتر در این باره می‌گوید: «کودک برای آن که مهارت‌های کلامی و واکنش‌های منطقی گفتاری و شنیداری داشته باشد و آنها را تقویت کند، نیازمند استفاده از زبان است و باید با محیط پیرامونش به شکل واقعی رابطه کلامی برقرار کند»

او ره به بازی کردن تشویق کنید

دکتر پاسک هم مانند بسیاری از متخصصان عقیده دارد که چگونگی روش آموزش بر میزان یادگیری کودکان تأثیر دارد. در واقع شکل استفاده از روش‌های آموزشی است که خردسالان و کودکان را به یادگیری مهارت‌های مختلف تشویق و ترغیب می‌کند. همین مسأله در انتخاب بازی‌های خردسالان هم نقش دارد. او می‌گوید: «در برنامه‌های مختلف تلویزیونی و تصویری مسائل مختلفی آموزش داده می‌شوند؛ اما بهترین روش آموزش به صورت رودررو و زنده با کمک مفاهیم بازی‌گونه است»

او را موزیسین بار بیاورید

یکی از راه‌های افزایش هوش کودکان، آشنا کردن آنها با مقوله موسیقی است. شناخت و یادگیری زبان موسیقایی و نواختن ساز در سنین پایین بر رشد هوش کودک تأثیر زیادی می‌گذارد. بر اساس نظریه پرل ماتر، یادگیری نواختن ساز در 4 سالگی هوش کودک را 6 برابر بیشتر می‌کند. او می‌گوید: «بعضی از والدین گمان می‌کنند که بچه‌ها در این سن نمی‌توانند موسیقی یاد بگیرند؛ اما واقعیت این است که آنها به راحتی موسیقی را یاد می‌گیرند»

  • بازدید: 935
  • تاریخ انتشار: سه شنبه ۰۹ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۱۶:۲۲
  • شناسه مطلب: 2303

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

اگر کسی ده روز زیر آب به سر ببرد، دستش به چه شکل درمی‌آید؟!

اگر کسی ده روز زیر آب به سر ببرد، دستش به چه شکل درمی‌آید؟!
در سال ۲۰۰۲، یک غواص به نام «تیم یارو» در یک محفظه آب در مرکز خرید ژوهانسبورگ یک رکورد جالب به جا گذاشت: او موفق...
تا می توانید "پول" خرج کنید!

تا می توانید "پول" خرج کنید!
همیشه بزرگ ترها جوانان را تشویق به "پس انداز" می کنند و بر این باورند با این کار آینده بهتری خواهند داشت اما پژوهشگران...
چگونه پاسخ مناسب به خواستگار خود بدهیم؟

چگونه پاسخ مناسب به خواستگار خود بدهیم؟
با عشق شوخی نکنیدبا ادای احترام به همه خانم‌های جوان، باید قبول کنیم در سال‌های اخیر، بعضی باورهای نادرست و «عوامانه»...
سبد گردو

سبد گردو
روزی مردی ثروتمند سبدی بزرگ را پر از گردو کرد،آن را پشت اسب گذاشت و وارد بازار دهکده شد، سپس سبد را روی زمین گذاشت...

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...