رمز و رازهای خوب خوابیدن را بیاموزید-بدن ما روزانه چقدر استراحت نیاز دارد؟

شلوغي، كار، خستگي، كمبود انرژي و... اين لغات بخش غيرقابل انكاري از زندگي همه ما شده‌اند. راه فرار بسياري از اين مشكلات يك خواب خوب است اما اين راه فرار براي خيلي از ما با چالش همراه بوده و در واقع يك مشكل اصلي امروز جامعه ما، مشكلات خواب است. در اين مطلب به شما مي‌گوييم كه ميزان خواب مورد نياز روزانه‌تان چقدر است و چگونه بايد خوب بخوابید.

 


همه ما مي‌دانيم كه كم‌خوابي براي سلامت‌مان ضرر دارد، اما آيا مي‌دانيد چقدر خوابيدن برايتان مناسب است؟ مي‌دانيد كم‌خوابي چه بيماري‌هايي را براي شما رقم مي‌زند اگر پاسخ اين سؤالات را نمي‌دانيد خواندن اين مطلب را از دست ندهيد.مطالعات و پژوهش‌ها نشان داده اگر در مدتي نسبتا كوتاه هر شب بي‌خوابي داشته باشيد، خودتان را در معرض بيماري‌ها و مشكلاتي مثل اضافه‌وزن و افزايش فشارخون قرار مي‌دهيد اما مسئله تنها كم‌خوابي نيست، خيلي از افراد حتي ممكن است 8ساعت بخوابند ولي صبح بلافاصله پس از بيدار شدن از خواب خسته هستند. در نهايت آنها هم مثل خيلي‌هاي ديگر مي‌پرسند: «ما هر شب به چند ساعت خواب نياز داريم؟  »

هيچ كس درمورد اهميت خواب در سلامت ترديدي ندارد اما هنوز مسائل بسياري در مورد خواب است كه علم پاسخي در مورد آنها ندارد. هنوز به مطالعات و پژوهش‌هاي زيادي در مورد خواب نياز است تا پاسخ‌ تمام معماهاي مربوط به خواب داده شود. در نهايت اين امر حتي به صورت تجربي ديده شده است كه كم‌خوابي مزمن روي حافظه، متابوليسم، خلق‌وخو و تمركز انسان تاثيرات منفي مي‌گذارد. براساس تحقيقات، كم‌خوابي باعث بر هم خوردن هورمون‌هاي اضطراب در بدن و كاهش سطح ايمني مي‌شود  .

زماني كه يك شب خوب و به اندازه كافي مي‌خوابيم، صبح احساس مي‌كنيم پرانرژي و سرحال و سرخوش بوده و آماده حل هر مشكلي هستيم اما مهم‌ترين مسئله اين است كه بدانيم چقدر و چگونه بخوابيم؟ به طور معمول پاسخ اين سؤال براي همه انسان‌ها 8ساعت است، اما برخي مطالعات در سوئد نشان داده بهترين ميزان خواب شبانه براي يك فرد بالغ بين 5/6 تا 5/7 ساعت است و جالب است بدانيد زياد خوابيدن هم مي‌تواند مثل كم‌خوابي براي سلامت شما مضر باشد  .

شايد به خودتان خواب بدهكار هستيد 


متخصصان خواب مي‌گويند درمورد ميزان خواب مناسب روزانه براي هر فرد، نمي‌شود از يك عدد خاص اسم برد و در واقع ميزان خواب مورد نياز روزانه براي هر فرد با فرد ديگر متفاوت است.مركز مطالعات ملي خواب كانادا در بيانيه سالانه خود در سال 2010 اعلام كرده 2 فاكتور متفاوت روي نياز روزانه هر فرد به خواب تاثيرگذار است: اول سطح خواب معمول و دوم سطح كمبود خواب .

سطح خواب معمول به ميزاني از خواب گفته مي‌شود كه پس از پشت سر گذاشتن آن بدن بتواند عملكرد معمول و حداقلي خود را داشته باشد. اين رقم براي افراد بالغ معمولي بين 7 تا 8 ساعت است، اما اگر كسي دچار كم‌خوابي و در واقع دچار سطحي از كمبود خواب باشد، بايد بيشتر بخوابد. در مورد سطح كمبود خواب بايد گفت، بهترين ويژگي اين فاكتور كيفيت خواب است. درنهايت اگر شما 8ساعت در بستر باشيد و فكر كنيد خوابيده‌ايد اما كيفيت خواب شما پايين باشد (بارها بيدار شويد،‌ دير به خواب برويد، دچار حالت‌هاي نامناسب در خواب شويد و...) سطح كيفي خواب پايين مي‌آيد و در نتيجه شما دچار كمبود خواب مي‌شويد.

از كجا بفهميم به اندازه مي‌خوابيم يا نه؟


اما چطور مي‌شود فهميد كه ميزان خواب روزانه ما كافي است يا نه؟ دكتر «مايكل اچه‌بانت»، پروفسور نورولوژي در دانشگاه پزشكي «رايت‌بين استيت» مي‌گويد: «زماني كه بدون نياز به زنگ ساعت يا تلفن‌همراه و بدون نگاه كردن به ساعت بيدار شويد و كاملا احساس سرحالي و شادابي داشته باشيد به معناي آن است كه به اندازه كافي خوابيده‌ايد. اگر هر روز مجبوريد با زنگ ساعت و به سختي بيدار شويد بايد هر روز 15 دقيقه به ميزان خواب خودتان اضافه كنيد تا به حدي از خوابيدن برسيد كه بدون نياز به زنگ ساعت بيدار شويد

دكتر اچ بانت همين‌طور در ادامه مي‌گويد: «اگر قبل از خوابيدن چاي يا قهوه بنوشيد، اين مواد ممكن است روي كيفيت خواب شما تاثير بگذارد و حتي باعث كم‌خوابي پنهان شما شود

هر سنی چقدر باید بخوابد


به افراد بزرگسال توصیه می‌شود شب‌ها بین 7 تا 8 ساعت بخوابند، اما متخصصان خواب می‌گویند همه این افراد بهتر است خوابیدن شبانه بین 6 تا 9 ساعت را امتحان كنند و ببینند با چه میزان خواب شبانه بهترین خلق‌وخو و سرحالی و افزایش انرژی را تجربه می‌كنند.

در مورد كودكان و نوجوانان باید گفت میزان نیاز روزانه آنها به خواب متفاوت است. به‌گفته متخصصان نوزادان تازه متولد شده بین 12 تا 18 ساعت در شبانه‌روز به خواب نیاز دارند. نوزادان بین سه‌ماهه تا یك‌ساله به 14 تا 15 ساعت خواب و كودكان بین یك تا 4 سال به 11 تا 13 ساعت خواب و همچنین كودكانی كه در سن پیش‌دبستانی و دبستان قرار دارند به 10 تا 11 ساعت خواب در شبانه‌روز نیاز دارند، نوجوانان بین 10 تا 16 سال هم به 5/8 تا 5/9 ساعت خواب در 24 ساعت احتیاج دارند. افراد بالای 17 سال هم نیازی مشابه افراد بالغ معمولی دارند (این ارقامی است كه توسط مركز ملی مطالعات خواب كانادا اعلام شده).

گام تا رسیدن به یك خواب آرام


دكتر «كونزالو رایكونن»، متخصص روانشناسی در كلینیك خواب «ساتواند منتو» در سیاتل می‌گوید: اگر با خواب مشكل دارید، یعنی خوب نمی‌توانید بخوابید، می‌توانید از چند توصیه زیر استفاده كنید:

  • برنامه خواب منظم داشته باشید، یعنی هر شب در یك ساعت مشخص به تختخواب بروید و در یك ساعت مشخص بیدار شوید، حتی در روزهای تعطیل هم از همین برنامه استفاده كنید.
  • هرگز بعدازظهرها و شب‌ها از كافئین استفاده نكنید. چند ساعت قبل از رفتن به بستر هم اصلا غذای سنگین نخورید.
  • اتاق خوابتان را تا حدامكان تاریك كنید و از تهویه مناسب آن مطمئن شوید. این اتاق باید كاملا تاریك باشد و بهتر است هیچ وسیله الكتریكی و الكترونیكی در این اتاق نباشد.
  • بدنتان را قبل از خوابیدن آرام كنید. دوش گرفتن، گوش كردن به موسیقی آرامش‌‌بخش با صدای كم و مطالعه می‌تواند ذهن و جسم شما را آرام كند.
  • تا می‌توانید سطح اضطراب خودتان را پایین بیاورید، هیچگاه نگذارید فكر و خیال و مشكلات خواب شبانه شما را مختل كند.
  • میزان چرت‌های روزانه‌تان را به حداقل برسانید.
  • در نهایت اگر هیچ‌كدام از این توصیه‌ها كارساز نبود به یك متخصص روانشناس یا نورولوژی مراجعه كنید.

 

  • بازدید: 936
  • تاریخ انتشار: سه شنبه ۰۹ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۱۸:۵۱
  • شناسه مطلب: 2316

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

رابطه ناباروری و مصرف سوسیس و کالباس و ترکیبات دیگر

رابطه ناباروری و مصرف سوسیس و کالباس و ترکیبات دیگر
در ساخت ترکیب وسایل مختلف خانه و حتی مواد غذایی که هر روز مورد استفاده قرار می گیرند , ترکیبات مختلفی به کار رفته...
سالادی برای بچه های بد غذا

سالادی برای بچه های بد غذا
یکی از گروه های غذایی که بیشتر بچه ها به خوردن آن چندان علاقه ای نشان نمی دهند، سبزی هاست به خصوص سبزی های تازه....
اس ام اس ها و جمله های جدید و قشنگ عاشقانه

اس ام اس ها و جمله های جدید و قشنگ عاشقانه
برای من “مهر” در نگاه توست نه اولین ماه پاییز … . . . به دلم نشستی ولی دو زانو ! معذب نباش ، برو عقب قشنگ تکیه...
اس ام اس های فلسفی 91

اس ام اس های فلسفی 91
زندگی باید کرد! گاه با یک گل سرخ؛ گاه با یک دل تنگ ؛ گاه با سوسوی امیدی کمرنگ ؛ زندگی باید کرد ؛ گاه باید خندید...

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...