رنگ صورت خبر مي‌دهد از درد درون

وقتي كه مي‌خواهيد سلامت خود را ارزيابي كنيد، گويي پاسخ تمام سؤالات در اين زمينه روي پيشاني‌تان نوشته شده است. براساس طب چيني، صورت انسان‌ها اطلاعات كاملي در مورد سلامت آنها و وضعيت ارگان‌هاي داخلي‌شان ارائه مي‌دهد. دريافت اين علائم كمك مي‌كند تا بيماري‌ها و خطرات را سريع‌تر تشخيص دهيم و در صدد درمان برآييم.

 جوش‌هاي روي پيشاني

براساس طب سنتي، پيشاني ارتباط نزديكي با سيستم گوارشي دارد و ناحيه بين دو ابرو عملكرد كبد را نشان مي‌دهد. زياده‌روي در مصرف غذاهاي چرب و مصرف الكل باعث ايجاد برخي لكه‌ها و نقاط ريزي روي پيشاني مي‌شود. براي خلاصي از اين لكه‌ها بهتر است تغييراتي در برنامه غذايي خود ايجاد كنيد و يك رژيم غذايي سالم را در پيش بگيريد. علاوه بر آن، هيچ‌گاه نگذاريد بدن‌تان دچار كم آبي شود.

لكه‌هاي روي گونه ممكن است فقط يك دليل ساده داشته باشند؛ مثل استفاده از برخي لوازم آرايشي و يا خوابيدن روي بالش‌هاي كثيف!؛ اما از نظر داخلي، اين ناحيه از صورت به ريه‌ها مربوط است. نقاط و لكه‌هاي اين قسمت مي‌توانند نشان‌دهنده درد در ناحيه دستگاه تنفسي نيز باشد. افراد سيگاري، بيماران مبتلا به آسم و آلرژي بيشتر از ديگران دچار اين لكه‌ها مي‌شوند.

لك‌هاي روي چانه و فك

لكه‌ها و نقاط ريز روي چانه و فك معمولاً به نوسانات هورموني مربوط است و در دوره‌هاي خاصي از زندگي، خصوصاً در خانم‌ها پديدار مي‌شوند؛ مثل سيكل ماهانه. لكه‌هاي پايدار و ماندگار در اين نقاط نشانه عدم تعادل هورموني و اختلال در غدد درون‌ريز است. (مثل سندرم تخمدان پلي‌كيستيك)؛ بنابراين با مشاهده چنين علامتي هر چه زودتر آزمايش‌هاي لازم را انجام دهيد؛ به خصوص ساير علائم مثل افزايش وزن و قاعدگي‌هاي نامنظم همراه باشد.

حلقه سياه دور چشم و پف زير چشم

سياهي دور چشم و پف زير آن معمولاً ريشه ژنتيكي دارد؛ اما اگر اين علامت به يكباره ظاهر شود و كم‌كم هم شدت بگيرد، نشان‌دهنده يك مشكل جدي است. نواحي زير چشم مربوط به عملكرد كليه‌هاست و تغيير در اين ناحيه مي‌تواند در اثر كم‌آبي و يا مشكلي در رابطه با دفع سموم بدن به وجود آمده باشد. به همين دليل بهتر است بيشتر آب بنوشيد، از مصرف الكل بپرهيزيد و مصرف كافئين و نمك را نيز بسيار محدود كنيد. كبودي زير چشم ممكن است به علت كم‌خوني، كمبود ويتامين
B12  و كمبود آهن نيز باشد.

وضعيت غير عادي زبان

به اعتقاد طب قديمي چيني، زبان به تنهايي يك نقشه كامل از وضعيت سلامتي است. پزشكان زيادي از طريق زبان پي به بسياري از بيماري‌ها و مشكلات جسمي مي‌برند. كم خوني كه در اثر كمبود آهن، فوليت و ويتامين
B12 ايجاد مي‌شود، يكي از اين مشكلات است كه با علائمي مثل سوزش، درد و قرمزي زبان بروز مي‌كند. وقتي كه زبان به رنگ متمايل به آبي در مي‌آيد، مي‌تواند نشانه نبود اكسيژن كافي در خون باشد. سفيد شدن آن هم نشان دهنده برفك دهان است.

افزايش موهاي صورت و بدن

بعضي از خانم‌ها از موهاي زياد صورت يا بدن خود شكوه مي‌كنند و دچار پُرمويي هستند. اين مسأله براي آنها يك معضل بزرگ است كه مي‌تواند نشانه اختلال غدد درون ريز باشد. يكي از شايع‌ترين اختلالات غدد درون‌ريز، سندرم تخمدان پلي‌كيستيك است كه در آن موهاي زائد بسياري در سطح پوست رشد مي‌كنند، جوش‌هايي زيادي روي پوست ايجاد مي‌شود، افزايش وزن رخ مي‌دهد و قاعدگي‌ها نامنظم مي‌شود.

خال‌هاي گوشتي

براساس پژوهش‌هاي دانشمندان انگليسي، افرادي كه تعداد زيادي خال‌هاي گوشتي دارند، استخوان‌هاي‌شان سفت‌تر است و بسيار كمتر از ديگران در معرض ابتلا به پوكي استخوان هستند. برخي ديگر از دانشمندان مي‌گويند، وجود خال‌هاي گوشتي روي پوست نشان مي‌دهد كه فرد بينايي و قلب سالمي دارد.

اجزاي صورت و علائم دروني

چيني‌هاي قديم هر يك از پنج بخش صورت را (پيشاني، بيني، چانه، گونه چپ و گونه راست) مربوط به عملكرد قسمتي از ارگان‌هاي داخلي بدن مي‌دانستند. بيشتر مردم باور نمي‌كنند كه از اين طريق مي‌توان فهميد چه اتفاقاتي در حال روي دادن است.

آنها هر قسمت از صورت را به يكي از عناصر پنجگانه (آتش، خاك، آب، فلز و چوب) ربط مي‌دادند؛

مثلاً پيشاني مطابق عنصر آتش و به قلب انسان مربوط است علاوه بر قلب، عملكرد روده كوچك را نيز نشان مي‌دهد. وجود رگ‌هاي بسيار ريز در پيشاني نشان دهنده مشكلات قلبي است. در اثر حمله قلبي رنگ پيشاني تقريبا به آبي متمايل مي‌شود.

بيني با عنصر خاك مطابقت دارد و به شكم، طحال و پانكراس مربوط است. وجود جوش‌هاي ريز روي نوك يا اطراف بيني نشان دهنده مشكلات گوارشي، يبوست و يا اسهال مي‌باشد. مويرگ‌هاي ريز روي پل بيني نشان مي‌دهند كه فرد عادت به مصرف الكل دارد و يا از استرس و نگراني فراوان رنج مي‌برد كه با روش‌هايي مثل مديتيشن، مي‌توان آن را كاهش داد. چانه مربوط به عنصر هواست و با عملكرد كليه‌ها و مثانه در ارتباط است.

هر گونه مشكل و تغيير رنگ در چانه و ايجاد لكه‌هاي تيره در اطراف دهان و چانه مشكلات مربوط به كليه‌ها و مثانه را نشان مي‌دهند. افزايش توليد استروژن و تستوسترون در بدن منجر به قاعدگي‌هاي نامنظم در خانم‌ها و علائم پروستات در آقايان مي‌شود. افرادي كه چانه‌شان كوچك است، به‌طور ژنتيكي كليه و مثانه ضعيف‌تري دارند. اين به آن معنا نيست كه حتماً دچار بيماري‌هاي كليوي مي‌شوند، بلكه به اين معنا كه بيشتر از ديگران مستعد اين گونه بيماري‌ها هستند.

گونه سمت راست كه با عنصر فلز تطابق دارد، به عملكرد ريه و روده بزرگ مربوط مي‌شود. تغيير رنگ و مشكلات پوستي در اين قسمت، نشان دهنده بيماري‌هاي ريوي و روده‌اي است. جوش‌هاي معمولي، اگزما و قرمزي خفيف پوست در گونه سمت راست، نشان مي‌دهد كه يك سرماخوردگي در راه است.

افرادي كه بيشتر مستعد بيماري‌هاي تنفسي، آلرژي و آسم هستند، گونه سمت راست صورت‌شان كمي قرمز يا گاهي اوقات آبي مي‌شود كه پيداست در دستگاه تنفسي التهاب وجود دارد.

گونه سمت چپ مربوط به عنصر چوب و عملكرد كبد و كيسه صفراست. قرمزي و سوزش گونه چپ نشان از فشار خون بالا دارد. زرد بودن پايين چشم چپ، نشان‌دهنده سنگ كيسه صفرا يا كلسترول بالاست كه هر دو به عملكرد كبد مربوط مي‌شوند. به خاطر داشته باشيد كه بدن شما از راه‌هاي مختلفي عدم تعادل و هماهنگي بخش‌هاي داخلي و خارجي‌اش را به شما نشان مي‌دهد. با دانستن اين علائم از طريق چشم، زبان، كف دست، مو، دندان و پاها مي‌توانيد به راز و رمزهاي دروني خود پي ببريد.

  • بازدید: 825
  • تاریخ انتشار: جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۴۵
  • شناسه مطلب: 2258

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

ده ترسناک این سال ها

ده ترسناک این سال ها
ما در زندگی روزمره از خیلی چیزها می‌ترسیم. گاهی هم واکنش نشان می‌دهیم    . مثلا از جا می‌پریم...
چرا مگس ها پاهایشان را به هم می مالند؟

چرا مگس ها پاهایشان را به هم می مالند؟
هنگامی که یک مگس پاهایش را به هم می مالد، یعنی در حال تمیز کردن آن هاست و موادی را که در آن قسمت جمع شده، از خود...
اسيدهاي گياهي، ميوه ها و پوست

اسيدهاي گياهي، ميوه ها و پوست
اسيدهاي گياهي دسته اي از اسيدهاي آلي هستند كه در قسمتي از ساختمان شيميايي مشابه مي باشند. قسمت مشابه آنها گروه...
رفع کلافگی گرما

رفع کلافگی گرما
یک تکه یخ کوچک به خوبی می تواند شما را از کلافه شدن از گرما نجات دهد وقتی هوا گرم است یا حس می کنید که دارید کلافه...

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...