رژیم غذایی ضد سرطان زنانه

سرطان تخمدان نهمین سرطان شایع بین زنان و پنجمین علت مرگ و میر آنهاست. در واقع سرطان تخمدان بیشتر از هر سرطان دیگری باعث مرگ در زنان می‌شود. جامعه تخمین سرطان ايالات‌متحده اعلام کرد در سال 2012، 21هزار و 880 زن مبتلا به سرطان تخمدان شده‌اند و 13هزار و 850 نفر در اثر آن کشته شده‌اند. خطر ابتلا به این سرطان بین زنان در محدوده‌ ریسک یک به 70 است و متوسط سن تشخیص آن 63 سال است. تشخیص سرطان تخمدان در 70 درصد از زنان مبتلا وقتی داده شده که آنها در مرحله 3 و 4 سرطان قرار داشته‌اند، در حالی که اگر سرطان تخمدان در مرحله‌ یک تشخیص داده شود بیش از 90 درصد احتمال دارد بیمار در حداکثر 5 سال به طور کامل بهبود پیدا کند. این گزارش کوتاه نشان می‌دهد زنان چقدر لازم است درباره این سرطان خطرناک بدانند. در جهان 3نوع سرطان تخمدان وجود دارد که سرطان اپیتلیال تخمدان 90درصد آنها را تشکیل می‌دهد و از بقیه شایع‌تر است. در این مقاله روی همین نوع سرطان تمرکز خواهيم کرد  .این‌ها خطرساز هستند

اولین عاملی که ریسک ابتلا به سرطان تخمدان را بالا می‌برد سن پایین شروع قاعدگی است. این سرطان در دخترانی که در کمتر از 12 سالگی قاعده شده‌اند بالاتر از دیگران است. همچنین سن یائسگی بالای 50 سالگی هم خطر ابتلا را افزایش می‌دهد. این خطر در زنانی که هیچ‌وقت باردار نشده‌اند، ناباروری دارند، سابقه آندومتریوز یا سندرم تخمدان پلی‌کیستیک دارند هم شایع است.


لازم است بدانید 10 درصد از تمام سرطان‌های تخمدان ارثی است. بنابر این سابقه سرطان سینه یا تخمدان در خانواده هم می‌تواند خطر ابتلا را افزایش دهد. از دیگر سرطان‌های مرتبط با سرطان تخمدان، سرطان روده بزرگ، سرطان رحم، سرطان معده، سرطان روده کوچک و سرطان کلیه است.

عوامل کم‌کننده خطر

هر زنی می‌تواند از راه‌های مختلف خطر سرطان رحم را در خود کاهش دهد. مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری به مدت 5 سال می‌تواند خطر ابتلا به سرطان تخمدان را تا 50درصد کاهش دهد. تغذیه با شیر مادر، بستن لوله‌های تخمدان و برداشتن رحم هم ریسک ابتلا به این سرطان را کم می‌کند. توصیه می‌کنم بعد از اینکه تصمیم گرفتید دیگر بچه‌دار نشوید درباره بستن لوله‌های فالوپ و جوانب مثبت این کار با پزشک متخصص زنان مشاوره کنید.

این علائم را به‌خاطر داشته باشید

در گذشته پزشکان تصور می‌کردند این سرطان قبل از اینکه به مراحل پیشرفته برسد علامتی ندارد و به هیچ وجه قابل تشخیص نیست اما امروزه می‌دانیم بیشتر زنان چند ماه قبل از تشخیص بیماری علائم را حس می‌کنند. شایع‌ترین علائم سرطان تخمدان عبارتند از: درد شکم و لگن، نفخ یا افزایش اندازه شکم، احساس پر بودن مثانه و بی‌اختیاری ادرار، تمایل ناگهانی به ادرار کردن و تکرر ادرار. این علائم وقتی خطرناک هستند که به تازگی یعنی حداکثر در یک سال اخیر به وجود آمده باشند و حداقل در 12 روز از ماه مشاهده شوند.

مراحل تشخیص

هر زنی بعد از تجربه‌کردن این علائم در حداقل 12 روز از ماه باید به سرعت به پزشک متخصص زنان مراجعه کند. بررسی این علائم نیاز به گرفتن شرح‌حال و معاینه فیزیکی که شامل تست رکتال می‌شود دارد.سونوگــــرافی واژینال و آزمایش خون هم ممکن است داده شود. این آزمایش باید کنار علائم دیگر بررسی شود زیرا ممکن است وجود بیماری‌های خوش‌خیم و غیرسرطانی تخمدان را شبیه به سرطان نشان دهد.


در حالی که مطالعات زیادی درباره سرطان تخمدان انجام شده و تاثیر سونوگرافی واژینال و آزمایش خون روی این بیماری بررسی شده است، اما در حال حاضر هیچ روش موثری برای غربالگری سرطان تخمدان وجود ندارد.

جراحی یا شیمی‌درمانی

روش‌های درمان سرطان تخمدان مثل بیشتر سرطان‌ها شامل جراحی و شیمی‌درمانی است. البته برای بعضی زنان که سرطان تخمدان را در مرحله‌ اول تشخیص داده‌اند، شیمی‌درمانی لازم نیست اما برای بیشتر بیماران این روش درمانی پیشنهاد می‌شود. اگر سرطان فقط تخمدان را درگیر کرده، جراحی شامل برداشتن رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها می شود. ممکن است لازم باشد غدد لنفاوی لگن، امنتوم یا پد چربی شکم را هم بردارند یا از بخش‌های مختلف نمونه‌برداری انجام دهند تا ببینند سرطان چقدر پیشرفت کرده است. اگر سرطان پیشرفته‌تر است هدف جراحی برداشتن تمام اعضای درگیر است. ممکن است پزشکان مجبور شوند بخش‌هایی از روده و طحال را هم جراحی کنند. پزشکان معمولا بعد از جراحی شیمی‌درمانی را شروع می‌کنند.

این رژیم، ضد سرطان تخمدان است

غیر از تمام چیزهایی که خواندید، خطر ابتلا به سرطان تخمدان به چیزهایی که می‌خورید هم مربوط است. در واقع کارشناسان معتقدند یک سوم از تمام سرطان‌ها با روش تغدیه ارتباط دارند. چند دهه است که دانشمندان بر غذاهایی که خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهند مطالعه می‌کنند. شواهدی وجود دارد که این خوراکی‌ها می‌توانند ریسک ابتلا به این سرطان خطرناک را در شما کاهش دهند. شما می‌توانید با امتحان کردن این 4 خوراکی در آشپزخانه خود به جنگ سرطان بروید

سوپر خوراکی

پیاز

تحقیقات نشان داده خوردن پیاز می‌تواند خطر ابتلا به تعداد زیادی از سرطان‌ها را کاهش دهد که سرطان تخمدان یکی از آنهاست. به نظر من پیاز یک سوپرخوراکی است! بهتر است پیاز را نجوشانید. جوشاندن پیاز می‌تواند تا 30 درصد خواص ضد سرطان آن را از بین ببرد. بهترین روش مصرف پیاز به صورت خام یا به صورت تفت داده شده با کمی روغن در تابه است.

رژیم لازم: برای محافظت از خود دربرابر سرطان تخمدان لازم است در مجموع روزانه نصف فنجان پیاز را در برنامه‌غذایی خود جا دهید. شاید این مقدار زیاد به نظر برسد اما لازم است بدانید پیاز یک ماده غذایی همه‌کاره است. می‌توانید پیاز را در سالاد خرد کنید یا به صورت سرخ شده در غذا یا به صورت سوخاری استفاده کنید. چیزی که مهم است این است که این مقدار پیاز را در روز به بدن خود برسانید.

30%
کاهش احتمالی سرطان

ماهی

مجموعه‌ای از مطالعات انجام شده در ایتالیا نشان می‌دهد خوردن ماهی خطر ابتلا به سرطان تخمدان را تا 30 درصد کاهش می‌دهد. نوع ماهی واقعا مهم نیست. اسیدهای چرب امگا 3 که در تمام ماهی‌ها موجود است علاوه بر اینکه برای قلب مفید است و می‌تواند از سکته‌ مغزی جلوگیری کند، در برابر سرطان‌ها هم از شما محافظت می‌کند. بهترین روش طبخ ماهی، بخارپز و کباب‌کردن آن است. بهتر است زمان پخت ماهی کوتاه باشد.


رژیم لازم: برای استفاده از مزایای بی‌شمار ماهی لازم است هفته‌ای دو یا سه بار یک تکه ماهی به اندازه کف دست مصرف کنید.

چینی به درد بخور

کاهو چینی

این کاهو را می‌توانید در سالاد استفاده کنید. طعم ملایمی دارد و به راحتی با سبزیجات دیگر هماهنگ می‌شود. آن را می‌توانید کمی تفت هم بدهید یا به شکل دلمه درآورید.

رژیم لازم: برای جلوگیری از سرطان تخمدان شما باید حداقل دوبار در هفته نصف فنجان کاهو چینی را در برنامه‌ غذایی خود وارد کنید.

گوجه‌فرنگی

مطالعه‌ای که روی 13 هزار زن در کالیفرنیا انجام شده نشان داده که خوردن نصف فنجان گوجه‌فرنگی، پنج بار یا بیشتر در هفته خطر ابتلا به سرطان تخمدان را در آنها تا 60 درصد کاهش داده است. علت آن وجود ماده‌ای به نام لیکوپن در گوجه‌فرنگی است.

رژیم لازم: روش طبخ می‌تواند تا حد زیادی روی مقدار جذب لیکوپن تاثیر بگذارد. بهترین روش پخت برای جذب لیکوپن حرارت دادن گوجه به مدت 20 دقیقه در درجه ملایم است. به‌نظر من خوردن گوجه‌فرنگی پخته یا به شکل سس سالم‌تر از مصرف آن به شکل خام در سالاد است.

  • بازدید: 947
  • تاریخ انتشار: جمعه ۰۱ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۰۹
  • شناسه مطلب: 3685

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

سوره های سفارشی در ایام بارداری

سوره های سفارشی در ایام بارداری
 پیامبر(صلی الله علیه وآله) فرمود: هر که سورة حجرات را بخواند، برای حفظ جنینش از خطرها و سقط، موثر است.  ماه...
درباره غذاها ومیوه های ارگانیک چه میدانید؟

درباره غذاها ومیوه های ارگانیک چه میدانید؟
یافته های جدید دانشمندان تائیدی بر این باور قدیمی است که مواد غذایی و محصولاتی که به صورت طبیعی رشد و نمو میکنند...
طلاق، مو های زنان را از بین می برد!

طلاق، مو های زنان را از بین می برد!
بعد از طلاق، زنان فقط زندگی خود را از دست نمی دهند بلکه زیبایی آنها نیز ممکن است در معرض خطر قرار بگیرد.
چرا گرسنه می‌شویم؟

چرا گرسنه می‌شویم؟
گرسنگی یعنی نیاز بدن به غذا. در واقع وقتی غذا می‌طلبیم که بدن گرسنه باشد. اما ما چگونه گرسنگی را احساس می کنیم؟...

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...