ریشه های دندان درد لعنتی

که دندانتان درد بگیرد، دندان درد در وهله اول ناشی از بروز یک مشکل دندانی پوسیدگی، ترک خوردن یا بیماری های لثه ای است.

می گویند دندان درد یکی از بدترین دردهای دنیاست. حتما برای شما هم پیش آمده است که دندانتان درد بگیرد، دندان درد در وهله اول ناشی از بروز یک مشکل دندانی پوسیدگی، ترک خوردن یا بیماری های لثه است.


با وجود این، گاهی اختلالات مفصل فک هم می تواند عامل دندان درد شود. شدت درد دندان می تواند کم یا زیاد باشد و ممکن است با جویدن، سرما یا گرما شدت بیشتری یابد. دندان پزشک با معاینه و عکس رادیولوژی به راحتی علت دندان درد را تشخیص می دهد. در ادامه 5 دلیل اصلی دندان درد و راه حل های آن را برایتان آورده ایم.

1 –
پوسیدگی دندان

یکی از شایع ترین علل دردهای دندان، پوسیدگی است. پوسیدگی دندان یعنی ایجاد حفره هایی در لایه های خارجی دندان (مینا و عاج). این دو لایه از لایه داخلی دندان آن یعنی عصب محافظت می کنند. عروق و اعصاب منتشر به هر دندان در عمق آن جای گرفته اند. اسید تولیدشده به وسیله باکتری های دهانی عاج و مینا را در خود حل می کند و باعث ایجاد پوسیدگی های دندانی می شود.


پوسیدگی های سطحی و کوچک معمولا دردی ندارند. بنابرانی ممکن است از ایجاد آنها با خبر نشویم اما هرچه پوسیدگی بزرگ تر و عمیق تر شود، درد بیشتر می شود. با پوسیدن لایه های خارجی، ریشه دندان بی محافظ می شود و سم باکتریایی و خوراکی های سرد، گرم، ترش یا شیرین آن را تحریک می کند و به این ترتیب دندان، درد می گیرد. عصب دندان بافتی زنده دارد و اگر آسیب دیدگی آن شدید باشد، می میرد و آبسه پدید می آید و گاهی لثه در آن ناحیه تاول کوچکی می زند.

درمان:

پوسیدگی های کوچک و کم عمق دندانی باید پر شوند اما برای پوسیدگی های بزرگ تر که به عصب دندان رسیده اند یا دندان های عفونی شده دندان پزشک روش عصب کشی (روت کانال یا درمان ریشه) یا کشیدن دندان را انتخاب می کنند. در روش عصب کشی، عمق مرده دندان با مواد پرکننده دندان جایگزین می شود.

2 –
امراض لثه

دومین علت شایع دردهای دندانی، بیماری های لثه هستند که طی آن بافت نرم لثه ملتهب و استخوان اطرافد ندان از بین می رود.و متخصصان می گویند بیماری های لثه به مرور در اثر سمی که باکتری های دهان تولید می کنند، ایجاد می شود.

اولین نشانه این بیماری ها، خونریزی بدون درد لثه است. ولی اگر علاوه بر خونریزی، درد هم وجود داشته باشد، یعنی بیماری پیشرفته شده و احتمالا استخوان هیا اطراف دندان از بین رفته و باکتری ها باعث ایجاد کیسه های چرکی عمقی در لثه شده اند. به این ترتیب عفونت، تورم، درد و تحلیل بیشتر استخراج رخ می دهد. بیماری های پیشرفته لثه می توانند باعث شوند فرد دندان خود را از دست بدهد حتی اگر سالم باشد. بهداشت  ضعیف دهان و دندان، سابقه خانوادگی بیماری های لثه، مصرف سیگار و ابتلا به دیابت می توانند باعث مبتلاشدن به بیماری های لثه شوند.

درمان:

درمان بیماری های لثه عبارتند از رعایت بهداشت دهان و دندان، جرم گیری و تراشیدن سطوح ریشه و کورتاژ زیر لثه. تمام این اقدام های درمانی با بی حسی موضعی انجام می شوند. پس از آن داروهای آنتی بیوتیک برای بیمار تجویز می شود تا عفونت یا آبسه کاملا از بین برود. گاهی لازم است، چندبار جراحی لثه برای بیمار انجام می شود. در موارد پیشرفته استخوان به طور مشخص تلحیل رفته یا دندان لق شده باشد، ممکن است پزشک با روش «اسپلینت» دندان را محکم کند یعنی آنها را با سیم به هم ببندد تا محکم شوند. اگر دندان ها به این درمان هم جواب ندهند، باید از دهان خارج شوند.


3 –
حساسیت سطح ریشه دندان

دوسوم انتهایی دندان، ریشه است که در حالت طبیعی داخل استخوان قرار دارد. سموم باکتریایی، باعث تحلیل استخوان و لثه اطراف دندان می شوند و سطح ریشه را عریان می کنند. ریشه چنین دندان هایی نسبت به مواد غذایی گرم، سرد، ترش بسیار حساس می شود زیرا دیگر لثه سالمی از آن محافظت نمی کند.

درمان:

اگر عریان شدن ریشه در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود، می توان آن را با ژل های موضعی فلوراید یا برخی خمیردندان های طبی که حاوی فلوراید و دیگر مواد معدنی هستند، درمان کرد. سطح ریشه دندان این مواد معدنی را جذب می کند، تقویت می شود و حساسیتش کاهش می یابد. حتی ممکن است دندان پزشک ریشه عریان شده را با چسب های دندانی بپوشاند.

اگر در اثر عریان شدن سطح ریشه، عصب دندان آسیب ببیند یا بمیرد، شاید لازم باشد دندان عصب کشی یا کشیده شود.

4 –
ترک خوردگی دندان

گاززدن با دندانی که ترک خورده، ممکن است باعث درد شدید در آن ناحیه شود. این ترک ها در اثر جویدن، گاززدن یا شکستن جسمی سخت مثل بیسکویت سفت، آبنبات، یا جویدن سر مداد یا دندان ایجاد شوند. دندان پزشک با زدن نوعی رنگ یا تاباندن نوری خاص به دندان، ترک خوردگی را تشخیص می دهد.

درمان:

برای درمان ترک دندان باید مراقبت بیشتری از دندان به عمل آورد. به این منظور می توان از روکش دائمی طلا یا چینی استفاده کرد. اگر این روش جواب نداد، دندانپزشک مجبور می شود دندان را عصب کشی کند.

5 –
اختلال مفصل گیجگاهی فکی

اختلال مفصل گیجگاهی – فکی می تواند باعث درد ناحیه گوش و آرواره پایین شود. این مفصل مانند لولایی فک پایین را به جمجمه وصل می کند و توانایی جویدن و صحبت به فرد می دهد. اختلالات مفصل گیجگاهی فکی ممکن است در اثر ضربه، ورم مفاصل یا خستگی عضلات فکی ناشی از دندان قروچه نیز به وجود بیایند. درد مفصل گیجگاهی – فکی همچنین ممکن است پس از جراحی های دندان پزشکی مثل جراحی دندان عقل یا فشرده شدن دندان عقل نهفته به ناحیه این مفصل ایجاد شود.

درمان:

برای درمان این اختلال موارد زیر توصیه می شود:

1.
مصرف داروهای خوراکی ضدالتهاب مثل «ایبوپروفن» و «ناپروکسن»

2.
کمپرس گرم

3.
کاهش استرس

4.
خوردن غذاهای مایع و نرم

5.
استفاده از محافظ برای پیشگیری از دندان قروچه.

  • بازدید: 1373
  • تاریخ انتشار: جمعه ۱۹ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۲۷
  • شناسه مطلب: 2370

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

توصیه های عدم سلامت در نوروز

توصیه های عدم سلامت در نوروز
خانه تکانی را جدی بگیرید آنقدر خانه تکانی را جدی بگیرید که در شروع تعطیلات یکی، دو مهره کمرتان بزند بیرون یا لااقل...
راهنمای خرید و استفاده از بخارشوی خانگی

راهنمای خرید و استفاده از بخارشوی خانگی
از ۳۰۰ سال پیش تا به امروز استفاده از بخار آب و فشار حاصل از آن به زندگی انسانها کمک زیادی کرده است. جیمز وات با...
نامه عاشقانه

نامه عاشقانه
سر آغاز نامه عاشقانه با نام یارم می نویسم صادقانه . از عشق می نویسم از صفایش ، از محبت می نویسم از وفایش...
نامه آبراهام لینكلن به معلم پسرش!

نامه آبراهام لینكلن به معلم پسرش!
به پسرم درس بدهید ، او باید بداند كه همه مردم عادل و همه آن ها صادق نیستند، اما به پسرم بیاموزید، كه به ازای هر...

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...