شارلاتانیزم و مداوای سکته مغزی!!!

اگر شما هم مثل من دوستانی دارید که هر روز ای میل هایی عبرت انگیز درباره مسائل مختلف اجتماعی، فرهنگی، هنری، علمی، پزشکی و فرا طبیعی برای شما می فرستند، بی شک تا کنون چند باری داستان آن پزشک چینی را شنیده اید که درباره بیماران مشکوک به سکته مغزی چند توصیه فرموده اند:

 

اول بیمار را بنشانید و با سوزنی تمیز سر هر ده انگشت او را زخمی کنید تا دو قطری خون بیاید و از لخته شدن خون در مغز جلوگیری کند، دوم اینکه اگر دهان قربانی کج شد، لاله گوش هایش را انقدر بکشید تا سرخ شود و بعد هر لاله گوش را دوباه بخراشید تا از هر کدام دو قطره خون خارج شود و سوم اینکه منتظر بمانید تا بیمار به هوش بیاید و دوباره وضعیت طبیعی خود را بدون هر گونه علامت غیر طبیعی به دست بیاورد و سپس او را به بیمارستان بفرستید، زیرا حرکت سریع آمبولانس باعث پارگی مویرگ ها می شود.

در ادامه هم نویسنده ( که مثلا یک خانم دکتر دانشگاه رفته چینی به نام «ایرن لو» است) ادعا می کند این روش درمان را از یک پزشک سنتی به نام «هابوتینگ» آموخته و چون خودش آن را امتحان کرده، مطمئن است این روش درمانی صد در صد نتیجه بخش است. به علاوه در این نوشته تهدیدی هم برای کسانی که آن را جدی نمی گیرند وجود دارد: اگر بیمارتان را بدون این تدابیر به بیمارستان بفرستید، در راه بر اثر پارگی مویرگ های مغزی فلج می شود و می میرد روزی چندین هزار نفر چنین نامه ای را دریافت می کنند و احتمالا خیلی ها به خیال صحت این مطالب سرنگ و تیغ آماده کنار دستشان دارند تا اگر روزی بیماری سکته ای دیدند، فوری ترتیب انگشتان و گوش های او را بدهند اما حقیقت چیست؟

آیا به راستی این روش سنتی و بدیع می تواند به شما و بیمارتان کمک کند؟چنین ای میل هایی بی شک بی فایده و نیز خطر ناک هستند، ولی تنها راه مبارزه با آن ها آگاهی بخشی به همه افراد است. بنابراین سعی می کنیم ادعا های مطرح شده در این نوشته را بررسی کنیم: نخستین نکته ای که باید درباره علائم سکته به آن توجه کرد این است که تشخیص سکته از روی علائم مشهور آن مثل هذیان و ... تقریبا غیر ممکن است. خیلی از موارد ممکن است این علائم قابل تشخیص نباشد، و به علاوه امکان دارد عوامل دیگری مثل حمله های صرع یا افت قند خون موجب پیدا شدن این علائم شوند. تنها چیزی که می تواند دراین مورد شما را مطمئن کند آزمایش های پزشکی مانند اسکن های مغزی و آزمایش خون هستند. اما اگر بیماری علائم مشابه سکته را داشت، چه کار باید بکنیم و چرا؟ پاسخ روشن است: سریعا با اورژانس تماس بگیرید و حتی یک ثانیه را هم از دست ندهی؛ حتی یک ثانیه هم می تواند در نجات بیمار حیاتی باشد؛ بر خلاف متن بالا که ادعا می کند « صبر کنید تا بیمار به هوش بیاید و علائم سکته برطرف شود » درنگ در رساندن بیمار به امکانات مناسب پزشکی است که می تواند موجب مرگ او شود. در واقع هر نوع اختلال شبیه به سکته را باید سکته محسوب کنیم و تشخیص نهایی را به عهده تیم پزشکان بگذاریم. درصورت وقوع سکته هر لحظه که می گذرد بیمار رو به مرگ نزدیک تر می کند. نکته خطرناک اینجاست که این نوشته القاء می کند سکته همیشه مساوی با بی هوشی است، در حالی که در سکته های مغزی بسیار محتمل است کسی سکته کند و هوشیاری اش را هم از دست ندهد. بر طرف شدن علائم سکته ممکن است هرگز رخ ندهد و یا برطرف شدن آن ها مترادف با مرگ بیمار باشد. به علاوه انتقال بیمار با آمبولانس هیچ مویرگ مغزی را پاره نمی کند. پس منتظر هیچ چیز نباشید و سریع به اورژانس زنگ بزنید.

سکته های مغزی به دو دلیل ممکن است رخ دهند: سکته ناشی از خون ریزی و یا خون رسانی به مغز باشد. در هیچ کدام امکان نداره همه مویرگ های مغز پاره شوند. به علاوه پس ازسکته مغزی دلیلی برای پارگی مویرگ ها وجود ندارند. تنها احتمال این است که در ناحیه ای از مغز که خون رسانی مختل شده خون ریزی رخ دهد ممکن است بپرسید بهتر نیست تا رسیدن اورژانس تیغی به سر انگشتان و گوشهای بیمار بزنیم و دو قطره ای خون ازآن جاری کنیم؟ خب، این کار اگر تاثیر منفی نداشته باشد ( که احتمالا دارد ) تاثیر مثبتی هم ندارند. خروج خون از نوک انگشتان و لاله گوش ها هیچ تاثیری در گردش خون مغزی نمی گذارد، مگراینکه به خاطر تماس خون با هوا، باعث ایجاد برخی فاکتورهای انعقاد خون می شود که این فاکتورهای انعقادی قطعا تاثیری منفی بر روند درمان سکته مغزی خواهند داشت، چون باعث افزایش لخته های خون در مغز و کندی بیش تر درمان لخته ها می شوند. یکی از راه های درمان سکته مغزی که تنها در سه ساعت اول پس از سکته مفید خواهد بود، درمان با فعال کننده پلاسمینوژن بافتی است.

این شیوه درمانی که در برخی انواع سکته های مغزی کار ساز است با دو اشتباه شما خراب می شود: ایجاد خون ریزی از انگشتان و لاله گوش و تاخیر در رساندن بیمار به بیمارستان. نکته خطر ناک دیگری که در این نوشته فریب آلود وجود دارد توصیه نشاند بیمار است، بیماری که چنین علائمی دارد را نباید نشاند، چون اگر سکته بر اثر نقص خون رسانی باشد نشاندن بیمار اوضاع را وخیم تر میکند.

  • بازدید: 2215
  • تاریخ انتشار: شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۲۲
  • شناسه مطلب: 158

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

شانس یا بد شانسی

شانس یا بد شانسی
در روزگاری کهن پیر مرد روستا زاده ای بود که یک پسر و یک اسب داشت. روزی اسب پیر مرد فرار کرد و همه همسایگان برای...
براق كردن چوب مبلمان

براق كردن چوب مبلمان
پاک كردن لكه‌هاي سمج قسمت‌هاي چوبي مبلمان كه آنها را كدر مي‌كند و از جلوه مي‌اندازد هميشه يكي از دغدغه‌هاي افراد...
مرد‌ بیست و سه زنه‌ای که‌ دو قرن زندگی‌کرد!

مرد‌ بیست و سه زنه‌ای که‌ دو قرن زندگی‌کرد!
مشاور لی چینگ یون راز داشتن یک زندگی طولانی را به او آموخته است : نداشتن استرس،آرام راه رفتن و خوب خوابیدن!
آیا افراد گیاه‌خوار بیشتر عمر می‌کنند؟

آیا افراد گیاه‌خوار بیشتر عمر می‌کنند؟
گیاه‌خواران همواره شهرت دارند به این که رژیم غذایی سالم‌تری نسبت به دیگران دارند و طولانی‌تر زندگی می‌کنند. اما...

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...