فرمول موفقیت در کاهش وزن

موفقیت = برنامه غذایی سالم + ورزش منظم + مصرف آب کافی + پشتیبانی + یادداشت‌ برداری

 

 

 اگر قصد کاهش وزن دارید، فرمول بالا کمک زیادی به شما می‌کند. پیروی دقیق و کامل از این فرمول شما را به هدف نزدیک می‌سازد. نوشتن اهداف و مرور منظم آنها بسیار مهم است. با انجام این کار چشم‌های شما بر روی هدف متمرکز می‌ماند. داشتن اعتماد به نفس و خودباوری یکی از مهم‌ترین شاخص‌های رسیدن به هدف است. فرمول بالا شما را در مسیر هدایت می‌کند، به شما انگیزه می‌دهد و از شما حمایت می‌کند. داشتن دوست و پشتیبان، انگیزۀ فرد را تقویت نموده و وی را به پیشرفت تشویق می‌کند. از دیگران بیاموزید و تجارب خود را با دیگران تقسیم کنید. امتیازات مثبت خود را محاسبه و ثبت کنید. مسیر پیموده شده را بازبینی کنید. این امر روحیه مثبت و امیدواری را در شما زنده نگه می‌دارد. رسیدن به هدف و دستیابی به موفقیت، آرزوی هر فرد است بنابراین دلسرد نشوید و تلاش کنید.
فرمول موفقیت شما را به هدف نزدیک می‌سازد.
اجازه دهید در مورد هر یک از عناصر و مولفه‌های این فرمول اندکی توضیح دهیم:

 

برنامه غذایی سالم
برای گرفتن برنامه غذایی سالم می‌توانید با متخصص تغذیه مشورت نمایید. برنامه غذایی هر فرد باید متناسب با نیازهای آن فرد تنظیم شود. یکی از ساده‌ترین برنامه‌های غذایی کمتر خوردن است. مواد غذایی وسوسه‌انگیز را از خود دور نگه دارید. سالم بخورید و سالم زندگی کنید. یکی از مهم‌ترین اصول در ثبات برنامه غذایی درک درست برنامه است. از نحوه جایگزینی غذاها، مثلاً جایگزینی مواد غذایی کم‌چرب به جای مواد غذایی چرب و یا چگونگی تقسیم کالری روزانه آگاهی یابید. یک برنامه غذایی خوب، برنامه‌ای است که انعطاف‌پذیر باشد و متناسب با نیازها، علایق و توانایی‌های فرد عمل نماید. برنامه‌ای مفید خواهد بود که سلامت درازمدت فرد را تضمین نماید. برنامه‌های فشرده و کوتاه مدت اغلب با شکست مواجه می‌شوند. یک برنامه از پیش تعیین شده، شما را در مسیر حفظ می‌کند و از انحراف شما جلوگیری می‌کند.

در برنامه خود زمانی را نیز به استراحت و خوردن غذاهای دلخواه اختصاص دهید. افراد نیازها و سلایق مختلفی دارند، بنابراین باید به نیازهای آنها احترام گذاشت. به یاد داشته باشید که هر فرد باید روزانه مقدار معینی کالری که متناسب با فعالیت‌ها و نیازهای جسمی اوست دریافت کند. توجه به این امر، تعادل متابولیسمی بدن را حفظ می‌کند. اگر فردی به اندازه کافی کالری دریافت نکند، انرژی لازم جهت انجام فعالیت‌های طبیعی خود را از دست می‌دهد و بدن به “وضعیت گرسنگی” می‌رسد، در نتیجه متابولیسم کاهش می‌یابد که در این صورت فرد از چربی‌های ذخیره شده استفاده می‌کند و به جای از بین بردن چربی‌ها مجدداً آنها را در بدن ذخیره می‌نماید.

ورزش منظّم
یکی از اصلی‌ترین مؤلفه‌های فرمول موفقیت انجام حرکات ورزشی است. شما می‌توانید انفرادی، گروهی و یا دونفره ورزش کنید. گفتنی است که انجام ورزش باید به صورت منظم و دائمی باشد. منظور از ورزش انجام تمرینات حرفه‌ای نیست بلکه ورزش‌های ساده‌ مثل پیاده‌روی، نرمش و یا دو نیز بسیار موثر است.

آب به اندازه کافی
توصیه می‌شود که روزانه حداقل ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشید. مصرف بیشتر از این مقدار نیز بسیار مفید است و در برنامه‌های کاهش وزن مورد استفاده قرار می‌گیرد. تا آنجا که ممکن است مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار را به حداقل برسانید. مصرف کافئین بر فعالیت‌های کاهش وزن اثر نامطلوب دارد. گاهی اوقات حتی نوشیدن نوشابه‌های کافئین‌دار شما را به پرخوری ترغیب می‌کند. به ازاء هر نوشیدنی کافئین‌دار، یک لیوان آب به برنامه غذایی خود اضافه نمایید. زیرا کافئین باعث افزایش مقدار ادرار می‌گردد. شاید ظاهراً این اثر مفید باشد اما در واقع اینطور نیست و بدن برای انجام فعالیت‌های خود به آب احتیاج دارد.
اهمیت این موضوع به ویژه درمورد کسانی که از برنامه غذایی فاقد کربوهیدرات یا کم کربوهیدرات پیروی می‌کنند بیشتر است. بدن و ارگان‌های داخلی برای عملکرد بهتر به آب فراوان نیاز دارند. علاوه بر آن آب و رطوبت باعث شادابی، لطافت و شفافیت پوست می‌گردد.

پشتیبانی و حمایت
یکی از مؤلفه‌های فرمول موفقیت، پشتیبانی و حمایت است. برای رسیدن به وزن مطلوب از یک دوست و همراه کمک بگیرید. پیمودن مسیر با کمک یک فرد دیگر انگیزه‌بخش و نیرودهنده است. در انتخاب شریک، ویژگی‌های او را در نظر بگیرید و فردی را انتخاب کنید که اهداف مشترکی با شما دارد. شرکت در گروه، انگیزۀ تلاش و پشتکار را در فرد تقویت می‌کند و وی را به ادامه مسیر و کاهش وزن مصمّم می‌سازد.

یادداشت برداری
یکی دیگر از ابزارهای مفید، نوشتن و یادداشت‌برداری است. شما می‌توانید اطلاعات مربوط به پیشرفت‌های خود را بر روی یک کاغذ و یا جدول ثبت نمایید. هر چیز که انگیزۀ تلاش را در شما تحریک می‌کند یادداشت کنید. شما همچنین می‌توانید موانع و شکست‌های مقطعی خود را نیز یادداشت نمایید. این کار شما را از پرخوری بیشتر باز می‌دارد.

موفقیت
با پیروی از اصول ذکر شده حتماً به موفقیت دست خواهید یافت. اکنون زمانی است که باید برای خود جشن بگیرید و از رسیدن به هدف مغرور باشید! ولی کمی صبر کنید. این پایان راه نیست. شما پس از مدتها و صرف تلاش بسیار به وزن دلخواه خود رسیده‌اید. اکنون باید آن را حفظ کنید و عادت‌های صحیح خود را ادامه دهید. فرمول موفقیت هیچ‌گاه متوقف نمی‌شود؛ بلکه این عناصر دائماً در حال اجرا هستند. افرادی موفق هستند که نتایج به دست آمده را پایدار و ماندگار سازند.

  • بازدید: 1014
  • تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۵۴
  • شناسه مطلب: 1456

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

به موهایتان زرده تخم‌مرغ نزنید

به موهایتان زرده تخم‌مرغ نزنید
بسیاری از مردم تصور می‌کنند که روغن‌ها، شامپوها و برخی داروهای گیاهی می‌توانند سبب تقویت موها شوند.
از تابستان های طولانی اورانوس تا فیل های خرطوم دراز

از تابستان های طولانی اورانوس تا فیل های خرطوم دراز
آیا می دانید که بزرگترین کوسه درنده، دهانی به گشادی 3 متر داشته؟ آیا می دانید که ببر از شیر بزرگتر است؟ آیا می...
فواید جادویی تخمه ها

فواید جادویی تخمه ها
تخمه‌ها منبع غني چربي هستند که هنگام رسيدن، مقدار زيادي از نشاسته خود را از دست مي‌دهند و به ميزان چربي آنها افزوده...
خانه خود را خنك نگه داريد

خانه خود را خنك نگه داريد
وقتی تابستان مي‌آيد و خورشيد يك لحظه هم از تابيدن نمي‌ماند، خنک کردن خانه كار واقعا سختي مي‌شود حتي اگر قرار باشد...

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...