نشستن از سیگار خطرناک تر است ؟

تبلیغات تلویزیونی می گوید یک پشتی طبی می تواند کمر شما را نجات دهد ؛ اما یافته های علمی حاکی از آن است که کارتان برای خلاص شدن از کمر درد سخت تر از این حرف هاست .

از یک درد ساده و گهگاه در کمر شروع می شود و مدتی بعد ، راه رفتن را هم سخت می کند. برای شمایی که از سر عادت یا به اجبار کارتان ، هر روز نزدیک به 10 ساعت را نشسته می گذرانید ، کمردرد احتمالا واژه آشنایی است ؛ دردی که اغلب سرجایش نمی آید و خیلی زود گردن ، شانه و پای تان را هم درگیر می کند. اگر کارمندی پشت میزنشین هستید ، خواندن این صفحه را ادامه دهید. نمی خواهیم پای توصیه های کلیشه ای را به میان بیاوریم و بگوییم « زیاد ننشینید ! هر چند دقیقه یک بار قدم بزنید و ... » در این مطلب می‌ خواهیم راه هایی را به شما آموزش دهیم که می تواند سلامت شمایی که مجبور به زیاد نشستن هستید را هم نجات دهد. این راه ها را بخوانید و هر روز چند مورد از آن ها را به زندگی تان وارد کنید تا در دنیای کارمندی و زمانی که کار سنگین اداره تان را به خانه می برید ، پشت میزنشینی کمترین آسیب را به شما برساند.

چه میز و مانیتوری مناسب است ؟

1. در هر حالتی ، ارتفاع صفحه میز باید طوری باشد که دست از محل بازو روی میز قرار بگیرد یعنی ارتفاع آن ، نه بالاتر باشد و نه پایین تر چون به عنوان مثال اگر میز پایین تر باشد مجبور می شوید قوز کنید یعنی ستون فقرات به سمت جلو می‌ آید و سر را هم مجبور می شوید خم کنید.

2. مانیتور را باید طوری روی میز قرار دهید که به اندازه یک دست با شما فاصله داشته باشد. زاویه دید باید عمود بر مانیتور باشد تا مجبور نشوید سر را خم کنید یا به بالا ببرید. چشم شما باید به موازات بالاترین قسمت مانیتور باشد.

3. گفته می شود که تا 15 درجه بالا و پایین بودن مانیتور هم مشکلی برای شما ایجاد نمی کند. اما اگر از عینک استفاده می کنید ، مانیتور را کمی به سمت بالا بچرخانید طوری که بخش پایینی آن به چشم شما نزدیک تر باشد.

4. مراقب باشید که در زمان استفاده از رایانه ، سرتان کاملا مستقیم و گردن تان صاف بالای شانه باشد و گردن را زیاد به بالا یا پایین متمایل نکنید.

چه صفحه کلید و ماوسی مناسب است ؟

1. مراقب باشید که صفحه کلید حتما روی میز کارتان قرار بگیرد و از گذاشتن آن در ارتفاعی بالاتر یا پایین تر از سطح میز کار به طور جدی پرهیز کنید چون آسیب های فراوانی به ستون فقرات وارد می کند.

2. صفحه کلید باید به شما نزدیک باشد و برای کلیک کردن روی ماوس هم نباید شانه ، بازو یا مچ شما بچرخد و کشیده شود. نحوه استقرار مچ دست ها روی صفحه کلید هم مهم است. بسیاری از کاربران ، پایه های زیر صفحه کلید را باز می کنند تا به آن ، زاویه بدهند که این عمل ، بدترین حالت برای مچ دست است. صفحه کلید باید کمترین زاویه را داشته باشد.

3 . هنگام کار با ماوس ، دست باید با آن در یک امتداد باشد. یعنی خم شدن مچ به سمت چپ یا راست یا بالا و پایین صحیح نیست. محل استقرار انگشتان روی ماوس نیز به این قرار است که سه انگشت وسطی روی ماوس و انگشت های شست و کوچک در دو طرف آن قرار می‌ گیرند.

5 حرکت ورزشی ساده

بازوهای تان را به عقب کشیده و جیب پشت شلوارتان را لمس کنید. این ، باعث کشیده شدن عضلات و احساس فشار در دنده ها می شود

شانه های تان را به سمت عقب هل داده و به سمت پایین دورانی بچرخانید. این هم یک حرکت کششی مناسب برای مقابله با خستگی ستون فقرات و شانه هاست.

همان طور که روی صندلی نشسته اید هر نیم ساعت یک بار دست ها را در هم قفل کرده و به سمت بالا بکشید طوری که کف دست ها رو به بالا باشد.

اگر دائم در حال تایپ کردن و کار با ماوس هستید ، ماساژ ماهیچه‌ های کف دست تان را فراموش نکنید.

اگر هم زمان با صحبت کردن ، باید بنویسید ، هرگز گوشی را بیش از 5 دقیقه بین شانه و گوش تان قرار ندهید و حتما از هدست استفاده کنید.

چه چراغی مناسب است ؟

اگر مدت زمان زیادی پشت میز می نشینید باید به نکات متعددی توجه داشته باشید و با تنظیم نور و وضعیت چراغ اتاقی که در آن هستید ، سلامت ستون مهره‌ های تان را هم تنظیم کنید.

تعجب نکنید ؛ رعایت چنین نکته به ظاهر بی ربطی واقعا می تواند وضعیت نشستن شما را دگرگون کند ؛ به عنوان مثال اگر راست دست هستید ، نور مستقیم حتما باید از سمت چپ بخورد. به بیان دیگر پنجره باید سمت چپ میز کامپیوتر باشد. همچنین نور سقف نباید مستقیم باشد بلکه باید با زاویه 20 تا 30 درجه به مانیتور و میز کار شما بتابد مثل قبل که از چراغ مطالعه استفاده می شد.

در ضمن نور هم باید ترکیبی از رنگ سفید و زرد باشد تا خستگی ، کمتر به شما غلبه کند چون این خستگی ، بر نوع نشستن شما ، قوز کردن و ... نیز می تواند تاثیر بگذارد.

چه صندلی مناسب است ؟

سراغ استانداردهای بروید

صندلی نامناسب درست مثل کفش تنگ می تواند برای شما مشکل ایجاد کند پس برای انتخاب صندلی مناسب وسواس داشته باشید و به فکر تهیه نوع استاندارد آن باشید. پشتی صندلی استاندارد یا ارگونومیک ، تا شانه ها را در بر می گیرد و ارتفاع آن هم طوری است که کف پا روی زمین قرار می گیرد ( ارتفاع 41 تا 52 سانتی متر برای صندلی مناسب است ).

صندلی دسته دار بخرید

صندلی های کامپیوتر بهتر است دسته دار بوده و دسته های آن به اندازه 5 سانتی متر پهنا داشته باشد. ارتفاع آن ها هم به گونه ای باشد که وقتی دست روی آن ها قرار می گیرد شانه ها بالاتر یا پایین تر از بدن قرار نگیرند. از تکیه گاهی برای قرار دادن ساعد و آرنج روی آن ها استفاده کنید.

ارتفاع را تنظیم کنید

ارتفاع و زاویه کف صندلی همچنین ارتفاع و زاویه پشتی صندلی های استاندارد قابل تنظیم است. اما گذشته از تهیه این صندلی ها ، یادتان نرود هنگامی که به پایین و به رو به رو نگاه می کنید به سمت جلو خم نشوید.

به ابعاد پشتی دقت کنید

عرض پشتی صندلی استاندارد باید حداقل 32 تا 36 سانتی متر باشد و پشتی صندلی با تشک آن ، زاویه ای 95 تا 110 درجه بسازد. همچنین در قسمت گودی کمر ، محدب بوده و در قسمت پشت هم دارای کمی قوس مقعر باشد. صندلی شما باید متحرک و دوار و با پایه چرخدار هم باشد.

سر نخورید

کف صندلی باید از جنسی انتخاب شود که قابل سرخوردن نباشد و احتمال خطر افتادن را کمتر کند. گذشته از این گودی کمر هم از مهم ترین نقاطی است که در کمردرد تاثیر دارد. هنگامی که روی صندلی می‌نشینید گودی کمرتان باید پر باشد.

تمام روز یک شکل ننشینید

در ساعات انتهایی روز ، صندلی خود را پایین تر بیاورید تا ارتفاع کمتری داشته باشد چون به طور متوسط در پایان روز ، قوزک پا 6 تا 8 درصد ورم می کند و این مشکل در کسانی که مشکل گردش خون دارند به 15 درصد هم می رسد پس بالا بودن ارتفاع صندلی به این مشکل می افزاید.

قانون های ضدکمردرد

هنگام نشستن روی صندلی ، خطی عمودی از سر به باسن ، باسن به زانو همچنین زانو به کف پا به صورت فرضی تصور کنید. ران ها باید با زمین موازی باشند و اگر زاویه کف پا ( مچ پا با زانو ) 25 تا 30 درجه باشد هم خوب است یعنی می توانید از یک زیرپایی استفاده کنید تا پاها به جای عمود بودن ، این زاویه را داشته باشند.

به خودتان استراحت دهید

اگر گاهی حتی تا 18 ساعت پشت کامپیوتر به تایپ ، جست و جو در اینترنت و ... می گذرانید باید هر نیم ساعت یک بار بلند شوید ، قدم بزنید ، خودتان را بکشید ، سرتان را بالا بگیرید ، تغییر وضعیت بدهید ، آب بخورید و یک چیز شیرین میل کنید تا با نیروی تازه بتوانید کار خود را ادامه دهید.

آماده باش ننشینید

فراموش نکنید حتما هنگام کار با کامپیوتر به پشتی صندلی تکیه کنید تا از کمر و ستون فقرات شما حمایت کند. ضمنا فقط هنگامی که با ماوس کار نمی کنید و تایپ انجام نمی دهید ، ساعد شما باید روی دسته صندلی قرار گیرد.

تبلت بخرید

اگر در خانه می ‌خواهید وب گردی کنید ، چه اشکالی دارد تبلت به دست بگیرید و در اتاق ارام قدم بزنید ؟

روی توپ بنشینید

در خانه می ‌توانید هنگام کار با کامپیوتر ، برای کاهش درد کمر ، لحظاتی هم از توپ ‌های بدنسازی و ایروبیک به جای صندلی استفاده کنید. اما تنها برای استفاده‌ های کوتاه از این راه کمک بگیرید چرا که توپ بدنسازی شما از کمرتان حمایت نمی‌ کند و به دلیل تکیه ندادن ممکن است گرفتار مشکل دیگری شوید.

تلفن بی‌ سیم بخرید

احتمالا خرید یک تلفن بی سیم می تواند به شما در این مورد کمک کند. برای انجام بسیاری از کارهایی که می توانید از طریق تلفن هم انجام دهید ، از روی صندلی بلند شوید و کمی راه بروید یا پله ها را بالا و پایین کنید ، این یک فرصت برای مقابله با کمردرد ناشی از زیاد نشستن است. با چند قدم راه رفتن ، هم خستگی چشم تان در می رود و هم ستون فقرات شما آرامش می یابد.

بالای میزتان قاب عکس بزنید

اگر از کسانی هستید که به سختی عادت های غلط خود را ترک می کنند ، بهتر است عکس هایی از وضعیت درست نشستن را تهیه کرده ، از آن ها پرینت بگیرید و آن را بالای میز کارتان نصب کنید . هر بار نگاه کردن به این عکس ها ، در واقع تلنگری است که طریقه درست نشستن را به شما یادآوری کند. این موضوع ، کم کم ملکه ذهن شما شده و نشستن صحیح ، عادت شما می شود.

اپلیکیشن باز شوید

اگر دل تان می خواهد تحرک داشته باشید ولی به خاطر فراموشکاری تان ساعت ها از پشت رایانه تکان نمی خورید ، می توانید برنامه ای به گوشی یا کامپیوتر خود بدهید تا این موضوع را به شما در ساعات مختلف یادآوری کند.

پشتي هاي دو تكه جلوگيري از خستگي زود هنگام

ادعا مي كنند : پشتي كه به صورت دو تكه طراحي شده ، از خستگي زود هنگام جلوگيري كرده همچنين با رعايت ارگونومي بدن انسان و ساختار ويژه اي كه دارد ، به شما كمك مي كند تا علاوه بر درست نشستن ، فشارهاي وارده به مهره هاي ستون فقرات خود را تا 50 درصد كاهش دهيد. اين وسيله را مي توانيد بر اساس قد و هيكل خود تنظيم كنيد.

دكتر مسعود صابري متخصص مغز و اعصاب مي گويد : در خريد پشتي يا هر وسيله ديگري ، راستايي ستون فقرات يعني طرز قرار گرفتن مهره ها در ستون فقرات گردن ، پشت و كمر و جدا از آن ، راستايي كامل بدن يعني ستون فقرات ، لگن ، استخوان هاي هر دو پا شامل ران ، زانو و كف پاها اهميت دارد. به عنوان مثال شايد به اصطلاح گودي ستون فقرات در ناحيه كمر شما 18 درجه باشد ولي اين گودي در فرد ديگري به 28 درجه برسد. پشتي هاي موجود در بازار چه طور مي خواهند به نياز هر دو پاسخ بدهند و مشكل هر دو نفر را برطرف كنند ؟ براي استفاده از پشتي صندلي ، نمي توان يك نسخه واحد براي همه افراد پيچيده و پشتي به بازار ارائه داد كه با گودي همه كمرها يا به تعبير علمي زواياي قسمت هاي مختلف ستون فقرات همه انسان ها متناسب باشد.

پشتي هاي طبي مناسب براي همه صندلي ها

ادعا مي كنند : اين پشتي طبي به عنوان يك حمايت كننده براي ستون فقرات كمري عمل مي كند و براي قرار گرفتن روي همه صندلي ها طراحي شده است. ساختار تيغه اي اين محصول در راستاي عمود قابل انعطاف بوده و مي تواند بر مبناي فشاري كه فرد بر آن وارد مي كند به سمت عقب فرو رفته و تيغه هاي آن به هم نزديك شوند ؛ به طوري كه با پر شدن انحناي طبيعي ، از ستون فقرات حمايت مي كند.

دكتر مسعود صابري مي گويد : همان طور كه پيش تر بيان شد خريد كالاهايي كه براي كاهش خستگي و كمر درد ناشي از زياد نشستن استفاده مي شود ، بايد با مطالعه و در نظر گرفتن ارگونومي بدن صورت گيرد. ولي در كل بايد در محيط هاي كار ابتدا به صندلي مورد استفاده توجه كرد و نوع استاندارد آن را به كار گرفت تا اساسا نيازي به چنين كالاهايي نداشته باشيم.

پشت كمري هوشمند

تنظيم ستون فقرات

ادعا مي كنند : فوم هاي هوشمند سبب تنظيم ستون فقرات و تقسيم فشار در نقطه تماس شده و گردش خون را آسان مي كنند و اين امر از كرختي عضلات جلوگيري مي كند. اين محصول داراي خاصيت انعطاف پذيري بالايي است كه سبب مي شود كمترين فشار هنگام نشستن روي صندلي يا مبل در منزل به ماهيچه ها و مهره هاي ستون فقرات وارد شود و از دردهاي عضلاني ناشي از گرفتگي ماهيچه ها جلوگيري شود.

دكتر مسعود صابري مي گويد : پشتي هاي هوشمند به دليل توزيع نيروي بدن در سطح ، از انحناي بيش از حد ستون فقرات جلوگيري مي كنند ولي اين موضوع هم صد در صد نيست چون اين پشتي ها گاهي نرم تر از حد معمول بوده و گاهي هم فاقد هر گونه انحنا هستند. از سويي ديگر نمونه هاي پشتي مناسب و منطبق با ارگونومي بدن بسيار گران است و هر كسي توان خريد آن را ندارد ؛ پس باز هم بهترين راه اين است كه از صندلي هاي استاندارد و مطابق با ارگونومي بدن استفاده شود تا هيچ احتياجي به گذاشتن پشتي حتي از نوع هوشمند آن وجود نداشته باشد.

بالشت هاي تيوپي

براي مدت طولاني روي صندلي نشستن

ادعا مي كنند : بسياري از افراد به علت كمر درد يا بنا به هر دليلي نمي توانند روي سطوح سفت بنشينند. بالش هاي گود تو خالي مخصوص نشستن ( تيوپ ) كه در دو نوع فوم و بادي در بازار موجود هستند ، مي توانند تا حد زيادي مشكل اين گونه افراد را حل كنند و در طول روز جلوي خستگي ناشي از نشستن طولاني مدت روي صندلي را بگيرند.

دكتر مسعود صابري مي گويد : اين محصولات به هيچ عنوان به شما كمكي نمي كند. اگر مشكلي وجود دارد ، احساس درد ، خستگي ، كشيدگي عضله و ... داريد حتما بايد به يك پزشك متخصص مراجعه كنيد. اينجا هم لازم مي دانم اين نكته را بگويم در مشكلات مربوط به ستون فقرات حتما بايد ابتدا به متخصص جراحي مغز و اعصاب مراجعه كنيد. بالش هاي گرد تو خالي تنها در موارد شكستگي استخوان هاي دنبالچه اي براي بهبود و تخفيف نسبي درد استفاده مي شود و كارآمد است اما در كاهش خستگي و كمر دردهاي ناشي از زياد نشستن روي صندلي تاثيري ندارد.

كمربند و ماساژور براي بهبود كمر درد

ادعا مي كنند : كمربند و ماساژور ( كمربند ضد ديسك كمر ) با ماساژ ستون فقرات و ناحيه انتهايي كمر ، تا 80 درصد در بهبود كمر درد مفيد است. سبب تحريك ماهيچه هاي نزديك به ستون فقرات و ايجاد گرما و گردش خون همچنين كاهش تنش مي شود. به دليل قابل تنظيم بودن و سازگاري منحصر به فرد ، به راحتي قابل استفاده است و مي توانيد هنگام رانندگي ، در محل كار ، خريد ، ورزش ، استراحت و حتي خواب از آن استفاده كنيد. اين وسيله را به مدت 10 تا 20 روز متوالي و روزانه حداقل 3 ساعت حتي در دوران فيزيوتراپي استفاده كنيد تا كمر دردتان بهبود پيدا كند.

دكتر مسعود صابري مي گويد : ماساژ اگر درست انجام شود باعث بهبود گردش خون و سبب رفع اسپاسم و كشيدگي عضلات مي شود و مواد دردزا را به واسطه افزايش جريان خون ، در بدن پخش كرده و سبب سهولت دفع آن مي شود. درست مانند شلنگ آبي كه با فشار قوي ، آشغال ها را از بين مي برد ، ماساژ و گرم كردن هم مديتورهاي دردزا ( واسطه هاي شيميايي ايجاد درد ) را پخش مي كند و با افزايش حركت گلبول هاي سفيد و قرمز خون ، ميزان دفاع بدن تقويت شده و وضعيت تغذيه اي سلول هاي منطقه ماساژ بهتر مي شود. ماساژ به طور كلي مي تواند خوب باشد اما اگر در جاي خود انجام شود. اين كه هنگام كار ، پشت فرمان و ... يك كمربند ما را ماساژ دهد كمتر قابل قبول است. از سويي ديگر اگر مشكلي در ستون فقرات وجود داشته باشد ، اين ماساژهاي غير تخصصي مي توانند باعث تشديد مشكلات موجود و بروز دردسرهايي جديد براي شما شوند. حتي در مراكز علمي كه گاه جا انداختن دست و ... مشكلات فرد را چند برابر مي كند.

ماساژور كوسني

جلوگيري از گرفتگي عضلات

ادعا مي كنند : اين وسيله با رفع خستگي عضلات ناحيه مورد ماساژ ، آرامش در بدن و شل كردن عضلات پشت ، باعث كاهش درد و گرفتگي عضلات و رفع خستگي و آرامش بدن مي شود. از اين وسيله علاوه بر صندلي ها در محيط كار مي توان روي مبلمان هم به جاي كوسن هاي معمولي استفاده كرد تا خستگي كمر نداشته باشيد.

دكتر مسعود صابري مي گويد : اين ماساژورها شايد تنها از آن جهت كه شما حداقل 10 دقيقه چشم خود را مي بنديد و در آرامش به چيزهاي خوب فكر مي كنيد ، خوب باشد ولي كار چنداني براي ماساژ نمي تواند انجام دهد. تنها بعضي از صندلي هاي ماساژور كه البته هزينه خيلي بالايي دارند و بر اساس مباني علمي طراحي شده اند ، مي توانند تاثير گذار باشند كه البته هر كسي توان خريد آن را ندارد پس بهتر است درعوض ، ورزش به خصوص شنا را فراموش نكنيد ، در اين صندلي ها كه مشابه خودروهاي بسيار لوكس است ، دكمه هايي وجود دارد كه مي تواند صندلي را بسته به زواياي ستون فقرات افراد مختلف تنظيم كرده و در حافظه خود ذخيره كند. چنين صندلي هاي ماساژوري تا حدودي مي توانند كمك كنند ولي بهاي آن بالاست.

زير پايي

پيشگيري از كمر درد

ادعا مي كنند : زير پايي چوبي هنگام نشستن هاي طولاني روي صندلي از كمر درد پيشگيري مي كند.

دكتر مسعود صابري مي گويد : توزيع و انتقال نيروها به مفاصل لگن و ستون فقرات تعديل مي شود و كمتر به كمر فشار وارد مي آيد پس مي تواند مفيد باشد. از سوي ديگر به نحوه درست قرار گرفتن مفصل زانو نسبت به مفصل ران نيز كمك مي كند. در پايان اين كه توجه به سلامت روح ، موازين علمي و اخلاق از هر چيزي مهم تر است.

* از ميان تجهيزات مختلفي كه براي جلوگيري از آسيب هاي نشستن طولاني طراحي شده اند ، كدام يك واقعا اين آسيب ها را كم مي كنند ؟ اين سؤال را با دكتر مسعود صابري عضو هيات علمي و متخصص جراحي مغز و اعصاب ، ديسك كمر و ستون فقرات در ميان گذاشتيم. اين متخصص كه معتقد است چنين وسايل تجاري در اغلب موارد هيچ كمكي به سلامت و رفع خستگي شما نمي كند و دلايلش براي اين موضوع را در مطلبي كه خوانديد با شما به اشتراك گذاشته است.

چه بلایی سر کمرتان می آورید ؟!

مي گويند كمر درد بعد از سرما خوردگي اصلي ترين دليل مراجعه مردم در گوشه و كنار جهان به پزشك است. سبك زندگي اشتباه شما ، اولين متم دردهاي كمرتان است. اگر باورتان نمي شود ، به اين داده ها توجه كنيد.

در بدن تان چه مي گذرد ؟

به محض نشستن ، فعاليت الكتريكي در ماهيچه هاي پاي شما خاموش مي شود.

ميزان سوختگي كالري در بدن شما به شدت كاهش مي يابد و به يك كالري در دقيقه مي رسد.

ميزان آنزيم هايي كه به شكستن چربي ها كمك مي كند تا 90 درصد افت كرده و كاهش مي يابد.

بعد از 2 ساعت نشستن مداوم و بي تحرك ، ميزان كلسترول خوب تا 20 درصد كاهش مي يابد.

اگر نشستن و بي تحركي شما همچنان ادامه يابد. بعد از 24 ساعت اثر انسولين ترشح شده در تنظيم ميزان قند خون بدن تا 24 درصد كاهش مي يابد و به همين دليل هم ريسك خطر ابتلا به بيماري ديابت افزايش مي يابد.

* افرادي كه شغلي نشسته دارند خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي – عروقي در آن ها دو برابر كساني است كه در طول شبانه روز به دليل نوع كار خود ، بيشتر حالتي ايستاده دارند.

85% افراد ، حداقل يك بار در عمرشان كمر درد را تجربه مي كنند و بسياري از آن ها سال ها با اين درد مي سازند.

80% اثرات مفيد ورزش روزانه ما – تازه اگر وجود داشته باشد – با توجه به اينكه اغلب حداقل 10 ساعت مي نشينيم ، از بين مي رود.

80% اثرات مفيد يك ساعت ورزش سنگين يعني چيزي حدود 5 دقيقه آن با هر ساعت نشستن خنثي مي شود.

چند ساله ايد ؟

60 + 60 سال به بالاها بيشتر به دليل آرتروز ستون فقرات كمري و به دنبال آن تنگ شدن كانال نخاعي درد مي كشند.

20 + 20 تا 60 ساله ها بيشتر كمر دردهاي ناشي از ديسك هاي بين مهره اي را تجربه مي كنند.

20 - زير 20 ساله ها و ورزشكاران معمولا كمرشان به دليل لیز خوردگي مهره و اشكالات مادرزادي درد مي گيرد.

  • بازدید: 827
  • تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۱۳
  • شناسه مطلب: 4181

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

روانشناسی مدل ابروها

روانشناسی مدل ابروها
در بررسی هایی که بر روی شکل ابروها و رابطه آنها با شخصیت انسان انجام گرفته است، دانشمندان به این نتیجه رسیده اند...
اصل تمرکز

اصل تمرکز
من یک بار در کلاس مربوط به مسابقات اتومبیل رانی شرکت کردم اولین اصل اساسی که در آنجا به من یاد دادند این بود :...
بیماریهای منتقله از روابط جنسی

بیماریهای منتقله از روابط جنسی
بیماری مقاربتی که از شخصی به شخص دیگر در طی تماس دستگاه تولید مثلی یک شریک جنسی به دستگاه تولید مثلی، مقعد، دهان...
فال بدبختی طنز بسیار جالب و خواندنی

فال بدبختی طنز بسیار جالب و خواندنی
فروردین : یا روز میمیرند یا شب. اردیبهشت : نه تنها قادر به پرداخت اجاره خانه خود نمی شوند بلکه از صاحبخانه خود...

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...