نه دلیل محکم برای آنکه استامینوفن نخورید

این قرص ها قرار است دوست شما باشند. همدم هایی که درد شما را آرام می کنند و نگذارند اذیت شوید. اما گاهی خود آنها باعث می شوند که مشکلاتی بسیار خطرناک پیش بیایند. شما باید حتما این نکته را در مورد مسکن ها بدانید.

 

 

۱- این مسکن ها را باید با غذا بخورید یا با شیر 

سابقه زخم معده یا دوازدهه و خونریزی گوارشی

خانواده داروهای موسوم به داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی( موسم به NSAIDS) که شامل آسپیرین ، ایبوپروفن ، ناپروکسن و نیز دارو های سلکسیب( سلبوکس) هستند می توانند باعث صدمه دیدن سلول های محافظ جدار معده و دوازدهه شوند و در نتیجه امکان بروز زخم های گوارشی و خونریزی های گوارشی را بیشتر کنند. تحقیقات نشان داده که مصرف اینگونه داروها دومین علت بروز زخم های گوارشی است. اگر مشکل گوارشی ، افزایش ترشح اسید معده، ، ریفلاکس یا ترش کردن و سابقه زخم و خونریزی گوارشی دارید؛ بهتر است از این گروه دارو ها استفاده نکنید یا اگر مجبور به استفاده از آنها هستید آنها را حتما با غذا یا شیر بخورید.

۲- به فکر جگرتان باشید

مشکلات کبدی

مسکن های حاوی استامینوفن( قرص های سرما خوردگی، استامینوفن کودئین و ساده ، تانینفول و …) می تواند باعث آسیب جدی کبدی شود. حتی دوزهای کم این مسکن هم می تواند باعث آسیب کبدی شود، برای همین حتما زیر نظر پزشک اینگونه داروها را مصرف کنید. اگر سابقه مشکل کبده دارید حتما به پزشکتان این مسئله را اطلاع دهید تا از این نوع مسکن ها برای شما استفاده نکند، در ضمن هرگز سرخود از اینگونه داروها استفاده نکنید.

۳- اگر نمی خواهید کارتان به دیالیز بکشد

مشکلات کلیوی

دفع استامینوفن از راه کبد است، اما دفع مسکن هایی مثل ایبوپروفن ، ناپروکسن و بسیاری از مسکن های دیگر از راه ادرار و توسط کلیه هاست. در موارد معدودی این مسکن ها می توانند باعث آسیب ناگهانی یا تدریجی به کلیه ها و کاهش عملکرد آنها شوند. اگر بیماری های دیابت ، افزایش فشار خون یا مشکلات کلیوی ( و حتی سابقه سنگ کلیه ) دارید حتما باید برای مصرف اینگونه مسکن ها با پزشک مشورت کنید و بهتر است اصلا از این گروه دارو ها استفاده نکنید و اگر هم مصرف کرده اید تست های مشخص کننده عملکرد کلیه بدهید.

۴- برای آن که قلب تان نمیرد

سابقه بیماری افزایش فشار خون ، مشکلات قلبی یا بالا بودن کلسترول خون

داروهای موسوم به NSAIDS ممکن است روی عملکرد داروهای کاهش دهنده فشار خون تاثیر بگذارند. حتی در مواردی دیده شده که این داروها باعث افزایش فشار خون افراد به صورت مستقیم می شوند. در موارد معدودی هم گزارش هایی از بروز سکته یا نارسایی قلبی پس از استفاده زیاد از انها ارائه شده است. باید بدانید که به هر حال این گروه از مسکن ها می توانند روی سلامت قلبی شما تاثیر منفی بگذارند و برای همین باید استفاده از آنها را به حداقل برسانید.

۵- اگر کودکتان را دوست دارید

اگر می خواهید به کودکتان مسکن بدهید

هیچ وقت داروی آسپیرین را به کودک ندهید. مصرف آسپیرین در کدوکان باعث یک عارضه نادر اما بسیار خطرناک موسوم به « سندروم دی » می شود که می توانید باعث مرگ کودک شود. مصرف خانواده NSAIDS ها در کودکان بی خطر و امن است اما باز هم قبل از دادن آنها به کودکان روی جعبه و بروشور آنها را مطالعه کنید و اگر می توانید با پزشکتان در مورد انتخاب بهترین مسکن برای کودکتان مشورت کنید.

۶- اگر می خواهید به شما حمله نشود

اگر مبتلا به بیماری آسم هستید

مطالعات گسترده نشاد داده که حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از افراد آسمی با مصرف داروی آسپیرین یا سایر داروهای خانواده NSAIDS دچار حمله آسم می شوند. اگر مبتلا به آسم یا هر بیماری تنفسی هستید حتما با یک پزشک در مورد داروهای مسکنی که می توانید مصرف کنید صحبت کنید. به طور معمول دیده شده که مصرف استامینوفن یا داروهای کودئین دار ، در این گروه از افراد نشکلی را رقم نمی زنند اما در این موارد بهتر است اول با یک متخصص در این مورد مشورت کنید.

۷- اگر می خواهید سردردتان را تشدید کنید

اگر سردرد میگرنی مزمن دارید

میگرن بیماری آزاردهنده ای است. سردردهای میگرنی به شدت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می هد و طبیعی است که افرادی که سابقه میگرن دارند در زمان حملات سردرد یا حتی وقتی احساس می کنند دچار سردرد خواهند شد مسکن مصرف کنند اما باید این را بدانید که اگر این نوع سردرد را دارید و بیشتر از ۳بار در هفته برای آن مسکن مصرف می کنید ممکن است دچار حملات سردردی موسوم به حمله های ناشی از مصرف زیاد دارو شوید. در این حالت با مصرف مسکن ها با شدتی بیشتر بر می گردد. برای رهایی از میگرن باید از داروهای تخصصی و توصیه های مربوط به سبک زندگی و پیشگیری هایی توسط متخصصان ارائه می شود سود ببرید.

۸- اگر می خواهید معتاد نشوید

اگر دردتان شدید است و برطرف نمی شود

برای دردهای بسیار شدید و مزمن گاه داروهایی موسوم به اوپیویید( مخدر) تجویز می شوند که از خانواده های داروهای نشات گرفته از مخدرهای طبیعی یا شیمیایی هستند. اینگونه مسکن ها بسیار قوی هستند و در ضمن احتمال بروز خون ریزی با آنها بسیار کمتر از داروهای NSAIDS است، اما باید به این نکته توجه داشته باشید که این داروها باعث وابستگی ذهنی و اعتیاد می شوند و این می تواند تائثیرات منفی زیادی روی بدن داشته باشد. در ضمن اینگونه داروها عموما خواب آور و بی حس کننده هستند و باعث کاهش سطح هوشیاری و حس بینایی و توان انجام فعالیت های جسمی و ذهنی می شوند و حس قضاوت را هم مختل می کنند و حتی ممکن است باعث بروز توهمات شنوایی یا بینایی هم شوند.

۹- شدیدترین عوارض دارویی مسکن ها ناشی از تداخلات

مصرف همزمان داروهای دیگر

شاید در مورد تداخلات دارویی چیزهایی شنیده باشید اگر در این مورد اطلاعی ندارید باید به شما بگوییم که گروهی از شدیدترین عوارض دارویی ناشی از تداخل اثر برخی داروها با برخی مسکن هاست. در واقع در این زمان ها بعضی داروها تاثیر برخی دیگر را تشدید یا تضعیف می کنند یا این داروها همراه هم باعث بروز عوارض ناخواسته و ناگوار می شوند.

یک مثال خیلی ساده این موضوع این است که قرص وارفارین برای کاهش زمان لخته شدن خون ( اصطلاحا رقیق کنندگی خون) مصرف می شود، اما این دارو اگر همزمان با داروی استامینوفن مصرف شود ممکن است باعث خونریزی وسیع داخلی شود. در ضمن خطر آسیب های کلیوی شدید در صورت مصرف همزمان داروهای NSAIDS با داروهای مدر به شدت افزایش می یابد. شما حتما باید پزشک تان را در جریان داروهایی ک مصرف می کنید بگذارید و اگر هم خواستید مسکنی مصرف کنید و در حال مصرف داروی دیگری هستید حتما با پزشک مشورت کنید.

  • بازدید: 1004
  • تاریخ انتشار: شنبه ۰۲ دی ۱۳۹۱ ساعت ۰۸:۲۹
  • شناسه مطلب: 2552

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

یک سخنرانی موثر، ظرف مدت 30 تا 60 ثانیه

یک سخنرانی موثر، ظرف مدت 30 تا 60 ثانیه
تعریفی است از شغل شما و آنچه انجام می دهید و اینکه چرا یک نفر باید با شما همکاری کند در کمتر 30-60 ثانیه. این سخنرانی...
معماهای قرآنی

معماهای قرآنی
1- معماهای قرآنی : الف) کدام سوره است که خلاصه قرآن است و ده نام دارد؟ ب) به کدام حیوان در قرآن تهمت زده شده...
داستانک؛ پدر واقعی کیست؟

داستانک؛ پدر واقعی کیست؟
در زندگی، با مسائل و مشکلات متعددی روبرو شده ام. در این بین، چیزهای زیادی یاد گرفتم که از جمله آنها پاسخ به همین...
طرز تهیه ی تورندو! غذایی شیک و راحت

طرز تهیه ی تورندو! غذایی شیک و راحت
مواد لازم : فیله گوساله 250 گرم پیاز یك عدد سیر له شده یك تا دو حبه زرده تخم‌مرغ دو عدد

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...