هرج و مرج در قلمرو ی تخمدان

مدتی بود که دچار درد شکم می‌شد و قاعدگی‌ او  نامنظم شده بود.به شدت ناراحت بود چون این درد وضع زندگی‌اش را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار داده بود. بدخلق شده و به دلیل رویش موهای زاید در بدنش اعصابش هم به هم ریخته بود. بعد از مراجعه به پزشک و انجام سونوگرافی مشخص شد که کیست تخمدان دارد.


معرفی بیماری
تخمدان پر از کیست یا نشانگان تخمدان پلی‌کیستیک، بیماری است که در آن اجزای تخمدان مثل فولیکول‌های تخمدان بزرگ می‌شوند. این وضعیت، با قاعدگی نامنظم، افزایش رشد موهای زاید و در بعضی موارد با چاقی مشخص می‌شود. چرخه قاعدگی در زنان با هورمون‌هایی که در مغز تولید می‌شود مثل FSH و LH و هورمون‌های تخمدانی تنظیم می‌شود. تخمدان‌ها، هورمون‌های زنانه استروژن و پروژسترون و کمی هورمون‌های مردانه‌ ترشح می‌کنند. در صورتی که خانمی دچار کیست تخمدان باشد، بدن او هورمون‌های بیشتری ترشح می‌کند و تخمدان‌ها تخمک‌های کمتری پیدا می‌کنند و گاهی ممکن است هیچ تخمکی آزاد نشود. حالا درصورت عدم تخمک‌گذاری، چرخه قاعدگی نامنظم می‌شود یا بسیار دیر به دیر اتفاق می‌افتد.
این کیست‌ها، فولیکول‌هایی هستند که از کیسه‌های مایع حاوی تخمک‌های نابالغ پر شده‌اند. نشانگان تخمدان پلی‌کیستیک، یکی از اختلالات شایع هورمونی در زنان است که تشخیص زود هنگام آن می‌تواند خطرات آن را کاهش دهد.
علت چیست؟
نوسان هورمونی و تغییر درمیزان ترشح هورمون‌های زنانه استروژن و پروژسترون و هورمون‌هایی که از مغز تولید می‌شوند (مانند LH و ) FSH در بروز این حالت موثر هستند. همچنین در این بیماری، بدن زنان هورمون‌های مردانه زیادی تولید می‌کند. تخمدان‌ها، تخمک‌ کمتری نسبت به زمان طبیعی تولید می‌کنند و در غیاب تخمک‌گذاری، چرخه قاعدگی نامنظم می‌شود.
به گفته محققان، میان افزایش انسولین و این بیماری ارتباط وجود دارد. زنانی که سابقه خانوادگی این بیماری را دارند هم ممکن است به این وضعیت دچار شوند.
چه زمانی به دنبال درمان بروم؟
تشخیص زود هنگام بیماری، خطرات و عوارض بعدی مانند دیابت و بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. در صورتی که قاعدگی نامنظم دارید، اضافه وزن پیدا کردید و یا در بدن خود شاهد رویش بی‌اندازه مو بودید، حتما به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما را از نظر بیماری‌های قلبی، دیابت و مشکلا‌ت هورمونی ارزیابی می‌کند. از شما سوالاتی می‌پرسد و کاملا شما را معاینه می‌کند. برای بررسی‌های بیشتر لازم است آزمایش خون بدهید. در آزمایش خون، چند هورمون در بدن نظیر تستوسترون، LH و FSH، استروژن و هورمون تیروئید و به اضافه قند ناشتا، کلسترول و تری‌گلیسیرید شما بررسی می‌شود. پزشک ممکن است برای اندازه‌گیری ضخامت رحم درخواست سونوگرافی کند. گاهی برای تعیین وضعیت پیش سرطانی که می‌تواند موجب خون‌ریزی غیرطبیعی شود، نمونه‌برداری از لایه داخلی رحم نیز صورت می‌گیرد.
اگر کیست تخمدان درمان نشود، چه اتفاقی می‌افتد؟
در صورتی که کیست‌های تخمدانی درمان نشوند، ممکن است در طولانی مدت به بیماری‌های قلبی و دیابت بیانجامند. افزایش چربی‌های خون و فشارخون، مختل شدن چرخه قاعدگی، خون‌ ریزی‌های غیرطبیعی و سرطان لایه داخلی رحم ممکن است از عوارض درمان نشدن کیست‌ها باشند.همان‌طور که گفتیم، بدن در این بیماری به انسولین مقاومت پیدا می‌کند بنابراین تجمع قند در خون و مصرف نشدن آن در سلول‌ها می‌تواند موجب افزایش قند خون و دیابت شود.
درمان چگونه است؟
درمان به شدت بیماری و تعدد کیست‌ها بستگی دارد. احتمالا پزشک از شما می‌خواهد تا به صورت منظم مراجعه کنید و شما از نظر علایم بیماری‌های قلبی، قندخون و فشار خون تحت کنترل خواهید بود. ممکن است پزشک قرص‌های جلوگیری از بارداری که حاوی استروژن و پروژسترون هستند را برای شما تجویز کند. این داروها، هورمون مردانه را کم و خون‌ریزی غیرطبیعی را تصحیح می‌کنند.
گاهی از داروهای کنترل‌کننده قند هم استفاده می‌شود. این داروها، تخمک گذاری را بهبود بخشیده و سطح هورمون‌های مردانه را کم می‌کنند. همچنین پزشک برای از بین بردن موهای زاید، داروهای خاص برای شما تجویز می‌کند و برای برداشتن موهای زاید روش‌هایی را به شما توصیه می‌کند. استفاده از کرم‌ها، ژل‌ها، الکترولیز و لیزر راه‌هایی است که تنها باید با توصیه پزشک انجام شود. اگر دارو نتواند بیماری را کنترل کند، ممکن است جراحی صورت گیرد. جراحی‌های کوچک به صورت سرپایی انجام می‌شود و جراح با ایجاد برش کوچک روی شکم و لوله‌ای که به یک دوربین متصل است تصاویری با جزئیات کامل ا‌ز تخمدان‌ها و اندام‌های درون لگن می‌گیرد. سپس جراح از وسایل جراحی برای ایجاد سوراخ‌هایی در فولیکول‌های بزرگ شده در سطح تخمدا‌ن‌ها استفاده می‌کند. هدف از این کار، تحریک تخمک‌گذاری و کاهش سطح هورمون‌‌ها است.
مراقب خود باشید
علاوه بر رعایت همه توصیه‌های پزشک و مصرف به موقع داروها، باید از مصرف غذاهایی که موجب اضافه وزن می‌شود، خودداری کنید. بیشتر از میوه و سبزی استفاده کنید. در تعیین رژیم غذایی خوب و مناسب از پزشک خود کمک بگیرید و ورزش کنید. افزایش فعالیت بدنی روزانه در زنانی که دچار تخمدان پر از کیست هستند، بسیار سودمند بوده و به درمان و پیشگیری از مقاومت بدن به انسولین و کاهش وزن کمک می‌کند.‌
نشانه ها
قاعدگی نامنظم و یا فقدان قاعدگی:
این شایع‌ترین علامت است. ممکن است قاعدگی در فواصل طولانی‌تر از
۳۵ روز یا کمتر از ۲۸ روز اتفاق بیفتد.
رویش موهای زاید:
افزایش هورمون‌های مردانه ممکن است به بروز علایم جسمانی مانند رویش موهای بلند و ضخیم در صورت، سینه، زیر شکم، پشت، بالای بازوها و بالای پاها منجر شود. جوش صورت هم ممکن است در عده‌ای دیده شود. تمام زنانی که دچار کیست‌ تخمدان هستند ، همه علایم مردانه را نشان نمی‌دهند. آزمایش‌های خون برای تشخیص سطح بالای هورمون‌ مردانه می‌تواند به درمان کمک کند.
وضعیت‌هایی که موجب ازدیاد هورمون‌های مردانه و قاعدگی نامنظم می‌شود:
کم‌کاری غده تیروئید سبب کاهش ترشح هورمون تیروئید می‌شود. این حالت هم می‌تواند به قطع قاعدگی منجر شود. وجود توده در قسمت غده فوق کلیوی نیز موجب افزایش هورمون‌های مردانه در بدن می‌شود. بنابراین در صورت رد سایر دلایل قطع و نامنظمی قاعدگی، پزشک بهتر می‌تواند کیست تخمدان را تشخیص دهد.
نازایی:
نازایی هم گاهی نشان‌دهنده تخمدان پر از کیست است.
درد مزمن لگن:
وجود درد در ناحیه لگن و ران‌ها هم می‌تواند از دیگر نشانه‌های تخمدان پر از کیست باشد.
چاقی:
دربعضی از زنان، چاق شدن و اضافه وزن در قسمت مرکزی بدن (شکم و تنه) از دیگر علایم این بیماری است.

  • بازدید: 1087
  • تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۱۶
  • شناسه مطلب: 3130

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

راه هایی برای افزایش اعتماد به نفس کودکانمان

راه هایی برای افزایش اعتماد به نفس کودکانمان
  پیداكردن بچه‌هایی كه با جسارت بیشتری از وسایل بازی استفاده می‌كنند، اصلا سخت نیست. انگار قدم‌هایشان را محكم‌تر...
آیا رابطه جنسی بر بهبود میگرن تاثیر دارد؟

آیا رابطه جنسی بر بهبود میگرن تاثیر دارد؟
سالیان سال است که پزشکان بر اساس تحقیقات علمی بر این اعتقادند بوده اند که رابطه جنسی در زوجین باعث رفع سردردهای...
مرد یعنی . . . زن یعنی . . .

مرد یعنی . . . زن یعنی . . .
زن یعنی نـاز … مرد یعنی نیــاز … مرد یعنی غرور ، زن یعنی شکست غرور … مرد یعنی باید ، زن یعنی شاید … مرد یعنی...
شایعترین اختلالات جنسی در مردان الکلی

شایعترین اختلالات جنسی در مردان الکلی
مصرف مداوم و مزمن الکل سبب اختلالات جنسی می شود. الکل دارای اثرات سمی بر روی کبد، مغز و سیستم عصبی است. امروزه...

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...