هفت داروي عجيب و غريب!

همه ما بارها براي خريدن گياهان و عرقيات دارويي مثل گل گاوزبان، پونه، نعناع، به دانه، چهار تخمه، عرق بهار نارنج، شاتره و بيدمشك به عطاري ها مراجعه كرده ايم و از خواص درماني اين گياهان براي كنترل و تسكين برخي از بيماري ها و اختلال هاي رايج مثل سرماخوردگي، سردرد و آلودگي هوا بهره برده ايم .اما قطعاً تعداد كمي از ما فرصت پيدا كرده ايم تا سر حوصله و با دقت به قفسه گياهان دارويي در عطاري ها نگاه كنيم و علاوه بر آشنايي با گياهان دارويي كه به صورت روزمره از آنها استفاده مي كنيم با برخي از گياهان دارويي و اجزاي حيواني مانند ماهي سقنقوز، آشنا شويم. ما سراغ قفسه گياهان دارويي يكي از عطاري ها رفتيم و برخي از عجيب ترين و پر خاصيت ترين گياهان دارويي و اجزاي حيواني موجود در اين قفسه ها را انتخاب كرديم تا با كاربردهاي درماني آنها كه در متون كهن طب سنتي ايراني به آن اشاره شده آشنا شويم.

ماهي سقنقور
تقويت كننده اعصاب
در بسياري از متون طب سنتي ايران به نوعي جانور به نام «ماهي سقنقور» اشاره شده است كه استفاده از گوشت نمك سود شده آن خواص درماني متنوع و جالبي را به همراه دارد. ماهي سقنقور جانوري است كه حدود ۲۰ تا ۲۵ سانتي متر طول دارد و در بسياري از عطاري ها ديده مي شود. براي نگهداري از اين مارمولك و بهره مندي از خواص درماني، اين مارمولك را به صورت نمك سود نگهداري مي كنند.

درمانگران طب سنتي استفاده از گوشت نمك سود شده يا نمك آغشته شده به بدن اين حيوان را براي درمان بيماري هايي همچون ضعف اعصاب، لقوه و برخي از انواع رعشه استفاده مي كنند. حتي مصرف اين داروي طبيعي براي درمان دردهاي مفصلي و تقويت قواي جنسي و افزايش وزن توصيه شده است. ماهي سقنقور طبعي گرم و تر دارد و به گفته درمانگران هرگز به صورت غذا مورد استفاده قرار نمي گيرد. ميزان مصرف اين دارو در روز كمتر از نصف يك نخود است.

مرجان دريايي
كاهش خونريزي و درمان اسكار
امروزه مرجان هاي سرخ يكي از زيبايي هاي مهم آكواريوم هاي بزرگ دنيا هستند؛ حيواني دريايي كه درمانگران طب سنتي در گذشته از آن براي درمان بيماري هايي مانند جنون و وسواس استفاده مي كردند و پودر آن را بهترين دارو براي كاهش و بندآوردن خونريزي زخم ها استفاده مي كردند. مرجان سرخ، حيواني دريايي و سفيد رنگ است كه با گذشت سال ها و افزايش عمر به رنگ سرخ در مي آيد. اين موجود كه طبعي سرد و خشك دارد در گروه داروهاي طبيعي مفرح و قابض است و تاثير بسيار چشمگيري در از بين بردن آثار به جاي مانده از زخم ها دارد و به راحتي مي تواند گوشت اضافه به وجود آمده در محل زخم را از بين ببرد. حكما و درمانگران طب سنتي بر اين باورند كه حتي تماشاي مرجان سرخ مي تواند موجب افزايش نشاط و شادابي افراد و بيماران مبتلا به افسردگي باشد.

كندش درمان براي سينوزيت
تسكين و درمان سينوزيت
شايد تعداد كمي از خوانندگان با ريشه گياه كندش آشنا باشند. اين گياه كه در طب سنتي به صورت پودر مورد استفاده قرار مي گيرد بهترين دارو براي افراد مبتلا به سينوزيت هاي مزمن يا حاد است. از آنجا كه در برخي از افراد مبتلا به سينوزيت مجاري بيني و سينوس ها مسدود مي شود، بوييدن اين گياه موجب باز شدن مجاري مسدود شده، مي شود. به اين ترتيب كه بيمار با بوييدن اين گياه دچار عطسه هاي مكرر مي شود و اين عطسه ها به باز شدن مجاري و خروج ترشحات موجود در سينوس ها كمك مي كند و مانع تجمع و ماندگاري ترشحات و عفونت آنها در بيمار مي شود. به گفته درمانگران طب سنتي استفاده از ريشه كندش مي تواند نزله را به زكام تبديل كند و به اين ترتيب به تغيير مسير ترشحات پشت حلقي و خروج آنها از طريق بيني كمك كند. البته اين گياه سمي بوده و استفاده خوراكي محدودي دارد. در ضمن كندش را با كندر اشتباه نگيريد! اينها دو گياه متفاوت هستند.

پياز عنصل
درماني براي ريزش موي سكه اي
پياز عنصل يكي ديگر از گياهان دارويي است كه بايد مراقبت هاي زيادي هنگام مصرف آن داشته باشيم. اين گياه در صورتي كه روي پوست ماليده شود موجب زخم شدن پوست مي شود و حتي ممكن است موجب تاول زدن نيز شود. اما همين ويژگي عجيب و نه چندان جالب يكي از جالب ترين و درماني ترين خواص هاي اين ريشه گياهي براي بهبود ريزش هاي موي سكه اي است. افرادي كه اين نوع از ريزش هاي سكه اي مو را تجربه كرده اند، مي دانند كه در اين نوع از ريزش موهاي سكه اي پوست سر به مرور سفت و سخت مي شود و حالت چرم گونه پيدا مي كند. درمانگران طب سنتي استفاده از پياز عنصل در موضع ريزش مو را موجب ضعيف شدن و قرمز شدن پوست مي دانند و معتقدند، استفاده از پياز عنصل در ناحيه ريزش، موجب رويش مجدد موها مي شود و اما كاربردي ترين داروي تهيه شده از پياز عنصل دارويي به نام «شربت صدري» است كه از تركيب سركه، عسل و پياز عنصل به دست مي آيد. اين دارو براي درمان تنگي نفس و از بين بردن رطوبت بيش از حد بدن بسيار مفيد است.

برگ بو
درمان بيماري هاي كليه
خانم هاي زيادي از برگ بو براي خوش عطر شدن غذاهايشان استفاده مي كنند و به كمك آن بوي زهم گوشت را از آن مي گيرند و به اين ترتيب غذايي خوشبو و خوش عطر براي اعضاي خانواده فراهم مي كنند. اما بي شك بسياري از اين خانم ها نمي دانند كه برگ بو در گروه گياهان دارويي سمي قرار دارد و مصرف آن بايد به صورت محدود انجام شود. اگر خانم هاي خانه دار عادت دارند در طول هفته ۳ تا ۴ بار از اين گياه استفاده كنند بايد بدانند كه مصرف بي رويه از اين گياه مي تواند عوارضي را براي آنها به همراه داشته باشد. با اين وجود درمانگران طب سنتي استفاده از جوشانده برگ بو و مزه مزه كردن آن را براي بهبود درد دندان و بهبود دردهاي كليه و مثانه مفيد مي دانند. اين درمانگران بر اين باورند كه اگر جوشانده برگ بو را در گوشه هاي خانه بريزيد، موجب فراري شدن پشه ها و مگس از خانه مي شويد.

شكر تيغال
بهبود كم كاري دستگاه گوارش
شايد بسياري از شما تجربه استفاده از جوشانده يا داروي تهيه از شكر تيغال را داشته باشيد و ندانيد كه آنچه موجب درمان بيماري تان شده، پيله حشره اي است كه روي گياه انزروت زندگي مي كند. حشره اي بسيار كوچك كه براي نگهداري از لاروش، پيله اي سفيد رنگ به دور آن مي تند كه براي تهيه آن از نشاسته، سلولز و قند موجود در برگ هاي گياه انزروت استفاده كرده است. اين پيله سفيد رنگ كه پاك شده و شكسته شده آن در بسياري از عطاري ها به راحتي در دسترس است طعمي شيرين دارد و لعاب تهيه شده از آن براي درمان مشكلات تنفسي و سرفه هاي خشك بسيار پرفايده است. تنها نكته اين است كه در صورتي كه پيله شكر تيغال را تهيه مي كنيد بايد حتماً آن را بشكنيد و حشره سياه رنگ درون آن را پاك كنيد. در متون طب سنتي اشاره شده:

ـ شكر تيغال به عنوان يك ملين براي درمان يبوست و كم كاري دستگاه گوارش مناسب است.
ـ مصرف شكر تيغال موجب تقويت صدا و حنجره مي شود و مصرف آن به افرادي كه شغل شان خوانندگي يا مداحي است توصيه مي شود.

ـ مادراني كه صاحب كودكان جيغ جيغو هستند كه كودكشان اغلب در حال جيغ كشيدن و گريه كردن است با دادن دارويي كه از شكر تيغال، شكر و ترنجبين تهيه شده، مي توانند التهاب ها و گرفتگي صداي كودك را درمان كنند.

ـ مصرف شكر تيغال براي افرادي كه در فصل هاي سرد يا هواي آلوده با سوزش يا خشكي گلو يا سوزش ناحيه مري مبتلا مي شوند، بسيار مفيد است.

پوست ترنج
پيشگيري از عوارض آلودگي هوا
پوست ترنج يا اترج يا بالنگ يكي از بهترين داروهاي گياهي براي روزهاي آلوده است. اين گياه دارويي كه علاوه بر عطاري ها در خانه بسياري از مادربزرگ ها و مردمان شمال كشور ديده مي شود بهترين دارو براي پيشگيري از آسيب هايي است كه به دليل آلودگي هوا به جسم و روح انسان تحميل مي شود. مصرف پوست ترنج در غذا يا به صورت مربا مي تواند علاوه بر افزايش اشتها به تصفيه خون هم كمك كند و در عين حال موجب افزايش نشاط و شادماني در مصرف كننده شود. به گفته درمانگران طب سنتي استفاده از ضماد تهيه شده از پوست ترنج مي تواند موجب درمان و كاهش درد محل گزش مار يا حشرات شود..

 

  • بازدید: 1886
  • تاریخ انتشار: پنجشنبه ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۵۳
  • شناسه مطلب: 3033

نظرات 

 
+1 #1 پروین ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۴۰
مطلبتون خیلی مفید و جالب بود با کلی اطلاعات جدید.
نقل قول
 

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

خوش بين ها عمر نوح دارند

خوش بين ها عمر نوح دارند
نتایج یک مطالع دراز مدت نشان می دهد که افراد خوش بین از عمر بسیار طولانی تری نسبت به افرادی که بد بین هستند بر...
جایی برای خرده ریزها

جایی برای خرده ریزها
در هر خانه ای وجود فضای کافی برای نگهد اری از وسایل خرد و ریز نه تنها موجب مرتب شدن فضای زندگی و جمع شدن وسایل...
خوردنی های ممنوعه و مضر را بشناسید

خوردنی های ممنوعه و مضر را بشناسید
برای ارتقای سلامت و کاهش هزینه‌هایتان از خرید این 15 ماده غذایی چشم‌پوشی کنید.  بیشتر تولیدکنندگان مواد غذایی...
سرانجام معلوم شد که خانم ها باهوش ترند یا آقایان!

سرانجام معلوم شد که خانم ها باهوش ترند یا آقایان!
پژوهشگران در یکی از تحقیقات اخیر خود به یافته های جنجال برانگیزی دست یافتند. آنها میگویند طبق آخرین پژوهش ها زنان...

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...