پنج علامتی كه نباید نادیده بگیرید! این نشانه‌ها شاید مرگبار باشند!

علائم و نشانه‌هایی كه در بسیاری موارد به آن‌ها بی‌توجهی می‌كنیم ممكن است هشدارهایی از خطرات جدی باشند. شاید خواندن این مقاله جان شما را نجات دهد.

 

ابتدا یك داستان واقعی را برای‌تان تعریف كنیم؛ یك مرد هندی به نام «جی مهرا» موقع غذا خوردن در رستوران، كاملا تصادفی و به دلیل كمبود جا سر میزی می‌نشیند كه آقای دیگری هم پشت آن میز نشسته بود. سر صحبت كه باز می‌شود و معلوم می‌شود كه نفر دوم «مودیت ارورا» پزشك است. كمی كه با هم حرف می‌زنند توجه دكتر به دستان گوشتالود «جی مهرا» جلب می‌شود. دكتر چند سوال از او می‌پرسد و كم‌كم شك می‌كند كه شاید «جی مهرا» تومور مغزی داشته باشد، چون در تومور مغزی حجم بافت نرم دست‌ها افزایش پیدا می‌كند. دكتر به او پیشنهاد می‌كند، پیگیر قضیه باشد. تشخیص دكتر ارورا تایید شده و جراحان با موفقیت تومور را از سر «جی مهرا» خارج می‌كنند. این داستان می‌تواند برای همه ما یك درس باشد. این‌كه هر چقدر هم علائم شما بی‌خطر و بی‌ضرر باشد ممكن است هشداری از یك ماجرای خطرناك‌تر باشد. این مقاله را به دقت مطالعه كنید؛ شاید برای شما هم نجات‌بخش باشد  .


پا درد 

  • ممكن است به خاطر بیماری قلبی باشد 

درد موقع راه رفتن یا دویدن همان قدر كه ممكن است طبیعی باشد می‌تواند به خاطر بیماری‌های قلبی- عروقی هم باشد. البته پا درد می‌تواند به خاطر مشكلات ارتوپدی هم باشد اما تنگ شدن كانال نخاع می‌تواند باعث تنگ شدن شریان‌ها شود. اگر وقتی موقع راه رفتن یا دویدن پای‌تان درد دارد، بایستید تا درد برطرف شود ولی وقتی باری حمل می‌كنید یا تند راه می‌روید بدتر شود، ممكن است علائم اولیه افزایش خطر حمله قلبی یا سكته مغزی باشد كه علت تنگ شدن عروقی است كه خون‌رسانی به اندام‌های تحتانی را بر‌عهده دارند .

اقدام فوری: اگر پا درد دارید و به ویژه اگر در خانواده شما سابقه ابتلا به بیماری‌های قلبی وجود دارد، بهتر است به پزشك مراجعه كرده تا از نظر سطح كلسترول و فشار خون معاینه شوید. شاید هم فهرست خاصی برای اندازه‌گیری فشار خون پاها برای شما تجویز شود.

كمر درد

  • شاید به خاطر سنگ كلیه باشد

شما دردی تیز و شدید را بین دنده‌ها و لگن احساس می‌كنید اما چون درد ناپایدار است و اصطلاحا «می‌گیرد و ول می‌كند»، ممكن است ابتدا آن را به حساب بلندكردن بارهای سنگین بگذارید. ولی شاید ماجرا چیزی فراتر از بلند كردن یك هالتر در باشگاه یا برداشتن كیسه خرید سنگین باشد. تحقیقات نشان داده از هر 10 نفر یك نفر می‌تواند مبتلا به سنگ كلیه باشد. اگر سنگ كلیه درمان نشود می‌تواند مسیر خروج ادرار را مسدود كند و باعث تورم كلیه شود. درد ممكن است چنان شدید باشد كه بیمار را به مرحله جنون برساند. به همین دلیل از این درد با عنوان یكی از شاه‌دردهای علم پزشكی یاد می‌شود. هر كسی كه این درد وحشتناك را تجربه كرده باشد حاضر است هر كاری بكند اما دیگر این درد سراغش نیاید.

اقدام فوری: اگر درد حالت راجعه دارد و مدام تكرار می‌شود یا این‌كه درد به كشاله ران می‌‌رسد فورا به پزشك مراجعه كنید. درمان سنگ كلیه از خوردن دارو و مایعات تا جراحی متغیر و متفاوت است و به‌شدت بیماری ارتباط دارد. نتایج تحقیقات منتشر شده در ژورنال اخبار پزشكی امروز نشان می‌دهد، 45‌دقیقه ورزش هوازی 3 بار در هفته می‌تواند تشكیل سنگ و جابه‌جایی آن را به میزان قابل ملاحظه‌ای متوقف كند. در ضمن اگر می‌خواهید دچار سنگ كلیه نشوید باید در روز 5/2 لیتر آب بخورید. اگر هم حساب و كتاب مقدار آبی كه می‌خورید برای‌تان سخت است یك راهنمایی مفید این‌كه رنگ ادرار شما باید همیشه به رنگ آب یا زرد كم‌رنگ با حجم بالا و شفاف باشد. این علامت این است كه شما مقدار كافی آب خورده‌اید. اگر رنگ ادرار زرد تیره و كم حجم و كدر است، یعنی مقدار آبی كه به بدن شما رسیده كافی نبوده و باید این كمبود آب را جبران كنید.

درد در بالای کمر

  • شاید بیرون زدگی دیسك باشد

این درد قطعا به خاطر افتادن دمبل روی انگشتان پا ایجاد نمی‌شود و علائم آن هم قطعا با افتادن یك جسم سنگین روی پا فرق دارد. در اینجا منظور از دیسك بیرون زده یا پایین افتاده است. وقتی چنین مشكلی برای دیسك‌های بین مهره‌ای در كمر ایجاد شود دردی تیز و بسیار شدید در پا احساس شده و این درد معمولا صبح‌ها شدیدتر است و موقع نشستن بدتر می‌شود. متاسفانه در خیلی از موارد، بیماران متوجه اصل مشكل نمی‌شوند، چون معمولا دردی در كمر احساس نمی‌شود و بیمار تصور می‌كند درد مربوط به‌خود پاست و شاید آن را به پیاده‌روی زیاد یا سرپا ایستادن یا خستگی معمولی نسبت دهد ولی نكته اینجاست كه برخلاف مواردی كه ذكر شد این درد با استراحت از بین نمی‌رود. اگر به این درد بی‌توجهی شود، دیسك بیرون زده باعث افزایش فشار روی عصب سیاتیك شده كه در موارد شدید می‌تواند باعث بی‌اختیاری مدفوع شود.

اقدام فوری: به شكم روی زمین بخوابید و 10 بار به آرامی حركت كبرا را انجام دهید. (بالاتنه را با حالتی كمانی از روی زمین بلند كرده، دست‌ها را ستون كنید در حدی كه ناف مقابل زمین قرار داشته باشد.) اگر در این حالت دردتان كمتر شد احتمالا دچار بیرون‌زدگی دیسك شده‌اید چون در این حالت با كشش درد كمتر می‌شود. پیشنهاد می كنیم حتما به پزشك مراجعه كنید و در عین حال روزی 3 یا 4 بار حركت كبرا را  انجام دهید.


نفس بد بو

  • شاید بیماری ریوی داشته باشید

اگر نفس‌تان همیشه بد بوست؛ این دیگر تقصیر سیر غذای شب گذشته‌تان نیست. نفس بدبو می‌تواند به‌خاطر مشكلات متعددی ایجاد شود كه ساده‌ترین آن‌ها عفونت‌های حفره دهان است. مثل عفونت لثه‌ها، دندان‌های پوسیده و عفونی یا ترمیم‌های ناقصی كه زیر یا بین آن‌ها غذا گیر می‌كند اما اگر شما بهداشت دهان خوبی دارید و مشكلاتی مانند سینوزیت یا لوزه بزرگ ندارید این نفس بد بو می‌تواند، نشانه‌ای از بیماری‌ ریه باشد كه با خوردن آدامس برطرف نمی‌شود. بیماری‌های ریوی، آسم یا سیستیك فیبروزیس همگی می‌توانند باعث بدبو شدن نفس شما شوند. هر چقدر نفس شما بوی اسیدی‌تری(بویی شبیه ترشی) داشته باشد بیماری احتمالا شدیدتر خواهد بود.

تحقیقات انجمن دندان‌پزشكی ایالات متحده نشان داده، حدود 90درصد از افراد به دلیل بیماری‌های حفره دهان نفس بد بو دارند ولی علت نفس بد بوی 10درصد باقی‌مانده به خاطر عفونت‌های سیستمیك مثل بیماری‌های ریوی، آبسه و حتی نارسایی كبد است.

اقدام فوری: ابتدا باید مشخص شود علت بوی بد دهان شما چیست. اگر علت خشكی دهان، عفونت سینوس، عفونت‌های لثه، پوسیدگی دندانی و مصرف سیگار باشد كه با مراجعه به دندان‌پزشك مشخص خواهد شد البته گاهی بوی بد دهان می تواند علامت ابتلا به بیماری‌های بدخیم و سرطان حفره دهان نیز باشد كه در این‌صورت تشخیص زودهنگام شانس موفقیت درمان را 50 تا 90  درصد افزایش می‌دهد اما اگر دندان‌پزشك شما به مشكلی فراتر از حفره دهان مشكوك شد (مثل همان بیماری ریوی) آن وقت شما باید به پزشك مراجعه كنید تا شما را به‌خاطر ابتلا به بیماری‌های ریوی معاینه كند.

اسهال...

  • شاید به خاطر پركاری تیروئید

تحقیقات نشان داده، از هر 50 نفر یك نفر ممكن است از نوعی از اختلال عملكرد هورمونی در عذاب باشد. یكی از این موارد اختلالات هورمون‌های تیروئیدی به ویژه پركاری است. اگر پركاری تیروئید درمان نشود فرم رایج این اختلال یعنی بیماری گریوز می‌تواند باعث ضعیف شدن ماهیچه‌ها و ریزش مو(به ویژه در مردان) شود. از سوی دیگر این بیماری ممكن است باعث ایجاد اختلال در بینایی شود. یكی دیگر از علائم پركاری شدید تیروئید اسهال‌های مكرر است كه در كنار كاهش وزن شدید اتفاق می‌افتد(گرچه بیمار خوب غذا می‌خورد(

اقدام فوری: شاید بتوان برای برخی از علائم بهانه و توجیه پیدا كرد ولی اگر اسهال چند روز به طول انجامید و علائم دیگری مانند كم‌خوابی ‌تحمل نكردن گرما هم وجود داشت ممكن است شما دچار مشكل تیروئید شده باشید. به پزشك مراجعه كنید تا با انجام آزمایش خون مشكل شما را متوجه شود.

  • بازدید: 796
  • تاریخ انتشار: جمعه ۱۹ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۱۶:۰۲
  • شناسه مطلب: 2354

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

پیشگیری، علایم و درمان بیماری های جنسی

پیشگیری، علایم و درمان بیماری های جنسی
دکتر سعید جمشیدی، فوق تخصص بیماری‌های عفونی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این باره توضیح میدهند&...
چشم به جای رمز عبور

چشم به جای رمز عبور
تایپ کردن رمز عبور برای دسترسی به اطلاعات حساس داخل تلفن هوشمندتان راهی منطقی به نظر می‌رسد؛ اما اگر راه بهتری...
چطور روز 24 ساعت شد؟

چطور روز 24 ساعت شد؟
باوجود اینکه تقویم جدید خواندن زمان را برای همه ساده کرده بود،‌ ثابت نبودن طول ساعت‌ها در این تقویم برای یونانی‌ها...
چگونه باهوش ترشویم

چگونه باهوش ترشویم
هر روز مطالعه کنیم مطالعه منظم تاثیر فوق العاده ای در جهت بالا بردن هوش انسان دارد. می پرسید چرا ؟ اریک پیگانی...

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...