پیرسینگ و عوارض آن

پیرسینگ لب در دوران باستان ودر کشورهای آفریقا و برزیل رایج بود. اکنون نیز برخی از قبایل این سرزمین ها، لب پایینی کودکان خود راسوراخ می کنند و با آویختن صفحه های فلزی، آن سوراخ ها را بزرگ تر می کنند. این عمل از جمله رسوم قبیله ای در این نواحی است. نصب حلقه در گوشه بینی، به کشور هندوستان بر می گردد. به گفته جامعه شناسان، در هند حلقه بینی نشانه تمایز زن متاهل از زن مجرد است.

پیرسینگ در لغت به معنای سوراخ کردن پوست و نصب اشیای تزئینی در این سوراخ است. این عمل در کشورهای غربی بسیار شایع است و چند سالی هم می شود که جوانان ایرانی را درگیر خود کرده است. سوراخ کردن اعضای بدن، از گوش و قرار دادن حلقه در آن آغاز و کم کم سوراخ کردن زبان، بینی، ناف و غیره هم مد شد. امروزه در هر قسمتی از بدن که فکرش را بکنید، انجام می شود.

لب

قرار دادن حلقه هایی در مرکز لب پایینی محبوب بسیاری از جوان ها است. البته گاهی زیورآلات در گوشه لب فوقانی نیز کار گذاشته می شود. ناگفته نماند که در این راه، احتمال خونریزی های سخت، التهاب و عفونت شدید برای این عضو پرخون بدن نیز وجود دارد. گاهی بر اثر حادثه، فرد حلقه یا نگین را می بلعد که در این صورت، احتمال انسداد مجاری تنفسی و خفگی شدت می یابد.

گوش

شاید جوانان فکر کنند که گوش خارجی چون ارتباط چندانی با اعضای داخلی ندارد، هر بلایی می توانند سرش بیاورند. تنها جایی که تا حدودی منطقه امنی محسوب می شود، نرمه گوش است. گاه سوراخ کردن لاله غضروفی گوش به عفونت، تورم، آبسه، حساسیت و بروز جوشگاه، از شکل افتادن گوش، پارگی گوش به دنبال تصادف یا ورزش های پربرخورد یا حتی نزاع خانوادگی منجر می شود.

زبان

سوراخ کردن زبان باید طبق مراحل جراحی های دهان و دندان انجام شود و قبل از این کار با پزشک یا دندانپزشک درباره مصرف آنتی بیوتیک مشورت شود. کسانی که جراحی دهان و دندان می شوند، در معرض عفونت های تهدید کننده ناشی از باکتری های دهان قرار می گیرند. بر اثر سوراخ کردن زبان شاید تورم های شدیدی ایجاد شود که باعث بسته شدن راه های هوایی و بروز اختلال در تنفس می شود. همچنین احتمال دارد زیورآلات زبان کنده شود و با غلطیدن به داخل گلو و ورود به راه های تنفسی، باعث خفگی شود. آویزهای لب و زبان نیز احتمال شکستگی لبه دندان ها را تشدید می کند.

کاشت نگین روی دندان

در این روش بخش کوچکی از دندان را تراش می دهند و نگین را با چسب مخصوصی به آن می چسبانند. در روش صحیح، نگین های تزئینی توسط مواد چسبنده ای که در پر کردن دندان نیز به کار می رود، روی سطح دندان چسبانده می شود. این عمل، به ساختمان دندان صدمه می زند و موجب از بین رفتن آن می شود. از آنجا که نگین یا فلز مربوطه فضایی از روی دندان را اشغال می کند، غذا داخل آن گیر می کند و امکان تمیز کردن قسمت زیر نگین با مسواک وجود ندارد. در نتیجه آن قسمت از دندان، زرد می شود.

بینی

پیرسینگ بینی اغلب در لبه های گوشتی سوراخ های خارجی بینی یا در غضروف میانی انجام می شود. سوراخ کردن این غضروف شاید باعث خونریزی شود و اگر به آن توجه نشود، موجب بدشکل شدن بینی می شود. پیرسینگ بینی و زبان، دقت حس بویایی و چشایی را در افراد کاهش می دهد.

شکم

آویزان کردن زیورآلات به ناف، باعث باقی ماندن جای زخم ها روی آن می شود. در ضمن، در افرادی که چاق یا لاغر می شوند یا هنگام بارداری که ناف تغییر مکان می دهد، بدشکل می شود. از طرف دیگر ممکن است بر اثر سایش لباس یا کمربند در آن ناحیه التهاب، عفونت و زخم ایجاد شود. مشکل تغییر مکان ناف حتی به دنبال استفاده از زیورآلات سنگین نیز مشاهده شده است.

عوارض پیرسینگ

عفونت، ایحاد کیست و کلوئید (گوشت اضافه) در محل سوراخ شده، خونریزی، صدمه رساندن دائمی به عضو و مختل شدن عملکرد آن، انتقال هپاتیت نوع B و C و ایدز، در صورتی که از وسایل استریل و یکبار مصرف استفاده نشود. سوراخ کردن زبان بسیار خطرناک است و ممکن است باعث تورم شدید زبان یا بزرگ شدن آن شود. خونریزی مکرر، صدمه و شکستگی دندان ها از عوارض دیگرند.

سوراخ کردن ناف هم اغلب با عفونت همراه است. گاه سطح ناخن سوراخ می شود؛ که اگر با آسیب و سوراخ شدن بستر ناخن همراه نباشد، عارضه خاصی به دنبال ندارد. امکان حساسیت فرد به کبالت، نیکل، روی، سرب، کادمیم و رنگ های مختلف وجود دارد که در پی آن عوارضی را به وجود می آورد. بهتر است قبل از اقدام به این اعمال و پیروی کورکورانه از این مدها، اندکی به عواقب آن بیندیشیم.

  • بازدید: 996
  • تاریخ انتشار: چهارشنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۲۵
  • شناسه مطلب: 4262

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

خوراک بیف ویستاول

خوراک بیف ویستاول
موادلازم:  گوشت فیله گوساله ۵۰۰ گرم قارچ ورقه‌شده ۱۰۰ گرم آرد سفید یک قاشق غذاخوری پیاز خردشده دو عدد
آیا می خواهید فرزندتان نابغه باشد؟

آیا می خواهید فرزندتان نابغه باشد؟
در واقع با اینکه هوش پدیده‌ای ژنتیک و استعدادی خدادادی است، توانایی‌های ذهنی افراد طی دوران زندگی و از دوران کودکی...
دعایی که کارایی ندارد!

دعایی که کارایی ندارد!
دعا، به معنای خواندن و صدا زدن دیگری، و از برنامه های عبادی مهمی است که در تمامی ادیان، به ویژه ادیان آسمانی موردتوجه...
چگونه افکار خود را قبل از خواب آرام کنیم؟

چگونه افکار خود را قبل از خواب آرام کنیم؟
قبل از خواب، ذهن خود را از تمامی افکار پاک کنید، و بر موضوعاتی تمرکز کنید که به خالی ماندن ذهن شما از افکار کمک...

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...