پیشگیری از پوكی استخوان با میوه ها و سبزی ها

با پیشرفت علم پزشكی و دسترسی آسان به خدمات بهداشتی درمانی، شیوع بیماری های عفونی و مرگ و میر ناشی از آنها كاهش چشمگیری یافته اما بیماری های غیرواگیر و مزمن همچنان شیوع بالایی داشته و ۵۹ درصد مرگ های سالانه در جهان به علت این بیماری ها است.

استئوپروز نیز یكی از این بیماری های غیرواگیر شایع در دوران سالمندی است كه شیوع زیادی در جوامع مختلف دارد. شكستگی های استخوانی كه از عوارض بالینی شایع این بیماری است، هزینه های درمانی و مراقبتی زیادی را به جامعه تحمیل می كند.

مهمتر از هزینه های مادی موارد مرگ و میر و خسارات مادی و معنوی طولانی مدتی است كه در رابطه با شكستگی ها باید در نظر گرفت. براساس پیش بینی های جهانی شیوع این بیماری تا سال ۲۰۵۰ افزایش قابل ملاحظه ای خواهد داشت كه علت آن نه تنها افزایش سن جمعیـت بلكه تغییرات نامطلوب در شیوه زندگی و رژیم غذایی است. اهمیت شیوه زندگی در پیشگیری از این بیماری تا حدی است كه انجمن بین المللی پوكی استخوان سال ۲۰۰۵ را سال ورزش و پوكی استخوان و سال ۲۰۰۶ را سال تغذیه و پوكی استخوان نامگذاری كرده تا بر اهمیت ابعاد مختلف شیوه زندگی بر سلامت استخوان ها تاكید كند.

● مصرف میوه ها و سبزی ها در رژیم غذایی تا چه اندازه اهمیت دارد؟

▪ یكی از اركان مهم رژیم غذایی سالم مصرف كافی میوه و سبزی ها است و مصرف روزانه ۵ واحد یا معادل ۴۰۰ گرم از این مواد غذایی برای رشد كودكان و حفظ و ارتقای سطح سلامت بزرگسالان توصیه می شود. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، مصرف كم میوه و سبزی ها یكی از پنج علت مهم مرگ و میر ناشی از بیماری های غیرواگیر است كه سالانه موجب۷/۲ میلیون مرگ در جهان می شود. مصرف كافی میوه و سبزی ها از ۳۱ درصد از موارد بروز بیماری ایسكمیك قلب، ۱۱ درصد از سكته مغزی، ۱۲ ۵ درصد از كل سرطان ها و20 تا 30 درصد از سرطان های قسمت فوقانی دستگاه گوارش پیشگیری می كند.

● آیا مصرف میوه و سبزی در پیشگیری از پوكی استخوان نیز موثر است؟

به طور كلی دو راهكار برای پیشگیری از پوكی استخوان وجود دارد. یكی افزایش تراكم معدنی استخوان در سنین كودكی و نوجوانی و دیگری كاهش تحلیل استخوان در سنین بزرگسالی و سالمندی. مصرف میوه و سبزی ها بر هر دو راهكار موثر است. مطالعات نشان داده اند تراكم معدنی استخوان كودكانی كه روزانه بیش از سه واحد میوه و سبزی مصرف می كنند، بیشتر از كودكانی است كه این مواد غذایی را كمتر مصرف می كنند.

حتی بزرگسالانی كه در دوران كودكی میوه و سبزی بیشتر مصرف كرده اند، تراكم معدنی بیشتری از سایر همسالانشان دارند. از طرف دیگر مصرف میوه و سبزی در كاهش تحلیل استخوان نیز موثر است. استخوان بافت زنده و فعالی است كه به طور دائم در حال تخریب و ساخت مجدد است. در دوران كودكی و بزرگسالی برآیند فرآیند تخریب و ساخت مجدد مثبت است و استخوان ساخته شده بیشتر از استخوانی است كه تخریب می شود. از سن 35 تا 45 سالگی تخریب استخوان بیشتر می شود و در همین سنین مصرف میوه و سبزی می تواند میزان تخریب استخوان را كاهش دهد.

● آیا مكانیسم علمی مشخصی برای تاثیر میوه و سبزی در پیشگیری از پوكی استخوان وجود دارد؟

▪ میوه ها و سبزی ها سرشار از ریزمغذی هایی مانند پتاسیم و منیزیم هستند كه محیط بدن را قلیایی می كنند. به طور كلی در اثر مصرف غذاها در بدن مواد قلیایی و اسیدی تولید می شود كه حفظ تعادل بین این مواد برای تداوم فعالیت های بدن ضروری است. علاوه بر كلیه ها، استخوان ها نیز در حفظ تعادل اسید و قلیا در بدن نقش دارند.

در صورتی كه میزان مواد غذایی تولید كننده اسید متابولیك مانند غلات و غذاهای سرشار از پروتئین، از غذاهای قلیایی مثل میوه و سبزی ها، بیشتر باشد، تولید اسید بیشتر از توان بدن در دفع آن از طریق كلیه ها خواهد بود. در این حالت املاح قلیایی استخوان شامل كلسیم، كربنات، سیترات، منیزیم و پتاسیم برای خنثی كردن اسید در بدن مورد استفاده قرار می گیرند. به این ترتیب در درازمدت كریستال های استخوان حل شده تا كلسیم، كربنات و سیترات آنها برای خنثی كردن اسید به كار روند و همین امر منجر به تخلخل استخوان یا پوكی استخوان می شود.

● آیا تاثیر تمام میوه ها و سبزی ها در پیشگیری از پوكی استخوان یكسان است یا بعضی از انواع نسبت به سایرین موثرتر هستند؟

▪ تمام انواع میوه و سبزی ها كم و بیش در قلیایی كردن محیط بدن موثرند اما بعضی از میوه ها و سبزی ها به علت دارا بودن مواد شیمی گیاهی خاص، تاثیر بیشتری از بقیه دارند كه تعدادی از آنها به ترتیب قدرت اثر عبارتند از: سیر، رزماری، جعفری ایتالیایی، مریم گلی، آویشن، جعفری معمولی، شوید، پیاز، آلو، رازیانه، پرتقال، تره فرنگی، سیر وحشی، كلم قرمز، كاهو، براكلی، گوجه فرنگی، كلم چینی و خیار.

● چه میزان مصرف میوه و سبزی در روز می تواند در پیشگیری از پوكی استخوان موثر باشد؟

▪ در صورت دریافت كافی كلسیم، مصرف روزانه ۸ واحد از میوه و سبزی ها برای كاهش تخریب استخوان كافی است اما در صورت دریافت ناكافی كلسیم احتمالاً به دریافت بیشتری برای تاثیرگذاری نیاز خواهد بود.

برای اطمینان از دریافت كافی كلسیم می توان انواع غنی از كلسیم را مانند كلم، براكلی، كرفس، زردآلو، آلو، پرتقال و انجیر حتماً در برنامه غذایی قرار داد. در ضمن هر واحد سبزی معادل یك لیوان سبزی خام یا نصف لیوان سبزی پخته، و هر واحد میوه شامل یك عدد میوه متوسط مثلاً یك پرتقال متوسط یا چهار عدد آلو یا زردآلو و یا دو عدد انجیر است.

 


● آیا مصرف میوه و سبزی ها به تنهایی برای پیشگیری از این بیماری كافی است؟

▪ در رژیم درمانی و توصیه های تغذیه ای برای پیشگیری از بیماری ها، هیچ گاه مصرف یك یا چند ماده غذایی خاص به تنهایی توصیه نمی شود. بلكه در چارچوب یك رژیم غذایی متعادل و متنوع، مصرف بعضی مواد غذایی بیشتر توصیه می شود. در مورد مصرف میوه ها و سبزی ها برای پوكی استخوان نیز همین مسئله صادق است.

یعنی برای پیشگیری از این بیماری فرد باید در تمام سنین از یك برنامه غذایی متعادل و متنوع شامل تمام گروه های غذایی استفاده كند. كلسیم دریافتی فرد حتماً باید به میزان توصیه شده متناسب با جنس و سن او باشد زیرا تركیبات كلسیم ماده اصلی سازنده استخوان را تشكیل می دهند. پروتئین دریافتی فرد باید در حد اعتدال باشد، دریافت كم یا زیاد پروتئین می تواند تاثیر نامناسبی روی استخوان ها بگذارد. و همچنین مصرف انواع میوه ها و سبزی ها به خصوص انواع موثر، باید در رژیم غذایی گنجانده شود. علاوه بر رعایت موارد تغذیه ای ورزش منظم برای حفظ سلامت استخوان ها بسیار موثر است.

  • بازدید: 898
  • تاریخ انتشار: شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۳۰
  • شناسه مطلب: 2608

نظرات 

 
0 #1 milad ۱۷ دی ۱۳۹۱ ساعت ۲۲:۰۶
توضیحاتتون خیلی جامع و مفید هست. ممنون.
نقل قول
 

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

یک حکایت انگلیسی و اهمیت مشورت!

یک حکایت انگلیسی و اهمیت مشورت!
ساختمان كتابخانه انگلستان قديمي بود و تعمير آن نيز فايده اي نداشت. قرار بر اين شد كتابخانه جديدي ساخته شود. اما...
تست خودشناسي:قوه تصور وتخيل شما چه قدر است؟

تست خودشناسي:قوه تصور وتخيل شما چه قدر است؟
اگر تا کنون قوه تخيل خود را آزما يش نکرده ايد ويا اگر کرده ايد وباز هم مي خواهيد اين کار را انجام دهيد پرسشنامه...
حلواي تخم مرغ

حلواي تخم مرغ
مواد لازم: روغن    250 گرم (در حدي كه روغن در آرد حل شود و به حالت شُل در بيايد) آرد    500...
نادرترین تولد جهان

نادرترین تولد جهان
در یکی از نادرترین رویدادهای جهان، یک زن بیست وچهار ساله در افغانستان بدون استفاده از هیچ گونه روش درمان ناباروری...

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...