چه معایناتی برای آقایان ضروری است؟

مردها معمولا حتی زمانی که بیمار می‌شوند نیز به پزشک مراجعه نمی‌کند چه رسد به اینکه به آنها بگویید برای چکاپ نزد پزشک بروند    !خصیصه مشترک بسیاری از مردان است اما آنها باید بدانند که حساس بودن نسبت به وضعیت سلامتی و پیشگیری از بیماری‌ها تنها با چند آزمایش ساده در جوانی و میانسالی موجب می‌شود که در دوران پیری و سالمندی زمان خیلی کمتری را برای درمان بیماری‌های جدی و مزمن در مطب‌ها، درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها تلف کنند    .

افراد با توجه به سن، وراثت و سابقه خانوادگی و همچنین عوامل مختلف تاثیرگذار در سبک زندگی در طول عمر خود نیاز به انجام برخی معاینات و آزمایشات سنجش سلامت دارند.

در این گزارش به نقل از پایگاه اینترنتی هلث دات کام برخی آزمایشات و معاینات پزشکی ضروری برای مردان که نباید از آنها غفلت کرد و انجامشان را به تعویق انداخت به شرح زیر است:


آزمایش قند

شاید مادامی که علائم خطرزا نظیر کلسترول یا فشارخون بالا را نداشته و وزن متناسبی دارید، نیازی به انجام تست دیابت احساس نکنید اما برای بسیاری از مردان بالای 45 سال به ویژه آنهایی که اضافه وزن دارند، انجام یک آزمایش قندخون ناشتا یا تست هموگلوبین A1C بسیار مفید است. اداره بهداشت و خدمات درمانی ایالات متحده همچنین به افراد زیر 45 سال و دارای اضافه وزن که در اطرافیان آنها سابقه ابتلا به دیابت وجود دارد توصیه می‌کند که تست قندخون بدهند.

آزمایش قندخون ناشتا و A1C دو آزمایشی هستند که در مطب پزشکان نیز قابل انجامند. البته برای انجام آزمایش A1C نیازی به ناشتا بودن نیست اما در صورتی که دکتر بخواهد قند پلاسمای شما را اندازه‌گیری کند از شما می‌خواهد که به مدت هشت ساعت قبل از انجام این آزمایش از خوردن و آشامیدن هر چیزی غیر از آب خودداری کنید.

تست بیماری‌های مقاربتی

حتی در صورت نداشتن روابط جنسی کنترل‌نشده نیز انجام آزمایش خون برای بیماری‌های مقاربتی ضرری ندارد چراکه بسیاری از بیماری‌های مقاربتی برای سال‌ها بدون تشخیص باقی می‌مانند. به عنوان مثال افراد حتی ممکن است 10 سال بدون نشان دادن هیچ علائمی، ناقل بیماری ایدز باشند. گروه ضربت پیشگیری از بیماری‌های آمریکا توصیه می‌کند کلیه افراد 15 تا 65 سال دست‌کم یک بار نسبت به انجام آزمایش خون در زمینه تشخیص بیماری‌های مقاربتی اقدام کنند.

این آزمایش به ویژه در افرادی که روابط جنسی حفاظت نشده و پرخطر و یا سابقه تزریق مواد مخدر داشته یا خون اهدایی دریافت کرده‌اند، اهمیت بسیاری دارد. از سوی دیگر مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا (CDC) انجام آزمایش هپاتیت C را برای افراد متولد سال‌های 1945 تا 1965 میلادی ضروری می‌داند و اعلام می‌کند که این افراد حتی در صورت عدم مشاهده علایم این بیماری باید نسبت به آزمایش خون اقدام کنند. طبق آمار در بسیاری از موارد ابتلا به هپاتیت C در آمریکا افراد هیچ‌گونه علائمی مبنی بر ابتلا به این بیماری نداشته و یا نمی‌دانسته‌اند که علایم بیماری در آنها مربوط به هپاتیت C هستند.

اندازه‌گیری شاخص توده بدنی (BMI)

برای انجام این آزمایش نیاز به مراجعه به پزشک نیست. شما به راحتی می‌توانید با شاخص توده بدنی خود را با استفاده از اندازه‌گیری قد و وزن به دست آورید. بدون توجه به اینکه این سنجش توسط خودتان انجام می‌شود یا پزشک، فقط باید نسبت به این عدد بسیار دقیق باشید.

BMI
بین 18.5 تا 24.9 به عنوان وزن طبیعی شناخته می‌شود. اگرچه این شیوه بدون نقص نیست و در برخی موارد افراد سالم را دارای اضافه وزن و بالعکس نشان می‌دهد اما بسیاری از پزشکان همچنان معتقدند که این شیوه برای سنجش سلامت کلی بدن مهم است.

آزمایش کلسترول

انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند مردان پس از 20 سالگی هر چهار یا شش ماه یک بار آزمایش کلسترول بدهند زیرا خطر بیماری‌های قلبی و عروقی در مردان بیش از زنان است و در این زمینه کلسترول معمولا نقش مهمی را ایفا می‌کند. با این حال پزشکان در صورت مشاهده عوامل خطرزا نظیر دیابت، استعمال دخانیات و فشارخون بالا ترجیح می‌دهند که شما زودتر این آزمایش خون را انجام دهید.

برای سنجش کلسترول، آزمایش خون انجام می‌شود که پزشکان توصیه می‌کنند حدود 9 تا 12 ساعت پیش از انجام آزمایش، چیزی نخورید. در آزمایش کلسترول، میزان کلی کلسترول، کلسترول خوب (HDL)، کلسترول بد (LDL) و تری گلیسیرید اندازه‌گیری می‌شود. با توجه به نتایج این آزمایش، پزشک ممکن است برای شما رژیم غذایی خاصی را در نظر بگیرد یا داروی کاهنده کلسترول تجویز کند.

تست فشارخون

فشارخون بالا نیز مانند کلسترول بالا معمولا یک عارضه بدون نشانه است اما خوشبختانه آزمایش مربوط به فشارخون هم بدون درد است و هم سریع و با بالا زدن آستین و گرفتن نبض انجام می‌شود. توصیه می‌شود پس از سن 18 سالگی هر بار که نزد پزشک می‌روید، فشارخون خود را اندازه بگیرید.

اگر زیاد نزد پزشک نمی‌روید در صورتی که فشار شما آخرین بار بالای 12 روی هشت بود، دست‌کم دو سال یک بار یا حداقل سالی یک بار فشارخون خود را اندازه بگیرید. همچنین می‌توانید فشارخون خود را در هر مکانی مثل نمایشگاه‌های سلامت، داروخانه‌ها یا حتی منزل با استفاده از دستگاه‌های فشارخون اندازه بگیرید. در صورتی که فشارخون سیستولیک عدد 130 و فشار دیاستولیک عدد 85 را رد کند، پزشک توصیه می‌کند در شیوه زندگی فرد تغییراتی اعمال کنید. مثلا بیشتر ورزش کرده و مصرف نمک را محدود کنید. حتی ممکن است دکتر برای شما دارو تجویز کند.

کولونوسکوپی

بسیاری از مردان باید پس از ورود به 50 سالگی برای تشخیص سرطان روده بزرگ، اقدام و کولونوسکوپی انجام دهند اما افرادی که در خانواده خود سابقه ابتلا به سرطان روده بزرگ دارند باید بسیار زودتر برای کولونوسکوپی اقدام کنند. اما دشوارترین مرحله انجام این آزمایش در واقع مرحله آمادگی پیش از انجام آن است که باید کل شکم خالی باشد. به طوری که حتی دو تا سه روز پیش از آن، هیچ غذای جامدی نخورده و آب فراوان بنوشید و یا قرص‌های مسهل مصرف کنید. از آنجا که این عمل با بی‌حسی انجام می‌شود در طول کولونوسکوپی زیاد اذیت نمی‌شوید. اما خبر خوش این است که در صورت پیدا نشدن مورد مشکوک توسط پزشک دست‌کم تا 10 سال آینده نیاز به کولونوسکوپی ندارید.

معاینه پروستات

معاینات مربوط به سرطان پروستات نسبت به سایر سرطان‌ها بحث برانگیزتر است. برخی مطالعات نشان می‌دهد که این آزمایش گران و غیرضروری است و بسیاری از این آزمایشات بیشتر از اینکه مفید باشند، مضر هستند. با این حال توصیه می‌شود تمام مردان بالای 50 سال درباره فواید و مضرات این آزمایش برای آنها با پزشک مشورت کنند.

اگرچه آزمایش پروستات می‌تواند جان بسیاری را نجات دهد اما ممکن است در برخی موارد منتهی به نتایج اشتباه و منفی شود. همچنین از آنجا که بسیاری از سرطان‌های پروستات به کندی پیشرفت می‌کنند لذا برخی از مردان به ویژه مردان مسن از درمان‌های پرفشار این بیماری بهره نمی‌برند. تصمیم‌گیری نسبت به انجام آزمایش پروستات برعهده پزشک است.

اصغر نقشی در گفت‌وگو یی افزود: قارچ‌های خوراکی، ‌به خصوص قارچ تازه حاوی مقادیر فراوان پروتئین مورد نیاز بدن است که از این نظر میزان پروتئین آن حدود دو برابر پروتئین اغلب سبزی‌ها و سایر حبوبات است.

وی تشریح کرد: مصرف قارچ خوراکی را در کاهش کلسترول خون و بهبود گردش خون در بدن مفید عنوان کرده اند.

نقشی ادامه داد: تحقیقات اخیر نشان می دهد که قارچ های دکمه ای سفید می توانند احتمال خطر سرطان سینه و سرطان پروستات را کاهش دهند.

کارشناس مسئول گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به میزان آب موجود در قارچ یادآور شد: قارچ مثل سایر سبزیجات دارای حدود 90 درصد آب است و کالری ایجاد شده توسط آن پایین است.

وی از مصرف قارچ و تامین نیاز بدن به ویتامین ث گفت و افزود: مصرف روزانه ۱۰۰ گرم قارچ خوراکی، نیاز بدن به ویتامین ث را برطرف می‌کند و علاوه بر این، قارچ منبع بسیار خوب ویتامین ب1 و ب2 است.

نقشی مصرف قارچ را عاملی برای تقویت استخوان های بدن دانست و تاکید کرد: قارچ باعث تقویت استخوانها شده و مصرف آن را برای برطرف شدن خستگی موثر می دانند.

  • بازدید: 898
  • تاریخ انتشار: سه شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۷
  • شناسه مطلب: 4125

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدیدمطالب تصادفی

چرا مردها نباید گریه کنند؟

چرا مردها نباید گریه کنند؟
تحقیقات جدید نشان میدهد که زندگی احساسی مردان هم به اندازه زنان پیچیده و غنی است اما در اغلب موارد این امر از مردان-...
سوفله کدو بادمجان

سوفله کدو بادمجان
مواد لازم :بادمجان: نیم کیلوکدو: نیم کیلوگوشت چرخ کرده: 200گرمپیاز سرخ کرده: یک قاشققارچ خرد شده: 250گرم
داروی جدید سرطان، صد برابر موثرتر از گذشته

داروی جدید سرطان، صد برابر موثرتر از گذشته
پژوهشگران آمریکایی می گویند روش درمانی جدیدی پیدا کرده اند که به طور بالقوه می تواند از پخش شدن سرطان در بدن انسان...
اولین داروی جهان برای پیشگیری از ایدز

اولین داروی جهان برای پیشگیری از ایدز
شورای مشورتی اف.دی.ای استفاده از داروی ترووادا را که برای درمان مبتلایان به اچ.آی.وی مورد استفاده قرار می گیرد،...

مطالب پربازدید

تماس با ماهنگ

تماس با ماهنگ
بازدیدکننده گرامی؛ جهت تماس با مدیریت وب سایت ماهنگ از دو طریق ارسال ایمیل و یا تکمیل فرم زیر اقدام نمایید : ایمیل...
مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی

مجموعه ای جدید از جملات خاص و سنگین پیامک های مفهومی
من در میان مردمی هستمکه باورشان نمیشود تنهایــــممیگویند خوش بحالت که خوشحالینمی دانند دلیل شاد بودنم باج به آنهاستبرای...
چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟

چرا وقتی آب منجمد می شود حجم آن افزایش و وزنش کاهش می یابد؟
یخ هنگام انجماد، منبسط می شود. علت این انبساط پیوند هیدروژنی میان مولکول های خمیده آب است.
چرا عرق لباس را زرد میکند؟

چرا عرق لباس را زرد میکند؟
تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده...

مطالب جدید

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)

نرم افزار آموزش الفبای انگلیسی ( محصول جدید انتشارات تاجیک)
یکی از دروس جدیدی که دانش‌آموزان در پایه‌ی هفتم باید بیاموزند، درس زبان انگلیسی است. نویسندگاه کتاب زبان انگلیسی...
فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید

فواید یادگیری زبان خارجی برای مغز که نمی‌دانستید
امروزه دانشمندان ثابت کرده‌اند که یادگیری زبان دوم می‌تواند در بهبود هوش، حافظه و تمرکز نقش مهمی داشته...
ضرروت دانستن دو زبان

ضرروت دانستن دو زبان
مغز یك فرد دو زبانه مانند رادیویی است كه به طور همزمان 2 كانال را پخش می‌كند. ممكن است كه در حال صحبت كردن به یك...
ضرورت یادگیری زبان انگلیسی

ضرورت یادگیری زبان انگلیسی
     شايد يادگيري زبان انگليسي مهمترين گام در ارتقاء کيفيت زندگي شما باشد.  آيا هيچ فکر...