مراقبت از گیاهان در زمان رفتن به سفر

مراقبت از گیاهان در زمان رفتن به سفر
تابستان ،مسافرت و گیاهان
تابستان است و بازار مسافرت ها د اغ. حتماً قبل از رفتن به سفر نکاتی را مرور می کنید تا ایمنی منزل رعایت شود ، اما آیا به فکر گیاهان خود نیز هستید ؟ مطمئناً د وست ند ارید وقتی از سفر باز می گرد ید ، با برگ های ریخته شد ه و یا آویزان و پلاسید ه گیاه محبوبتان روبرو شوید . بله، هیچ کس د وست ند ارد زحمات یک ساله خود را د ر عرض یک هفته بر باد دهد .

 


پس نکات زیر را رعایت کنید :

درجه حرارت را چک کنید ؛ گیاهان همان د ما و رطوبتی را می پسند ند که شما می پسندید .وقتی سیستم تهویه منزل را خاموش می کنید و گرد ش هوا را از کار می اند ازید ، درجه حرارت بالاتر می رود .
اکثر گیاهان د ر این حالت برگ هایشان می ریزد . این به معنی آن نیست که گیاه شما مرد ه است. معنی آن این است که گیاه د ر حال وفق د اد ن خود با شرایط جد ید محیطی است. وقتی پوست شما د ر مقابل آفتاب می سوزد ، چه اتفاقی می افتد ؟ د رست است. پوست می اند ازید .
اگر بتوانید مد تی که در سفرید ، د مای خانه را ثابت نگه د ارید ، با این مشکل مواجه نمی شوید .
آبیاری گیاه را با وسواس د نبال کنید ؛ اگر کسی متعهد آبیاری گیاهان د ر غیاب شماست، باید برای او مشخص کنید که د قیقاً چه مقد ار آب برای هر یک از گیاهان لازم است و به آن شخص آموزش د هید که چگونه به آن ها آب بد هد .
البته وسایلی نیز وجود د ارند که گیاه را به طریقه قطره ای و مد اوم آبیاری می کنند . می توانید این وسایل را از گل فروشی ها تهیه کنید .

نگهداری گیاهان آپارتمانی

از بین رفتن گیاهان آپارتمانی بیشترین نقش را آب دادن زیاد بازی می کند. در هوای سرد فاصله آبیاری گیاه باید بیشتر (گاهی تا یک بار در هر ۱۵ روز ) و در هوای گرم فاصله ها کمتر و گاهی تا سه بار در هفته باشد. زیاد و کم کردن این فاصله باید به تدریج صورت گیرد و ناگهانی نباشد. گلدان های کوچک در فواصل کمتری باید آبیاری شود. اما جدای از آبیاری گیاه به رطوبت نیاز دارد که فضای آپارتمان ها معمولاً فاقد آن است. خیس کردن برگ ها و ساقه به هر طریق ممکن و به هر فاصله ممکن منجمله شست وشو در حمام یا بیرون، قرار دادن گلدان روی یک پایه در یک طشت آب، اسپری کردن برگ ها و ساقه (هر چه بیشتر بهتر) به نحوی که ته گلدان با آب طشت تماس نداشته باشد از جمله روش های رساندن رطوبت به گیاهان است.
غذا: گیاهانی که در باغچه ها هستند ریشه های آنها در جست وجوی غذا آزادانه به هر سو پیش می روند. چنین امکانی برای گیاهی که در گلدان قرار دارد فراهم نیست و اگر مواد غذایی خاک گلدان مصرف شود کود دادن گلدان ها ضرورتی انکارناپذیر است. ترکیب کود، نوع گیاهانی که کود برای آن مناسب است و طریقه و زمان و فواصل زمانی مصرف کود معمولاً روی بسته های کود توضیح داده می شود.
توجه: کود دادن به گیاه بیمار و یا زیاده روی در مصرف کود می تواند گیاه را به کلی از پا درآورد. بنابراین باید نحوه و میزان مصرف را که روی بسته کود توضیح داده می شود کاملاً رعایت کرد.از مهمترین عوامل از بین رفتن گیاه می توان به بی آبی، آب زیاد، سرمازدگی، آفتابزدگی، هوای زیاد خشک، گرد و خاک زیاد، گازها و کمبود نور اشاره کرد. علاوه بر آنچه ذکر شد، دانستن موارد زیر نیز نقش عمده ای در رشد گیاهان آپارتمانی خواهد داشت. بعضی از گیاهان به گرمای زیاد در فصل زمستان و بعضی دیگر به هوای خشک داخل آپارتمان حساسیت دارند. بهترین راه برای نگهداری این نوع گل ها استفاده از گلدان های شیشه ای است که هم رطوبت کافی دارد و هم درجه حرارت محیط آن برای پرورش گیاه کافی است. تمامی گیاهان به یک دوره استراحت نیاز دارند که اگر این پدیده طبیعی را از آنها دریغ کرد ضعیف و بیمار می شوند. بعضی از گیاهان در فصل زمستان به حال خواب و استراحت درمی آیند و بعضی دیگر در فصل تابستان. در فصل زمستان بایستی مقدار آب و کود آن ها را به یک پنجم تقلیل داد و حتی المقدور محیط آن را با محیط طبیعت نزدیک تر کرد. بخاری و رادیاتور موجب خشک شدن هوای محیط و تقلیل رطوبت هوا می گردد به حدی که رطوبت داخل ساختمان از یک سوم میزان لازم هم پایین تر می رود لذا بایستی امکانات تامین این کمبود رطوبت را فراهم کرد.یکی از مهمترین موارد از بین رفتن گیاه ننشستن حشرات بر روی برگ ها و وجود کرم یا خر خاکی داخل گلدان هاست. برای مبارزه با حشرات کافی است یک قاشق مرباخوری از سمومی نظیر مالاتیوم، دیازنیون را در یک لیتر آب حاوی
۵ قطره مایع ظرفشویی حل کرد و بر روی سطح برگ ها و پشت آنها اسپری کرد.
از ریختن یک قاشق چایخوری سم لینیدین یا سوین در یک لیتر آب نیز می توان برای از بین بردن کرم های خاکی استفاده کرد.

تاثیر گیاهان آپارتمانی بر بهبود هوا
بنزن یا مواد شیمیایی سمی دیگری به صورت معمول و در مقدار کم در تمامی محیط های بسته وجود دارد. آلودگی موادی مانند بنزن بیشتر ناشی از دود اتومبیل ها در ترافیک و یا نقاشی و بنایی در منازل و یا اداره هاست.فرشها و موکت ها، پارچه های مبل نیز می توانند این مواد سمی را در محیط پخش کنند.بر اساس یافته محققان این آلودگی «سندرم آپارتمان» را تشدید می کند که باعث خواب آلودگی ، تهوع ، بی حوصلگی و سردرد می شود.یافته های این گروه حاکی است هوای محیط های بسته بیش از
۵ تا ۷ برابر بیشتر از هوای محیط آزاد می تواند آلوده باشد. این یافته درباره اتاق هایی که دستگاه تهویه مطبوع داشته اند نیز صدق می کند.
آنها معتقدند گیاهان آپارتمانی می توانند حدود
۱۰ تا ۲۰ درصد از آلودگی محیط بکاهند پس بهتر است از زیبایی این گیاهان به نفع سلامت خود بیشتر بهره ببریم.

 

  • بازدید: 880
  • تاریخ انتشار: دوشنبه ۰۹ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۵۹
  • شناسه مطلب: 1664

ارسال دیدگاه ؛


کد امنیتی
تصویر جدید